• BIST 95.397
  • Altın 187,972
  • Dolar 4,7491
  • Euro 5,5637
  • Lefkoşa 39 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 39 °C

İsa’nın havarisi’nin kalıntıları Kıbrıs'ta!

İsa’nın havarisi’nin kalıntıları Kıbrıs'ta!
Karpaz’daki manastıra adı verilen, Hz. İsa’nın havarilerinden Andreas’ın “kutsal başı”na ait kalıntıların bir kısmı, Güney Lefkoşa'nın Strovolo...

Karpaz’daki manastıra adı verilen, Hz. İsa’nın havarilerinden Andreas’ın “kutsal başı”na ait kalıntıların bir kısmı, Güney Lefkoşa'nın Strovolo bölgeside bulunan Aya Soyfa Kilisesi’nde düzenlenen sergide ziyarete açıldı.

Fileleftheros’da yer alan habere göre, “Apostolos Andreas”ın kalıntıları, 4 Kasım Pazartesi gününe kadar Güney Lefkoşa’da kalacak. Kalıntılar daha sonra Baf’a bağlı Emba’daki Apostolos Andreas kilisesine götürülecek ve 5 Kasım’da adadan götürülecek.

Kalıntıların dün akşamüzeri, Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-130 tipi bir askeri uçakla Larnaka’daki eski havalimanına getirildiğini anlatan gazete, kalıntıları burada Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis adına Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Baf Metropoliti Georgios, Kitiu Metropoliti Hrisostomos ve sözde “Karpaz” Bölge Piskoposu Hristoforos’un karşıladığını belirtti.

Kalıntıların, Strovolo’daki Aya Sofya Kilisesi’ne götürüldüğünü dile getiren gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla burada, resmi bir ayin töreni düzenlendiğini ifade etti.

Kalıntıların Patra’dan, Patra Metropoliti ve beraberindeki heyetin refakatinde Rum kesimine getirildiğine dikkat çeken gazete, “Apostolos Andreas”ın kalıntılarının 3’üncü kez Güney Kıbrıs’ta bulunduğunu yazdı.

Habere göre, Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, kısa zaman önce düzenlediği bir basın toplantısında, kalıntıların dini duyguların kuvvetlendirilmesi ve Dipkarpaz’da bulunan Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonunun ekonomik açıdan desteklenmesi için adaya getirildiğini söyledi.

Gazete, kalıntıların Güney Kıbrıs’ta bulunacağı süre içerisinde, Aya Sofya Kilisesi’nde yakılacak mumlardan elde edilecek paralarla inananların yapacakları bağışların, manastır restorasyonunda kullanılacağını yazdı.

ANASTASİADİS

Fileleftheros, “Başkan Heyecanlı” ara başlığıyla aktardığı haberinde ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kalıntıların Güney Kıbrıs’ta olması nedeniyle gazetecilere yaptığı açıklamayı aktardı.

Herhangi bir Hristiyan’ın, kalıntıların Rum kesiminde bulunmasından ötürü heyecandan başka bir şey hissedemeyeceğini dile getiren Anastasiadis, kalıntıların burada bulunmasından ötürü, herkesin Apostolos Andreas Manastırı’nı, manastırın içerisinde bulunduğu durumu ve kendilerini birbirinden ayırıyor gibi görünen mesafeyi hatırladığını ifade etti.

Anastasiadis devamla, “Bu büyük Havari’ye inanan Kıbrıslı Türk ve Rumlar karşısındaki görevlerini yerine getirdiklerini hissetmeleri için, bu mesafeyi kat etmeleri gerektiğini” sözlerine ekledi.

HRİSOSTOMOS

Gazeteye göre, Rum Kilisesi Başpiskopusu Hrisostomos ise açıklamasında, Apostolos Andreas’ın, birkaç günlüğüne de olsa, kendi bölgesine gelmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti ve kalıntıların Rum kesiminde bulunmasının, halkın dini ve milli duygularını güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615