• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 16 °C
  • Lefke 20 °C

Yurtdışındaki öğrencilerden mektup!

Yurtdışındaki öğrencilerden mektup!
Ankara'da okuyan Kıbrıslı öğrenciler, burslarını alamadıkları için yurtdışında yaşadıkları sıkıntıları ve hükümete eleştirilerini içeren...

ankaradaki kıbrıslı öğrencilerAnkara'da okuyan Kıbrıslı öğrenciler, burslarını alamadıkları için yurtdışında yaşadıkları sıkıntıları ve hükümete eleştirilerini içeren mektubu, TDP Milletvekili Zeki Çeler aracılığıyla meclise ulaştırdı.

Ankara'ya giderek bu öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıyı yerinde gördüğünü kaydeden Çeler, meclis kürsüsünde öğrencilerin mektubunu okudu.

Zeki Çeler'in meclis kürsüsünde konuyla ilgili yaptığı konuşma için tıklayınız...

İşte o mektup:

"Biz öğrenciler "Burs sadaka değil haktır" cümlesini defalarca kez bildirilerimizde yazdık, videolarımızda söyledik, eylemlerimizde haykırdık ve gelmiş geçmiş hükümet yetkililerine karşı bunu dile getirdik.

Ancak geçmiş UBP hükümeti dönemindeki bursların düzenli yatmaması sorunu, CTP-DP hükümeti döneminde de devam etmekte.

Burs tüzüğünün dördüncü bölümünün "bursların ödenmesi" başlıklı kısmında, "Burslar her ayın son haftası içinde ödenir." cümlesi yazmaktadır. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan yaz bursları, ancak Kasım ayının son haftasından itibaren yatmaya başlamıştır. İşin en acıklı yanı, halihazırda geç yatan bu üç ayın bursu sadece bazı arkadaşlarımıza tamamen yatırken, bazı arkadaşlarımıza sadece 1 ayın bursu yatmış, bazı arkadaşlarımıza ise henüz hiç burs yatmamıştır. Ortada hem bir gecikme, hem de düzensizlik vardır.

Hükümet yetkilileri bu gecikmeye burs tüzüğündeki şu cümleye dayanarak kılıf uydurmaktadırlar : "Dönem ve yıl sonlarında, öğrencilerin başarı durumlarını değerlendirmek üzere burs ödemeleri geçici olarak durdurulur. Başarılı olanların bursları geriye dönük ödenir." Sermayenin, patronların ve zenginlerin işlerini bir çırpıda, bir telefon ile halleden; İlahiyat Fakültesi açılışına koşa koşa gidenler, söz konusu bizim burslarımızın zamanında yatması olduğunda, bir anda değerlendirmelerin halen sürdüğünden, listelerin oluşturulduğundan söz etmeye başlamaktadırlar. Bu mazareti kabul etsek bile, burslar yatmaya başladığına göre, listeler de doğal olarak oluşmuş demektir ve yaz burslarının herkese eksiksiz bir şekilde yatması gerekliliğinin yanı sıra, burs tüzüğüne göre şimdiye kadar Ekim ve Kasım ayı bursları da çoktan yatırılmalıydı. Hatta kısa bir süre sonra, Aralık ayı bursunun ödenmesinin gerekeceği zaman dilimine girmiş olacağız. Ancak hükümet, bırakın Ekim, Kasım ve Aralık ayı burslarını; yaz aylarının burslarını bile dalga geçercesine kimi öğrenciye tam, kimi öğrenciye eksik yatırmış, kimi öğrenciye ise hiç yatırmamıştır. Bu sorunlara ek olarak, açıklanan listelerin içeriğine dair sorunlar ve hak etmesine rağmen burs alamayan arkadaşlarımız da vardır.

Bursların geç ve düzensiz yatırılmasının mazareti hep hazırdır : "Bütçede para yok". Gelmiş geçmiş hükümetler bize kendi tercihlerini hep "zorunluluk" olarak sunmuşlardır. Kendileri sanki bursları yatırmak için dünden hazır ve isteklidirler ama kendi ellerinde olmayan koşullar buna el vermiyor gibi davranmaktadırlar. Peki ama nasıl olur da AKSA ile garantili alım sözleşmesi yapılmasına para varken, müşavir atamaları için para varken, takım elbiselilerin yurtdışı gezileri için para varken; söz konusu öğrencilerin hakları olduğunda, emekçilerin hakları olduğunda "bütçede para yok" denilebiliyor ?

Hükümet, patronları ve sermayeyi ön plana koyup onları mali açıdan pek çok şeyden muaf tutarken sıra biz öğrencilere geldiğinde  “bütçede para yok” demesi bizleri çok öfkelendiriyor…

Suat Günsel her gün zenginleşirken, büyük inşaat şirketleri servetlerine servet katarken, özel sektördeki emekçileri acımasızca sömürerek ve zor ve güvencesiz koşullarda çalıştırarak palazlanan özel sektör patronları her gün daha da çok güçlenirken ve hükümet de halkın değil sermayenin ve zenginlerin temsilcisi olduğu için bu ortama çanak tutup zemin hazırlarken, kimse bize “öğrencileri biz de düşünüyoruz ama elimizden bir şey gelmiyor” masalını okumasın…

Biz biliyoruz ki “ekonomik sıkıntı” dediğimiz şey teknik bir mesele değil, politik bir meseledir; yani tercih meselesidir…

Ekonomik sıkıntılar yaşanırken eğer zenginler zenginleşmeye devam ediyorsa ama öte yandan emekçilerin, gençlerin ve öğrencilerin haklarına daha çok göz dikiliyorsa; sistemin ve hükümetlerin tercihi ekonomik sıkıntıların bedelini halka ödetmektir…

Hem de biliyoruz ki bütün dünyada krize sebep olanlar, yine zenginlerin ve patronların kendisiyken…

Zaten yoksullar ve emekçiler ne zaman kriz çıkarabilecek kadar ekonomik güce sahip olmuşlardır ki ?..

Gelmiş geçmiş hükümetler bize hatalarını hep "zorunluluk" olarak sunmuşlardır; ancak biz böyle davranmalarının bir zorunluluk değil bir "tercih" biliyoruz. Biz öğrencilerin de tercihi hakkımızı aramak ve bunun için de size karşı mücadele etmek !

Son söz olarak, geleneğinin merkezinde ve kadrolarının geçmişinde yükseköğrenim gençliği mücadelesi (KÖGEF) olan hükümetin büyük ortağı CTP'nin, bugün yükseköğrenim gençliği karşısında takındığı tavır, en terbiyeli tabirle, tarihsel bir ironidir.

Ankara'da okuyan Kıbrıslıların öğrenci örgütü Aktivist Düşünce Topluluğu"

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615