• BIST 97.167
  • Altın 222,940
  • Dolar 5,6280
  • Euro 6,4520
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 30 °C

Çeler'den 'Polislerle dalga geçilmesine' TEPKİ!

Çeler: Meclis'te yeter sayısı olduğu halde yasalar görüşülmedi...
Çeler'den 'Polislerle dalga geçilmesine' TEPKİ!

Meclis'in ertelenmesi kararı ile ilgili TDP Milletvekili Zeki Çeler, Danışma Kurulu kararından haberleri olmadığını belirterek, Meclis Başkanlığı’ndan bu konuda bilgi istedi. Meclis’in yeter sayısı varken polislerle ilgili bekleyen yasanın görüşülmemesini eleştiren Çeler, meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, oturumların ertelenmemesi ve yasaların geçmesi gerektiği görüşünü dile getirdi. 

Meclis komitesinden oybirliğiyle onaylanarak Meclis Genel Kurulu'na gönderilen Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı bugün yine görüşülemedi. 

Yasa dünkü meclis birleşiminde nisaba takılırken, bugün ise Meclis’in yeter sayısı olduğu halde UBP ve CTP'nin birlikte aldığı Danışma Kurulu kararıyla, oturum ertelendi. Meclis gündeminde bulunan Polis mensuplarının emeklilik haklarını düzenleyen Polis Yasası da, CTP ve UBP'nin birlikte aldığı meclis birleşiminin ertelenmesi kararıyla, ertelenmiş oldu. 

TDP Milletvekili Zeki Çeler ve Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı konuşmalarının ardından, nisabın düşüp Danışma Kurulu kararının oylanamaması için salondan çıkarken, CTP'li vekillerin salona girmesiyle Danışma Kurulu kararı, UBP ve CTP'nin oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla onaylandı.

Danışma Kurulu kararı gereği, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü ve 4 - 5 Aralıktaki toplantıları 11 Aralık’a ertelenerek, yasama ve denetim görevlerinin birlikte yapılmasına karar verildi.

Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla onaylanan Danışma Kurulu kararına göre ayrıca, 11 Aralık’tan sonraki Genel Kurul toplantıları haftada bir gün yapılacak ve yasama ve denetim görevleri birlikte gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Meclisi bugün saat 12.00’de Cumhuriyet Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanarak, Danışma Kurulu kararını oyladı.

Kararın oy çokluğuyla kabulünün ardından Genel Kurul’un bugünkü birleşimi, UBP ve CTP'nin grupları arası mutabakatıyla sona erdi. Meclis'te grupları bulunmadığı için Danışma Kurulu kararına dahil edilmeyen TDP vekilleri, Danışma Kurulu'nun 'Meclis oturumunun ertelenmesi' kararına karşı çıktılar. 

Genel Kurul’da Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu kararı, UBP Grup Başkan Vekili Dursun Oğuz tarafından okundu.

ÇELER: “HABERİMİZ YOKTU”

Karar oylamaya sunulmadan söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, Danışma Kurulu kararından haberleri olmadığını belirterek, hükümet kanadı veya Meclis Başkanlığı’ndan bu konuda bilgi istedi.

ÇELER, POLİSLERLE DALGA GEÇİLMESİNE KARŞI ÇIKTI!

Grubu olmadığı için Danışma Kurulu'na çağrılmayan TDP, erteleme kararına sert çıktı. Kürsüden söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, hükümet ile ana muhalefetin bu yaptığının manasının ne olduğunu açıklamalarını talep etti. 

Polis Yasası'na ilgili komitede oybirliği verilmesine rağmen başka bir güne erteleme çabasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini, bu yasanın bugün oylanması gerektiğini dile getirdi. TDP Milletvekili Çeler, polisle daha fazla oynanmaması gerektiğini belirterek, meclis oturumunun ertelenmesi kararına karşı çıktı.

Çeler, oturumların ertelenmemesi ve yasaların geçmesi gerektiği görüşünü dile getirerek, nisabın düşüp kararın oylanamaması için salondan dışarı çıkacağını söyledi.

ÇAKICI: “POLİS YASASI GÖRÜŞÜLMELİ”

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, Meclis’in yeter sayısı varken görüşmelere geçilmesi gerektiğini düşündüğünü belirterek, bugün Polis Yasası’nın görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis’in bugünkü oturumunun devam edip ertelenmemesi gerektiğini ifade eden Çakıcı, bugünkü Danışma Kurulu kararıyla ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi.

Çakıcı, erteleme kararına oyunun ret olduğunu vurgulayarak, polislerle ilgili bekleyen yasanın bugün geçmesi gerektiğini vurguladı.

Çakıcı, emeklilik yaşının yükseltilmemesi konusundaki karşı duruşunu kararlılıkla devam ettirdiğini de kaydetti.

Mehmet Çakıcı da konuşmasının ardından, Danışma Kurulu kararının oylanamaması için salondan çıktı.

Meclis Başkanı Sibel Siber de, Danışma Kurulu’nun Meclisi İç Tüzüğü’ne göre milletvekili sayısına göre oluşturulduğunu, buna göre de şu anda Meclis’te UBP ve CTP’nin olmak üzere 2 grup bulunduğunu ve kararın da grup başkanlarıyla alındığını söyledi.

Siber, bunun için milletvekillerinin önceden bilgilendirilmesi gerekmediğini kaydetti.

Konuşmaların ardından yoklama yapıldı. Nisap olduğu belirlenince karar oylandı ve Danışma Kurulu kararı oy çokluğuyla kabul edildi.

Böylece Genel Kurul’un bugünkü birleşimi gruplar arası mutabakatla sona erdi.

Karara göre, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun önümüzdeki hafta pazartesi ve salı günü yapacağı toplantılar, 11 Aralık Pazartesi gününe ertelendi.

11 Aralık Pazartesi yapılacak Genel Kurul toplantısında yasama ve denetim faaliyetleri birlikte gerçekleştirilecek.

Meclis Genel Kurulu erken genel seçime kadarki sürede haftada bir kez toplanacak.

 

İLGİLİ HABER >>>>

ubp-ve-ctp-den-polise-darbe.jpg

İlgili Haberler
Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615