• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 32 °C
  • İskele 32 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 30 °C

Bakan Kasapoğlu: Halkın spora erişiminde antrenörlerin katkısı çok önemli

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporun yaygınlaşmasında antrenörlerin büyük rol oynadığını söyledi.
Bakan Kasapoğlu: Halkın spora erişiminde antrenörlerin katkısı çok önemli

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin 81 ilindeki antrenörler ve il müdürlüklerindeki yöneticilerle çevrim içi programda görüştü. Bakan Kasapoğlu, konuşmasına antrenörlere başarı dilekleriyle başladı.

"Bu toplantıyı aslında yüz yüze yapmak istiyorduk, yoğunluktan dolayı çevrim içi görüşüyoruz. Yakın zamanda antrenör ailemizi bir araya getireceğiz. Son 3 yılda 3 bin yeni antrenör arkadaşımızı bünyemize kattık. Eski arkadaşlarımızın tecrübesi, yeni arkadaşlarımızın heyecanı sporcularımızın performansı açısından da çok önemli." 

Kasapoğlu, sporun herkes için ulaşılabilir olmasını amaçladıklarını aktardı.

"Sizler bizim halkla temasımızı en yüksek seviyede sağlayabilecek arkadaşlarımızsınız. Hem spora erişim noktasında hem de sportif başarıya giden yolda sporcularımıza rol model olan antrenörlerimizin katkısı çok mühim."

"Spora erişim konusuna çok önem veriyoruz"

Bakan Kasapoğlu, sporun yaygınlaştırılmasıyla beraber sürdürülebilir olmasını çok önemsediklerini ifade etti.

"Bu doğrultuda ailemizin önemli bir ferdi olan siz değerli antrenörlerimizin katkılarıyla hedeflerimize ilerleyeceğiz. Spora erişim konusuna çok önem veriyoruz. Sporu herkes için ulaşılabilir kılmak bizim amaçlarımızdan biridir. Bu konuda siz antrenörlerimizin katkısı çok mühim. Sportif başarılara giden yolda antrenörlerimizin ne kadar hayati bir rol üstlendiklerini biliyoruz. Zaman zaman yaşadığınız sıkıntıların ve yaptığınız fedakârlıkların bilincinde olarak Bakanlığımızın tüm birimleriyle bu sorunların çözümü için seferber olmaktayız."

"Sporda başarı sistemli, disiplinli çalışmayla gelir"

Bakanlık olarak gençlik kampları, gençlik merkezleri, yurtları, spor tesisleriyle çok geniş bir hizmet alanlarının bulunduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, tüm antrenörlerden yeni yaklaşımlar, yeni projeler beklediğini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, sporda başarının sistemli, disiplinli ve çalışmayla geldiğine dikkat çekti.

"Siz değerli antrenörlerimizin sportif başarıda etkinliğini arttırmak amacıyla tüm branşlarda eğitim standardının oluşturulması için branşa özgü müfredat çalışmaları yapmaktayız. Bu kapsamda Bakanlık bilişim sistemine yüklediğiniz antrenman programlarınızı takip ediyor ve bu programlar dahilinde yetiştirdiğiniz sporcularımızın uluslararası alanda başarı sağlayacağına inanıyoruz. Sizlerin bu programlardan ciddi şekilde faydalanmasını arzu ediyoruz. Sizler bizim halkla temasımızı en yüksek seviyede sağlayabilecek arkadaşlarımızsınız. Bu anlamda sizlerin temas noktasındaki gayretleri mühim. Bugünkü programın amacı; aramızda olan 4 bin 412 antrenörümüz ve aramıza 2022 yılı itibarıyla yeni katılan antrenörlerimizin meslekle ilgili en güncel bilgilere ulaşabilmelerini sağlamaktır. Bu eğitimin birinci ayağı olan uzaktan eğitimin hazırlanmasında üniversitelerimizin spor bilimleri alanında görevli akademisyenler, antrenör ve sporcular yer aldı. Bu eğitim sistemi içerisinde spor bilimleri temel alanlarını oluşturan 5 alanda 18 farklı dersten 27 saatlik ders hazırlanmış ve içeriklerinin hazırlanmasında Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri alanından 20 alan uzmanı akademisyen görev aldı. Bu programı büyük dikkatle takip edeceğinize inanıyorum. Eğitim sürecinin ikinci ayağı olan branşa özgü saha içi uygulamalardan oluşan yüz yüze eğitimler ise eylül ayı itibarıyla başlayacak. Yüz yüze uygulama eğitimlerinde branşa özgü güncel uygulamalar yer alacak."

"Her alandaki gönüllülük faaliyetlerini teşvik etmek öncelikli hedefimiz"

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin spor organizasyonlarında artık bir marka olduğunu ifade etti.

"Bununla beraber organizasyonlarda gönüllü insan kaynağına son yıllarda giderek artan bir ihtiyaç var. Sizlerin gönüllüler üzerinden çalışmaları teşvik ederek, yaygınlaştırarak başaracağımıza inanıyorum. Bu kapsamda sizlerden sporda gönüllülüğe yönelik özendirici ve teşvik edici çalışmalarınızı bilhassa bekliyorum. Sadece sporda değil her alandaki gönüllülük faaliyetlerini çok daha güçlü biçimde anlatmak, gönüllülüğü daha güçlü şekilde teşvik etmek gibi öncelikli hedeflerimizin de altını bu vesileyle çizmek isterim."

Bakan Kasapoğlu, tüm antrenörlerin sporcular için rol model olduğunu vurguladı.

"Sporcularımızı hedeflerine hazırlayan, onları motive eden sizlersiniz. Onlara aidiyet duygusunu aşılayacak olan sizlersiniz. Sizler tutum ve davranışlarınızla sporcularımıza rol modelsiniz. Bu sorumluluğunuzu da özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu şuurla bilinçle hareket edersek toplumdaki hoşgörüyü, kardeşlik duygusunu yaygınlaşmasına katkıda bulunuruz. Siz değerli yol arkadaşlarımızın bu hassasiyete sahip olacağınıza yürekten inanıyorum. Türk sporunu çok daha iyi noktalara taşıma, sporun tabana yayılmasında gayretle çalışacağınıza inanıyorum."

TRT

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.