• BIST 102.556
  • Altın 261,156
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

PGM'de 'FETÖ soruşturması' sürüyor!

Başsavcılık: "Niçin zamana ihtiyaç olduğunu, soruşturmanın gizliliği bakımından söyleyemiyorum"...
PGM'de 'FETÖ soruşturması' sürüyor!

ADA HABER - ŞERMİN SARRO

Polis Genel Müdürlüğü'nde Ağustos 2017'de Savcılık nezdinde başlatılan FETÖ soruşturması halen devam ediyor. Türkiye’deki Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, geçtiğimiz yıl KKTC’de de Polis Genel Müdürlüğü içerisinde başlatılan idari soruşturma, Ağustos ayında Başsavcılığa havale edilmişti. 

Başsavcılığa havale edilmesinin ardından, teşkilat bünyesinde oluşturulan yeni bir ekiple, Savcı nezdinde Ağustos 2017'de başlatılan FETÖ soruşturması, aradan 6 ay geçmesine karşın henüz tamamlanamadı. ADA Haber'in edindiği bilgiye göre, Başsavcılığa gönderilen soruşturma dosyası, Savcılık nezdinde PGM içerisinden bir ekip tarafından halen sürdürülüyor. Soruşturmanın akıbeti ve hangi aşamada olduğu konusunda PGM ve Başsavcılık'tan kamuoyuna bilgi verilmezken, sürdürülen soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağı da meçhul...

ADA Haber'in araştırmaları sonucunda, soruşturma dosyasının kapatılmadığı, PGM içerisinde oluşturulan ekip tarafından Savcı nezdinde soruşturmanın halen devam ettiği öğrenildi.. PGM içerisinde büyük bir gizlilik içerisinde sürdürülen soruşturmanın olası nihayeti hakkında ise şuan için öngörüde bulunulamıyor. 

Başsavcı Yardımcısı Muavini Ergül Kızılokgil, ADA Haber'e yaptığı açıklamada sürecin devam ettiğini belirterek, Polis içerisinde yeni bir ekip kurulduğunu ve Savcı nezaretinde soruşturmanın yürütüldüğünü kaydetti.

Soruşturmanın henüz neticelendirilmediğini kaydeden Kızılokgil, soruşturmanın selameti açısında şuan için daha geniş bilgi verilemeyeceğini vurguladı. Kızılokgil, soruşturma sonuçlandığı zaman kamuoyu ile paylaşılacağını, bilgilerin gizlenmesinin veya soruşturma dosyasının kapatılmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 

Kızılokgil, PGM içerisinde FETÖ bağlantısı olan polis mensupları ile ilgili geçmiş dönemde kamuoyuna yansıyan rakamların yanıltıcı olduğuna da dikkat çekerek, sorguya alınan polis mensuplarının yargılanma aşamasında bir kısmının sanık, bir kısmının ise tanık olabileceğine işaret etti ve bu nedenle şuan için bir rakam vermenin yanıltıcı olacağını kaydetti ve "kaç kişinin tanık veya sanık olacağını şuan öngöremiyorum" dedi.

SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİ BAKIMINDAN...

Soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili kesin bir tarih veremeyeceklerini ifade eden Kızılokgil, "biraz daha zamana ihtiyaç var" demekle yetindi. 

Ergül Kızılokgil, "niçin zamana ihtiyaç olduğunu soruşturmanın gizliliği bakımından söyleyemiyorum" dedi.

Söz konusu soruşturmanın cezai bir soruşturma olduğuna dikkat çeken Kızılokgil, tespit ve bulgular ışığında değerlendirilecek soruşturmanın, polis mensupları ile ilgili elde edilecek bulgular ışığında değerlendirileceğini ve soruşturmanın sonucunu bunun belirleyeceğini kaydetti. 

Kızılokgil, soruşturma sonucunda, suçlu bulunan polis mensuplarının Polis içerisinde Disiplin Mahkemesi'nde mi yargılanacağı yoksa, sivil mahkemede mi yargılama olacağının, tespit edilecek suçlara bağlı olduğunu söyledi ve "her ikisi de olabilir" dedi.

Başsavcı Yardımcısı Muavini Ergül Kızılokgil, "sonucun bizi nereye vardıracağını şuanda öngöremiyorum. Çünkü soruşturma şuanda tamamlanmadı" dedi. 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2019 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615