• BIST 94.082
  • Altın 189,854
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 25 °C

Zamları protesto için grev ve yürüyüş düzenlendi

Zamları protesto için grev ve yürüyüş düzenlendi
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), bazı parti ve sendikaların desteğiyle zamları ve ülkedeki kötü yaşam koşullarını protesto amacıyla...

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), bazı parti ve sendikaların desteğiyle zamları ve ülkedeki kötü yaşam koşullarını protesto amacıyla grev ve yürüyüş düzenledi.

Sendika merkezinden saat 13.30’da başlayan yürüyüş Meclis önüne kadar protestolarla bayrak ve düdükler eşliğinde sürdü. Polisin meclis önünde barikatıyla  karşılaşan eylemciler burada polisin önlerini kesmesini protesto etti.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, ülkenin hukuk devleti anlayışıyla yönetilmesi gerektiğini söyleyerek, polis barikatını protesto etti ve bir an önce barikatın açılarak, Meclis Başkanı Sibel Siber’le görüşmenin yolunun açılmasını istedi.

Kendilerine adeta “terörist” muamelesi yapıldığını belirten Kaptan, ülkenin gerçek sahibi Kıbrıs Türk halkının yine kendi evlatları olan polislere kırdırılmaya çalışıldığını savundu.

Halkın bu tip kötü yaşam koşullarına layık olmadığını, hükümetin dövizdeki yükselişleri öne sürerek 4 aydır bahane ürettiğini söyleyen Kaptan, 2 haftadan beri toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ortaya hiçbir sonuç çıkarmadığını kaydetti.

Kaptan, şu an iktidarda olan CTP ve DP’ye 4 ay önce hazırladıkları seçim bildirgelerini ve kitapçıkları tekrar okuma çağrısı da yaptı.

TABUR

Mec-Sen Genel Sekreteri Mahmut Tabur da, KTAMS ve diğer eyleme destek veren örgüt ve partilere teşekkür ederek, hükümetin iktidara geldiği günden itibaren halkın ezilişine tanıklık edildiğini söyledi.

Çiftçi, üretici, hayvancı ve tüm emekçilerin sıkıntıda olduğunu ve bunlara acil tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Tabur, bugün aynı sesi bu kesimlerin de vermesi gerektiğini, aksi halde ülkeyi çok kötü günlerin beklediğini dile getirdi.

Tabur, halka çağrıda bulunarak yapılacak kitlesel eylemlere katılmaya ve Meclis önünde toplanmaya çağırdı.

YORGANCIOĞLU

Meclisten çıkarak bazı CTP milletvekilleriyle birlikte eylemcilerin yanına gelen Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, eylem yapmak için toplanan kalabalığa, ocak ayında yeni asgari ücretin belirlenip, hayat pahalılığının da maaşlara yansıtılacağını söyledi.

Dövizdeki yükselişin petrol ve elektrik zammına yansıdığını söyleyen Başbakan, Kıb-Tek’in şu an maliyetin altına satış yaptığını ifade etti.

Tüpgaza yapılan zammın tamamıyla özel şirketlerin inisiyatifi olduğunu belirten Yorgancıoğlu, tüp gazda fonun %0 olması halinde dahi tüp gazın fiyatının ancak 50 kuruş ucuzlayabileceğini anlattı.

BAŞBAKAN İSTEDİ POLİS BARİKATI AÇILDI

Meclis Başkanı Sibel Siber ile görüşme  talebinde bulunan eylemciler, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve diğer CTP’li bazı  milletvekillerinin araya girmesi ile buradaki polis barikatını aşarak Meclis Başkanı ile görüşme taleplerine olumlu yanıt aldılar. Daha sonra sendika yöneticileri 10 kişilik bir heyetle, Meclis Başkanı Sibel Siber ile  Meclis Şeref Salonu’nda görüşme gerçekleştirdi.

SİBER’LE GÖRÜŞME...

KTAMS Genel Başkanı Kaptan kabulde yaptığı konuşmada, eylemcilerin Cumhuriyet Meclisi binası önüne gelmesinin engellenmesi için yolda polis kordonu oluşturulmasını eleştirdi.

Daha sonra Başbakan sayesinde Meclis önüne yürümelerine izin verilmesine atıfta bulunan Kaptan, “Bunun bugüne mahsus değil, her zaman olmasını istiyoruz. Terörist bir toplum değiliz…Hukuk devletine inanan ve hukukun olmasını savunanlarız” dedi.

Sendika olarak aylardır dertlerini anlatamadıklarını ifade eden Kaptan, Sibel Siber’in Başbakanlık döneminde açılan soruşturmalarla ilgili hiç kimsenin yargılanmadığını savundu ve Siber’den konuyu meclis gündemine taşımasını istedi.

Kaptan, “Zam üstüne zam yapılmaktadır. Emekçilerin ve halkın rahatı için, evine huzurlu bir şekilde ekmek götürmesi için hiçbir adım atılmıyor” dedi.

Asgari Ücret Komisyonu’nun henüz bir anlaşmaya varamamasını da eleştiren Kaptan, yeni hükümet döneminde  akaryakıta iki haftada iki, tüp gaza yüzde 21, elektriğe de yüzde 25 zam yapıldığını savundu.

MECLİSİN GÜNDEMİNE TAŞINMASINI İSTİYORUZ

Kaptan, “Elektriği kullanmaktan korkar olduk, tüp gaz kullanmaktan korkar olduk, hükümetimiz adım atmaktan kaçıyor ve bizi korumuyor.

Çalışanlar çok zor durumda ancak bunu anlatamadık. Yaşadığımız sor günleri meclisin gündemine taşınmasını ve bununla ilgili konuşulmasını istiyoruz ” dedi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun tesislerinin yapılan alım garantili antlaşmalarla yüzde elli çalıştırılmasını da eleştiren Kaptan, protokol masasının kurulmasını istediklerini de belirtti.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber ise hedeflerinin, “yaşam kalitesini yükseltmek ve göç olgusunun önüne geçmek” olduğunu ifade etti.

Yıllarca toplumun hak ve adalet duygusunu zedeleyen çok sayıda olay yaşandığını kaydeden Siber, savcılığa giden dosyaları takip etmenin boyun borcu olduğunu ifade etti.

Hiçbir hükümetin zam yapmayı tercih etmediğini çünkü zammın bir hükümetin halkına verebileceği en kötü mesaj olduğunu kaydeden Siber, sendikaların eleştiri yaptıkları zaman sorunların çözümüne yönelik öneriler de sunması gerektiğini kaydetti.

Sorunları çözmek için her kesime görevler düştüğünü ifade eden Siber, “Hiçbir ülkeyi başka bir ülke kurtaramaz. Bir ülke daha güzele ulaşacaksa bunu başaracak olan da kendi insanlarıdır” dedi.

Daha iyiye gidileceğine olan inancını belirten Siber, “Gayle çeken bir topluluk görüyorum. Toplum için gayle çekmek bir erdemdir,  gayle çeken insanlar arttıkça daha iyiye gideceğiz” dedi.

KAPTAN: “EKONOMİSTİMİZ DE TERZİMİZ DE VAR. KİMSE BİZE GÖMLEKBİÇMEYE ÇALIŞMASIN”

Meclis Başkanı Sibel Siber’le görüşmenin ardından KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, sendika üyelerine ve eylemcilere bir konuşma yaptı.

Kaptan, yaşanan sıkıntıları anlatmaya çalıştıklarını belirterek, ülkenin sahibi olmaya ve sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Kaptan, sendikaların gücünün ve iradesinin halk olduğunu belirterek, kimsenin sendikaları kontrol altına almaya veya gömlek biçmeye kalkmamasını istedi.

Kamu görevlilerinin yasal hakkı olan protokol masasının kurulmasını,  asgari ücrete artış istediklerini ve açılan yolsuzluk dosyalarının kapanmamasını talep ettiklerini belirten Kaptan, Meclis Başkanı Siber’in hem Protokol Masası konusunda hem Asgari Ücret konusunda arabuluculuk görevi yapacağını kendilerine söylediğini açıkladı.

Eyleme destek veren tüm kesimlere ve KTAMS’ın sesinin duyulmasını sağlayan basın mensuplarına teşekkür eden Kaptan, “mektuplarla, mesajlarla” eylem çağrısı yapan sendikaları eleştirdi, eylem yeri olarak meydanları işaret etti ve bu sendikaları samimi olmaya çağırdı.

YÜRÜYÜŞLÜ BİTTİ...OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

Kaptan, eylemin tamamlandığını bildirmesine rağmen, kalabalık dağılma yönü olarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünden geçen yolu kullanmak isteyince, eylemciler ve polis arasında yine anlaşmazlık çıktı.

Polis, bu yönün kullanılmasına izin vermeyince, eylemciler da burada Meclis önünde bir süre oturma  eylemi gerçekleştirdi.

Eyleme destek veren parti ve sivil toplum kuruluşları şöyle: TDP, Baraka Kültür Merkezi, İnsan Hakları Derneği, TÜRK-SEN, DEV-İŞ, KTOEÖS, KTÖS, GÜÇ-SEN, ÇAĞ-SEN, MEC-SEN, FEMA ve Komünist Emek Hareketi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615