• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • Lefkoşa 15 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 14 °C
  • Lefke 15 °C

'Hasta Hakları Yasa Tasarısı' yeniden Bakanlar Kurulu'nda

Filiz Besim: “Hasta hakları yasa tasarısını imzalayıp Bakanlar Kurulu’na gönderdim”
'Hasta Hakları Yasa Tasarısı' yeniden Bakanlar Kurulu'nda

Evrensel Hasta Hakları Derneği Temsil Kurulu ve Hastanın Sesi proje ekibi Sağlık Bakanı Filiz Besim’e ziyarette bulundu.

Ziyarette, Mart 2016’dan bu yana yürütülmekte olan Hastanın Sesi projesi kapsamında, Haziran 2017’de düzenlenen “Avrupa’da ve Kıbrıs’ta Hasta Hakları Konferansı”nda hazırlanan “Hasta Hakları Manifestosu”da Bakan’a takdim edildi.

İşbirliği talebi yanında başta hasta hakları olmak üzere, sağlıkla ilgili mevzuat oluşturma çalışmalarının takipçisi olunacağı bir kez daha vurgulandı.

EHHD Başkanı Emete İmge; Hasta odaklı sağlık sisteminin oluşturulması elzemdir

“ EHHD’nin sağlıkla ilgili alınacak olan kararlara müdahil edilmesi gerektiğini ve politikalar oluşturulurken sürece mutlaka dahil edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Hasta odaklı bir sağlık sisteminin oluşturulmasının elzem olduğunu belirten İmge, işbirliği ve katılımcı anlayış kapsamında EHHD’nin önemli bir paydaş olduğunu vurguladı. Proje’nin en önemli çıktılarından biri olan Hasta Hakları Algı anketinin sonuçları hakkında Bakan’a bilgi veren İmge; yurttaşların kolaylıkla ulaşabilecekleri “ Hasta Hakları Birimi” oluşturulması konusunda ısrarcı olacaklarını belirtti.

Filiz Besim: “ Hasta hakları yasa tasarısını imzalayıp Bakanlar Kurulu’na gönderdim”

Günümüzde hasta hakları yasasının olmayışının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Besim, Bulaşıcı Hastalıklar,, Kanser Bildirim Zorunluluğu yasa tasarıları gibi Hasta Hakları Yasa tasarısını da imzaladığını ve Bakaanlar Kurulu’na ilettiğini belirtti. Oluşturulacak olan Sağlık Komitesi’nde görüş belirtmesi için EHHD’yi de davet edeceklerini belirten Besim, bu konuda hiçbir sıkıntı olmadığı dile getirdi. Bakan Filiz Besim, sivil toplum örgütleri ile işbirliklerinin devam edeceğini kaydetti.

Hastanın Sesi Proje Müdürü İzlem Sönmez; “ Proje sayesinde birçok veriye ulaştık”

Yürütülmekte olan Hastanın Sesi projesi ile birlikte EHHD’nin daha aktif ve görünür olduğunu belirten Sönmez, yurttaşların derneğe ulaşarak şikayetlerini aktardığını belirtti. Yeni dönemde yurttaşların kolaylıkla şikayetlerini iletebileceği bir şikayet sisteminin oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Sönmez, ayrıca evde bakıma muhtaç yatalak hastaların sağlığa erişim konusunda sıkıntı yaşadığını, bu tür hastalar için hem ev bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi, hem de hastanelerdeki hizmetlere erişim için hasta nakil aracına düzenli olarak ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

İşbirliği devam edecek

Ziyarette, EHHD’nin sağlık çalışanlarına yönelik “hasta hakları” bilgilendirme toplantılarına yeniden destek verebileceği ifade edildi ve hükümet programı kapsamında

hastanelerde oluşturulması planlanan “hasta birimi” ile ilgili bir çalışma hazırlayıp Bakanlığa sunmasına karar verildi. Sağlıkla ilgili alınacak olan kararlarda istişare içerisinde ve işbirliğinin artarak devam edeceği konusunda hem fikir olundu.

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.