• BIST 115.171
  • Altın 326,006
  • Dolar 6,1578
  • Euro 6,6877
  • Lefkoşa 16 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 16 °C

Başbakan'ın açıklamaları fos çıktı!

ALO 171 İHBAR HATTI: "Maalesef acı gerçek bu..."
Başbakan'ın açıklamaları fos çıktı!

Tüketicilerin fahiş fiyatlardan korunması amacıyla fiyat denetimi yapıldığı yönündeki açıklamalar fos çıktı

NOT: ADA Haber olarak, haberimizin yalanlanması halinde, elimizdeki ses kaydını kanıt olarak yayınlayacağız...

ADA HABER - ŞERMİN SARRO

Tüp gaz fiyatlarına yapılan son zam, birçok acı gerçeğin de ortaya çıkmasına vesile oldu.

Dövizin yükselmesini bahane eden ve fahiş fiyatlarda satış yapan iş yerlerine yönelik önlemler alındığı yönündeki açıklamaların tamamen palavra olduğu ortaya çıktı. 

Bilindiği gibi dövizi bahane eden fırsatçıların gün yüzüne çıkmaya başlamasıyla, Ekonomi Bakanlığı sürekli olarak sessizliğini korumuş, Başbakanlık ise konuyla ilgili defalarca açıklamalarda bulunmuştu. 

Fahiş fiyatlardan kan ağlayan vatandaşlara defalarca çağrıda bulunan Başbakanlık, "fiyat denetimi başlatıldığı", "krizi kişisel çıkara dönüştürmeye çalışanlara müsamaha gösterilmeyeceği", "ALO 171 Tüketici İhbar Hattı’nın şikayetleri değerlendirdiği", "Tüketicilerin Fahiş Fiyatlardan Korunmasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname çıkarıldığı", "asgari ücretin beş katına kadar idari para cezası kesileceği" vs. gibi bir sürü açıklamalarda bulunmuştu.

Ancak bu açıklamaların içinin boş olduğu ve fiiliyatta hiçbir şeyin yapılmadığı ortaya çıktı.

ALO 171'e yapılan şikayetler dikkate alınmıyor!

VATANDAŞA "SERBEST PİYASA EKONOMİSİ" YANITI VERİLİYOR

ADA HABER'den Şermin Sarro'nun araştırmaları sonucunda, ALO 171 Tüketici İhbar Hattı’na yapılan şikayetlerin dikkate alınmadığı ortaya çıktı. Şikayet için arayan vatandaşlara "serbest piyasa ekonomisi olduğu için fiyatlara müdahale edemiyoruz" yanıtı veriliyor. 

FİYATLARIN MERCEK ALTINDA OLDUĞU TAMAMEN PALAVRA!

YÜZLERCE ŞİKAYET DİKKATE ALINMADI!

Bugün yürürlüğe giren tüp gaz zammını bazı fırsatçıların dünden itibaren uygulamaya koymasıyla ilgili, ADA HABER olarak dün gece, "Fırsatçıları ALO 171'e şikayet edin" başlıklı haberimizle çağrıda bulunduk. Haberimizin ardından ALO 171'e dün geceden itibaren yüzlerce ihbar yapıldı.

ADA Haber'den Şermin Sarro bir vatandaş olarak, dün gece sesli yanıt sistemine bıraktığı şikayet mesajının dikkate alınıp alınmadığını öğrenmek için İhbar Hattı'nı aradığında acı itirafla karşılaştı.

Başbakan sadece şov yapmış!

AÇIKLAMALAR FOS ÇIKTI!

İhbar Hattı personeli, verdiği yanıtta; dün geceden itibaren kendilerine yüzlerce mesaj yağdığını dile getirdi ve şu sözleri ekledi: "Serbest piyasa ekonomisinde fiyatlara müdahale etmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla şikayetler maalesef dikkate alınamıyor."

Dolayısıyla Başbakan Tufan Erhürman'ın "Fiyatlar mercek altındadır", "Denetimler gerçekleştiriliyor", "Kararname çıkardık, asgari ücretin 5 katına kadar ceza öngörülüyor, "Fırsatçılara müsamaha gösterilmeyecek" gibi sözlerinin tamamen fos ve palavra olduğu ortaya çıkmış oldu. 

 

ŞİKAYETE ŞOK EDEN YANIT!

"Duymak istemeyeceğiniz bir yanıt ancak; Biz Bakanlık olarak maalesef müdahale edemiyoruz"

Gazeteci kimliğini gizleyerek bir vatandaş olarak İhbar Hattı'nı arayan Şermin Sarro'ya verilen yanıt aynen şöyle oldu: 

"Açık söylemek gerekirse, duymak istemeyeceğiniz bir şey söyleyeyim ben size; biz bakanlık olarak buna hiçbirşey yapamayız. Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi olduğu için dileyen dilediğini istediği fiyattan satabilir. İsterse market zamlı fiyat hiç açıklanmadan on gün veya bir ay öncesinden bile 60 TL'ye satılan tüp gazı 100 TL'ye satabilirdi, bunu yapmakta özgürdür ve biz buna karışamayız. Bu gerçeği algılamakta zorlandığınızı biliyorum ama maalesef gerçek bu. Herkes her dilediğini dilediği fiyata satmakta özgürdür. Yani bu durum sadece tüp gaz için geçerli değil süt ve ekmek de buna dahildir. Devlet sadece akaryakıt fiyatlarını belirler, gerisi serbest piyasa ekonomisine tabi olduğu için herkes dilediğini dilediği fiyattan satmakta özgürdür. Satın alıp almamak size kalmıştır. Acı gerçek bu..." (Bu sözler ALO 171 Hattı'na bakan memurun sözleri)...

 

'ADA HABER' OLARAK ÖZÜR DİLİYORUZ

ADA Haber olarak Başbakan ve Ekonomi Bakanlığı'nın açıklamalarına inanıp, dün gece tüp gaz zammı ile ilgili okuyucularımızı İhbar Hattı'na şikayette bulunmaları yönünde yönlendirdiğimiz için okuyucularımızdan özür diliyoruz. 

"Fırsatçıları ALO 171'e ihbar edin" başlıklı dün gece yayınladığımız haber üzerine, yüzlerce okuyucumuz çağrımızı dikkate almış ve ihbarda bulunmuştur. 

Ancak ihbarların hiçbirinin dikkate alınmadığının ortaya çıkmasıyla, gereksiz ve lüzumsuz bir 'ihbar hattı'na okuyucularımızı yönlendirdiğimiz için ADA Haber olarak büyük bir üzüntü duyduk ve özür diliyoruz. 

NOT: ADA Haber olarak haberimizin yalanlanması halinde, elimizdeki ses kaydını kanıt olarak yayınlayacağız...

 

Başbakanlık'tan Eylül ayında yapılan açıklama şöyleydi:

"ALO 171'E YAPILAN ŞİKAYETLER DEĞERLENDİRİLİYOR" DENİLMİŞTİ

Döviz kurlarında dalgalanmaların yaşandığı içinden geçtiğimiz dönemde, daha önce açıklanmış olduğu gibi Ticaret Dairemize bağlı Kalite ve Fiyat Denetim memurlarının yaptığı denetimler artırılmış ve Ağustos ayında ülke genelinde 363 denetim gerçekleştirilmiştir. Aynı ay içerisinde ALO 171 Tüketici İhbar Hattı’na da 270 farklı şikayet bildirilmiş ve bu şikayetler değerlendirilmiştir. Yapılan denetimler sonucunda, tarihi geçmiş mal satılması, kasa fiyatı ile raf fiyatının uyuşmaması, fiyat etiketinin bulundurulmaması veya etiketin eksik bilgi içermesi gibi sebeplerle cezalar kesilmiştir.

Yapılan denetimlerde ulaşılan sonuçları da dikkate alan Bakanlar Kurulumuz, “Tüketicilerin Fahiş Fiyatlardan Korunmasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname”yi çıkarmış ve kararname Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kararname ile Kalite ve Fiyat Denetim memurlarına, denetleme, inceleme ve araştırmaları sonucunda satılan ürünün veya hizmetin fiyatındaki artışın ilgili dönem içerisinde dövizde ve girdi maliyetlerinde gerçekleşen artışla açıklanamayacak bir fiyat ve oranda olduğunu tespit etmeleri halinde, ithalatçı, üretici ve satıcılardan ilgili her türlü bilgi ve belgeyi talep etme yanında, bu bilgi ve belgelerin en geç üç gün içerisinde verilmemesi durumunda asgari ücretin beş katına kadar idari para cezası kesme yetkisi verilmiştir.

Ayrıca, Kalite ve Fiyat Denetim memurları, elde ettikleri bilgi ve belgeleri, Rekabet Yasası uyarınca hakim konumun kötüye kullanılmasını cezalandırma yetkisine sahip olan Rekabet Kurulu’na ve vergi hesaplamalarına esas alınması amacıyla Maliye Bakanlığı’na ileteceklerdir.

Bilgi ve belgeler Maliye Bakanlığı’nca vergi hesaplamalarında kullanılırken, Rekabet Kurulu’nca da, hakim konumun kötüye kullanılması konusunda re’sen başlatabileceği denetimlerde kullanılacaktır. Rekabet Kurulu, yapacağı denetimler sonucunda, hakim konumun kötüye kullanıldığının tespit edilmediği durumlarda da, Rekabet Yasası’ndan kaynaklanan yetkisini kullanarak, elde ettiği verileri tüketicileri koruma amacıyla gerekli görmesi halinde kamuoyuyla paylaşacaktır.

Başbakanlık’tan yapılan konuyla ilgili açıklamada, kalite ve fiyat denetim memurlarının denetimlerinin bu dönemde daha da artırılacağı ve döviz kurlarındaki ve girdi maliyetlerindeki artışlarla açıklanamayacak haksız kazanç elde etme girişimlerinin cezasız bırakılmayacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca, tüketicilere alış verişlerinde dikkatli olmaları ve fiyat etiketinin bulundurulmaması, kasa fiyatı ile raf fiyatının uyuşmaması, etiketin eksik bilgi içermesi ve etiket fiyatının fahiş bulunması durumlarını hemen ALO 171 Tüketici İhbar Hattı’na bildirmeleri çağrısı yapılmıştı.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2019 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615