• BIST 85.870
  • Altın 248,299
  • Dolar 6,0448
  • Euro 6,7416
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 32 °C
  • İskele 32 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 30 °C

Polisin umutları yalan oldu!

UMUTLAR BAŞKA BAHARA... Meclis'te yeter sayısı olduğu halde yasa görüşülmedi...
Polisin umutları yalan oldu!

Polis mensuplarının emeklilik haklarında mağduriyet yaratan Polis Yasası, polisler için yine hayal kırıklığı oldu

Cumhuriyet Meclisi'nde görüşülmeyi bekleyen Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Meclis'te yine görüşülemedi

Meclis Genel Kurul toplantısının gündeminde bulunan yasa, dün nisaba takılırken, bugün ise UBP ve CTP'nin anlaşarak aldıkları 'oturumu erteleme' kararlarına takıldı.

 

TDP ise polislerle dalga geçilerek, yasanın görüşülmemesine tepki gösterdi  ​​

 

ADA HABER - ŞERMİN SARRO

Meclis komitesinden oybirliğiyle onaylanarak  Meclis Genel Kurulu'na gönderilen Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı bugün yine görüşülemedi. 

Yasa dünkü meclis birleşiminde nisaba takılırken, bugün ise Meclis’in yeter sayısı olduğu halde UBP ve CTP'nin birlikte aldığı Danışma Kurulu kararıyla, oturum ertelendi. Meclis gündeminde bulunan Polis mensuplarının emeklilik haklarını düzenleyen Polis Yasası da, CTP ve UBP'nin birlikte aldığı meclis birleşiminin ertelenmesi kararıyla, ertelenmiş oldu. 

CTP ERTELEME İÇİN NİSABA KATKI KOYDU!

Meclis'te grubu bulunmayan TDP ise polislerle dalga geçilerek, yasanın görüşülmemesine tepki gösterdi. TDP Milletvekili Zeki Çeler ve Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı, UBP ve CTP'nin bu kararına karşı çıktılar ve oturumun ertelenerek yasaların görüşülmemesini meclis kürsüsünden eleştirdiler. TDP Milletvekili Zeki Çeler ve Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı konuşmalarının ardından, nisabın düşüp Danışma Kurulu kararının oylanamaması için salondan çıkarken, CTP'li vekillerin salona girmesiyle Danışma Kurulu kararı, UBP ve CTP'nin oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla onaylandı.

Meclisin dünkü toplantısına hasta olduğu gerekçesiyle Başbakan Hüseyin Özgürgün katılmazken, Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da televizyon programı olduğu gerekçesiyle katılmadı. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş seçim hazırlıkları nedeniyle meclis birleşiminde bulunmadıklarını ve seçime kadar bundan sonraki meclis toplantılarına da DP'nin katılmayacağını belirtti. UBP'nin nisap sağlama çalışmasına yardımcı olmayan CTP'nin de toplantıya katılmaması sonucunda nisap sağlanamamış ve polislerin yasallaşması için umutla beklediği Polis Değişiklik Yasa Tasarısı görüşülememişti. TDP Milletvekilleri Zeki Çeler ve Hüseyin Angolemli birleşime katılsalar da nisap için yeterli sayı sağlanamamıştı. 

Yasa değişikliğinin mecliste görüşülerek onaylanmasını, meclisin izleyici locasında büyük bir umutla bekleyen polis mensupları, nisap sağlanamayınca hayal kırıklığı yaşamıştı.

İLGİLİ HABER >>>> Polis Yasası'nda 'TOP' CTP'de!

UBP VE CTP MECLİSİ ERTELEMEK İÇİN ANLAŞTI

Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşüleceği Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu dün nisap sorunu nedeniyle toplanamadı, bugün ise UBP ve CTP meclis birleşimini ertelemek için anlaştı.  Danışma Kurulu kararı ile meclis oturumunu 11 Aralık'a ertelediler.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, hodri meydan denilerek 'zamansız' alınan erken seçim kararını protesto ederek, meclis çalışmalarından çekilirken, CTP'nin ise komitede olumlu oy verdiği Polis Değişiklik Yasa Tasarısı'nın geçirilmesi için dün nisaba destek vermemesi, bugün ise meclis oturumunun ertelenmesi kararı için nisabı sağlamasına anlam verilemedi. 

İLGİLİ HABER >>>>  Erhürman: Polis Yasası, seçimden sonraya kalmalı!

TDP, POLİSLERLE DALGA GEÇİLMESİNE KARŞI ÇIKTI!

Grubu olmadığı için Danışma Kurulu'na çağrılmayan TDP, erteleme kararına sert çıktı. Kürsüden söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, hükümet ile ana muhalefetin bu yaptığının manasının ne olduğunu açıklamalarını talep etti. 

Polis Yasası'na ilgili komitede oybirliği verilmesine rağmen başka bir güne erteleme çabasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini, bu yasanın bugün oylanması gerektiğini dile getirdi. TDP Milletvekili Çeler, polisle daha fazla oynanmaması gerektiğini belirterek, meclis oturumunun ertelenmesi kararına karşı çıktı.

DANIŞMA KURULU ERTELEME KARARI ALDI

Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu'nun kararı ile bugünkü ve 4-5 Aralık'taki toplantıları ertelendi. Ayrıca, seçimlere kadar haftada 1 toplanma kararı alındı.

İLGİLİ HABER >>>>

polis-yasasinda-top-ctp-de-2-001.jpg

 

İlgili Haberler
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2019 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615