• BIST 89.744
  • Altın 193,389
  • Dolar 4,8352
  • Euro 5,6600
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 24 °C

"YDÜ'ye gitmeden 10 defa düşünsünler!"

"YDÜ'ye gitmeden 10 defa düşünsünler!"
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde ameliyat olan bir vatandaş, ameliyattan sonra yüksek miktarlarda bir fatura ile karşılaştığını...

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde ameliyat olan bir vatandaş, ameliyattan sonra yüksek miktarlarda bir fatura ile karşılaştığını anlattı. 

Türkiye'de emekli olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında hastaneye kabul edildiğini kaydeden vatandaş, ameliyat öncesinde anlaşılan fiyatın, ameliyatın ardından iki katına çıkarıldığını söyledi. 

"Yakın Doğu Hastanesi faturalarında anomali" haberi üzerine, Mevlüt Karaca isimli vatandaş, YDÜ Hastanesi'nde başından geçen olayı Kıbrıs Ada Haber'e anlattı. Karaca, "herkese söylüyorum; Yakın Doğu Hastanesi'ne gidecek olanlar 10 defa düşünsünler, fiyatı konuşsunlar ve sözleşme imzalasınlar" dedi.

Kıbrıs Ada Haber - Şermin SARRO

2 Ekim 2013 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamına alındığı ve bu kapsamda hasta kabulüne başladığı bildirilmişti. Buna karşın, Yakın Doğu Hastanesi'ne giden hastalara, tedavinin ardından SGK altyapısının tamamlanmadığı gerekçe gösterilerek, yüksek meblağlarda ekstra fiyatlar çıkarıldığı öğrenildi.

Mevlüt Karaca isimli vatandaş, 4 Kasım 2013 tarihinde Yakın Doğu Hastanesi'nde anjiyo ameliyatı olduğunu ve kendisine iki stent takıldığını anlattı.

Türkiye'de emekli olan ve SGK kapsamında hastaneye kabul edilen söz konusu vatandaş, ameliyat öncesinde kendisine söylenen miktarın önce 2 Bin 500 TL olduğunu, daha sonra ise kendisinden 3000 TL talep edildiğini, son olarak da 1.200 TL fiyatta anlaşılarak, anjiyoya girdiğini anlattı.

Mevlüt Karaca isimli vatandaş, ameliyatın ardından ise kendisine 3 Bin 75 TL'lik fatura çıkarıldığını söyledi. Ekstra miktara anlam veremeyip, bunun nedenini soran Karaca, kendisine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılan anlaşmanın bazı eksikliklerden dolayı uygulamaya geçirilemediğinin söylendiğini kaydetti.

KALP AMELİYATINDAN YENİ ÇIKAN HASTAYA TEHDİT!

Karaca, taburcu olmasının ardından karşılaştığı şok fatura karşısında ödemeyi reddettiğini, bunun üzerine de hastane yönetimi tarafından tehdit edildiğini anlattı.

Ameliyattan önce imzaladığı kağıt öne sürülerek, mahkemeye verilmekle tehdit edildiğini de söyleyen vatandaş,  "faizi ile sizden tahsil ederiz" şeklinde kendisine tehditlerde bulunulduğunu da ifade etti.

"HODRİ MEYDAN" DENİLİNCE GERİ ADIM!

Hastane yönetiminin tehditlerine karşılık "Hodri meydan beni mahkemeye siz vermezseniz, ben sizi dava edeceğim" demesi üzerine, hastanenin geri adım attığını anlatan Karaca, "herkese söylüyorum Yakın Doğu Hastanesi'ne gidecek olanlar 10 defa düşünsünler, fiyatı konuşsunlar ve sözleşme imzalasınlar" şeklinde konuştu. Mevlüt Karaca isimli vatandaş başından geçen olayı şu sözlerle anlattı:

"SGK'da sorun varmış"

“Yakın Doğu Hastanesi’nde 4 Kasım 2013 tarihinde anjiyo oldum. İki stent takıldı. Anjiyo olmadan önce; hastane idaresi ile fiyatı konuştuk. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında kabul edildim. Ancak ameliyattan sonra benden; Bin 875 TL fark istediler. Ödemedim ve ekstra ne yaptınız diye sorduğumda ise; SGK ile anlaşma yapmışlar, ancak alt yapı tamam değilmiş gibi ifadeler kullanıldı. ‘O zaman benim konumda olan hastaları kabul etmeyeceksiniz’ dedim.”

“Bin 875 TL fazla talep edildi”

“Hastaneye başvurduğumda; önce 2 Bin 500 TL, sonra da 3 Bin TL dediler, ben kabul etmemiştim. Baş Hekim Sevim Hanım’la görüşmüştüm ve O’nun yönlendirdiği kişinin yanına gittim ve Bin 200 TL’ye anlaştık yani Türkiye’deki özel hastanelerdeki fiyatlar gibi kabul etmiştim. Anjiyo oldum ve stent taktılar; 3 gün sonra ise taburcu oldum ve vezneye borcumu ödemeye gittiğimde; 3 Bin 75 TL istediler.”

“Kâğıt imzaladınız, faizi ile tahsil ederiz”

“Ekstra ne yapıldığı yönündeki soruma cevap verilmedi. O sırada, Baş Hekim de fiyatı veren kişi de hastanede yoktu. ‘Siz evinize gidin biz haber veririz’ dediler, ama arayan olmadı. Ben yine duyarlı ve dürüst vatandaş olarak, kalktım ve borcumu ödemeye gittim. Önce kabul etmediler, sonra ‘şunu imzaladınız faizi ile sizden tahsil ederiz’ dediler. Ben de kendilerine, ‘bugünden itibaren temerrüt faizinizi işletin, yok eğer siz vermesiniz ben ilgili makamlara suç duyurusunda bulunacağım’ dedim. O zaman da, ‘bayramdan önceki tarifeyi uygulayalım’ dediler. ‘Benim sadakaya ihtiyacım yok, ne konuştuysak onu veririm’ dedim. Yine de, yüzde doksan indirim yaptılar. 93 TL fazla aldılar.”

“Beni mahkemeye vermekle tehdit ettiler”

“Beni mahkemeye vermekle tehdit ettiler. Ben ‘hodri meydan’ dedim. ‘Siz vermeseniz ben sizi dava edeceğim’ dedim. Sonra ne düşündüler bilmiyorum, konuştuğumuz rakamı verdim, herkese söylüyorum. YDÜ Hastanesi’ne gidenler, on defa düşünsünler. Fiyatı konuşsunlar ve sözleşme imzalasınlar. Bu halka yazıktır günahtır. YDÜ Hastanesi’nde doktorlara çok teşekkür ederim, onlardan çok memnun olduğumu bildirmek isterim tek sorun idari kadroda.

Bu halka yazıktır günahtır. Türkiye Emekli Kurumu'ndan da bir meblağ takep edecekler. Ben kurumumla görüştüm, onlardan ne kadar talep edeceklerini öğrenip medyayla paylaşacağım."

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615