• BIST 90.967
  • Altın 214,316
  • Dolar 5,3636
  • Euro 6,0972
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 15 °C
  • İskele 15 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

Cezaevi'nde OLAĞANÜSTÜ HAL!

Tutuklular yerde yatıyor...
Cezaevi'nde OLAĞANÜSTÜ HAL!

ADA HABER - ŞERMİN SARRO

Lefkoşa Merkezi Cezaevi'nde tutuklu ve mahkum sayısı her gün artıyor. Cezaevi son yılların en yüksek nüfus rakamına ulaştı. 

Cezaevi'nde tutuklu ve mahkum sayısı önceki gün 500'ü gördü...

Son bir hafta içerisinde 40 mültecinin tutuklu olarak Cezaevi'ne gönderilmesi, Cezaevi nüfusunun rekor seviyeye ulaşılmasına neden oldu. 

175 yatak kapasitesi ile inşa edilen Merkezi Cezaevi’nde, ek bina, ranza sistemine geçilmesi ve yatak sayısının artırılması gibi önlemler yetersiz kaldı. Cezaevinde sayı önceki gün 500'e ulaştı ve her geçen gün artmaya devam ediyor.

Cezaevi'nde artan tutuklu sayısıyla ranzaların yetersiz kalması karşısında, acil olarak şilte temin edildi. Yeni tutuklular sinema bölümünde yerlere atılan şiltelere yerleştirildi. 

10 YILDIR GÜNDEMDE... KUTLU EVREN DÖNEMİNDE NİHAYET ADIM ATILDI!

10 yıldır gündemde olan yeni cezaevi projesinde, İçişleri Bakanı Kutlu Evren döneminde nihayet yapım aşamasına gelindi.

2015’te imzalanan protokol doğrultusunda, geçtiğimiz Ağustos ayında Yeni Merkezi Cezaevi için ihaleye Ankara’da çıkılmıştı.

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile Lefkoşa'ya bağlı Minareliköy’de 765 kişilik yeni cezaevi inşasına, yer tespitinin ardından başlanıyor.

Yeni cezaevinin bir buçuk yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

500 yetişkin erkek, 100 yetişkin kadın, 65 çocuk ve 100 kişilik açık cezaevi şeklinde olacak olan cezaevi, 75 milyon TL’ye mal olacak.   

MOBESELER RAHATLATACAK!

Mobese sisteminin devreye girmesiyle Cezaevi nüfusunun düşeceği tahmin ediliyor.

 İçişleri Bakanı Kutlu Evren döneminde, Yeni Cezaevi projesiyle birlikte, ülkede suç oranının düşürülmesini amaçlayan Güvenlik Mobese Kameraları için de düğmeye basıldı. 

TAM BİR YIL GEÇTİ!... EVREN "EN GEÇ ŞUBAT" DEMİŞTİ!

MOBESE kameraların projelendirilmesi ve fizibilite çalışmaları için İçişleri Bakanlığı ile Türkiye İçişleri Bakanlığı arasında uzlaşı sağlanmasının üzerinden tam bir yıl geçti.

Bakan Kutlu Evren, KKTC’deki 5 şehirde kurulması planlanan MOBESE kameralarının ocak veya en geç şubat ayında devreye gireceğini belirtmişti.

Mobeselerin kurulmasıyla suç oranlarının düşmesi hedeflenirken, kameraların devreye girmesiyle sokaklarda karşılaşılan güvenlik sorunlarının ortadan kaldırılmasının, polis teşkilatına istihbaratın ve iç güvenliğin artmasının sağlanacağı belirtiliyor.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615