• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

Yunanistan'daki faşist olaylar Güney'e taşınabilir!

Yunanistan’da partileşerek meclise de giren “Hrisi Avgi” (Altın Şafak) isimli faşist örgüt üyesi bir kişinin 34 yaşındaki bir Yunanı öldürmesi...
Yunanistan'daki faşist olaylar Güney'e taşınabilir!

Yunanistan’da partileşerek meclise de giren “Hrisi Avgi” (Altın Şafak) isimli faşist örgüt üyesi bir kişinin 34 yaşındaki bir Yunanı öldürmesi dünya çapında sansasyon yaratırken örgütün Rum tarafındaki bağlantı ve faaliyetleriyle, özellikle Güney’deki kamping alanlarında askerî eğitim verildiği haberleri yeniden gündeme taşındı. Yunanistan’da olduğu gibi Rum tarafında da antifaşist protesto eylemleri düzenlendi.

Rum tarafında faaliyet gösteren ve yine partileşen “Ulusal Halk Cephesi” (ELAM)  kendisini Güney Kıbrıs’taki “Altın Şafak” olarak tanımlarken, Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Yonas Nikolau AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprainu’yu telefonla arayarak, araştırma yapılması ve tedbir alınması maksadıyla elindeki askerî tatbikatlarla ilgili bilgileri vermesini istedi.

ANDROS KİPRİANU “BAZI YAZ KAMPLARI ASKERÎ TATBİKAT ALANINA ÇEVRİLİYOR”

Yunan hükümetinin “Altın Şafak”a yasal engel getirmenin yollarını aramakta olduğuna dikkat çeken Fileleftheros “Kıbrıs’ta da Faşist Faaliyetlerle İlgili Diyalog... Andros Kiprianu Şikâyetlerini Güncelledi, Yonas Nikolau Verileri İstedi” başlıklı haberinde AKEL’in, Atina’daki Pavlos Fissa cinayeti benzeri faşist eylemlerin Güney Kıbrıs’ta da alevlenmesi tehlikesi gördüğünü yazdı.

Habere göre AKEL’in bu uyarısı üzerine Rum Adalet Bakanı Yonas Nikolau “ELAM Hrisi Avgi’nin Kıbrıs’taki sözcüsü olduğunu söylerken ıslık çalarak kayıtsız kalamam” diyerek Kiprianu’yu telefonla aradı ve araştırmak ve gerekli tedbirleri almak maksadıyla AKEL’in elindeki bilgileri kendisine ulaştırmasını istedi.

Gazete Andros Kiprianu’nun, “Bazı yaz kampları askerî tatbikat alanına çevriliyor. ELAM, Hrisi Avgi’nin Kıbrıs’taki sözcüsü olduğunu söylerken ve Hrisi Avgi tıpkı Yunanistan’daki gibi davranırken Kamu Düzeni ve Adalet Bakanı’nın ıslık çalarak kayıtsız kalması en azından üzücü ve kabul edilemezdir” ifadelerini kullandığına işret ederek özetle şöyle devam etti:

“AKEL anti demokratik prosedürler temelinde kurulup faaliyet gösteren ve faşist eğilim gösteren parti ve örgütlerin demokratik ülkelerde yeri olmadığı görüşünde ısrar ediyor ve ELAM’ın kurulması ve Kıbrıs siyasi yaşamında faaliyet göstermesi birçok tehlikeye gebe olduğu görüşündedir.

AKEL Genel Sekreteri, Hrisi Avgi’nin Yunanistan’a yaptıklarına benzer görüntülerin önlenmesi için tedbir alınmasını istedi ve bu tip görüntülerin Yunanistan’dan ülkemize taşınabileceği endişesini gizlemedi.

AKEL bunlarla ilgili zamanında uyarı yaptığında, geriye kalan ve bugün timsah gözyaşları döken diğer partilerin sataşmalarına uğradığını hatırlatan Kiprianu, Kıbrıs toplumu açısından tehlike çanlarını çaldı ve halkı, bu görüntülere karşı düzenlenen eylemlere katılmaya çağırdı.

Hrisi Avgi ile bağlantılı bir kişinin Yunan başkentinde işlediği cinayet Kıbrıs siyasi sahnesini de sarstı. DİKO Fissa cinayetini nefretle kınadı ve bu cinayetin Yunanistan’ı, toplumsal kargaşaya sebebiyet verebilecek yeni tehlikelerle karşı karşıya getirdiğine işaret ederek büyük kaygı belirtti.

EDEK Sekreteri Dimitris Papadakis Fissa cinayetinin Yunan toplumunu çok tehlikeli bir duruma sürüklediğinin aşikâr olduğuna vurgu yaptı. EDEK için Hrisi Avgi faşist şiddetin yuvasıdır, bastırılması ve hukuk dışına konulması gerekir.

Vatandaş İttifakı da cinayeti kınarken AKEL taraftarı öğrenci örgütü Proodeftiki Adalet Bakanı’nı, DİSİ Gençliğinin açıklamalarına ve Avrupa Üniversitesi, Lefkoşa Üniversitesi, Larnaka’daki Hurmalar (sahil yolu) ve diğer birçoklarına büyük bir dikkatle bakmaya çağırdı."

RUM ADALET BAKANI GÜNEY KIBRIS’I “MELEK GİBİ; NE AŞIRI MİLLİYETÇİLİĞİN HÂKİM OLDUĞU ÖRGÜT NE DE NEOFAŞİST HAREKETLER VARMIŞ, NE IRKÇILIK NE DE YABANCI DÜŞMANLIĞI İLERİ GÖTÜRÜLÜYORMUŞ GİBİ GÖSTERDİ”

Aynı gazete “Dünya Çapındaki Sansasyondan Sonra Tavır Değiştirdi... Y. Nikolau Eleştiriler Üzerine Bakanlığının Faşist Örgütlerle İlgili Önceki Tavrını İzah Etti” başlığıyla yansıttığı başka bir haberinde Rum Kamu Düzeni ve Adalet Bakanı Nikolau’nun birkaç gün önce Rum meclisine gönderdiği bir yazıda Güney Kıbrıs’ı (gazetenin ifadesiyle) “kelimenin tam anlamıyla melek gibi gösterdiğini” yazdı.

Nikolau’nun ilgili yazısında Güney Kıbrıs’ı (gazetenin ifadeleriyle) “Ne aşırı milliyetçiliğin hâkim olduğu örgüt ne de neo-faşist hareketler varmış, ne ırkçılık ne de yabancı düşmanlığı ileri götürülüyormuş gibi gösterdiğini belirten Fileleftheros gelen eleştirilerin ardından ise meclise gönderdiği yazının kötü niyetle yanlış yorumlandığı izahında bulunduğunu kaydetti.

Gazeteye göre özellikle Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis meclis aracılığıyla Nikolau’yu ELAM’ın faaliyetleriyle ilgili görüşlerini açıklamaya çağırdı. Perdikis konuyu meclis gündemine yazdırırken “Yetkili Bakan’dan meclise, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs’ta neo-faşist hareketler gelişmekte olduğundan kaygılanıp kaygılanmadığını açıklamasını rica ediyorum” ifadesini kullandı.

Habere göre, Nikolau Perdikis’in sorusuna geçen Pazartesi günü şu cevabı verdi: “Polis Ayrımcılıkla Mücadele Şubesi’nin elinde ırkçı nitelikli veya ırkçılıkla güdülenen dava/vukuat arşivi yok. Polisten aldığımız bilgiye göre Kıbrıs’taki herhangi bir örgütün ırkçı veya yabancı düşmanı faaliyetle ilişkisinin kanıtlanması mümkün değildir ve bugüne kadar, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık güttüğü veya aşırı milliyetçiliğin hâkim olduğu herhangi bir örgüt veya hareket olduğunu gösteren hiçbir veri yoktur.”

Nikolau, özellikle sosyal medya üzerinde büyük bir eleştiri yağmuruna tutulmasının ve üyelerinin, neyin temsilcisi olduklarını gizlemediği ELAM’ı koruduğu suçlamalarına maruz kalmasının ardından dün yeni bir açıklama yaparak, Rum tarafında herhangi bir örgütün faşist veya yabancı düşmanı faaliyetle bağlantısının kanıtlanamayacak olmasının, bu tür vakalar veya zihniyetler olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirtti. Niolau açıklamasına, Anastasiadis hükümetinin de şahsının da bu tür davranışlara hiçbir tolerans tanınmaması gerektiği görüşünde olduğunu ekledi.

Gazete haberinin “Kıbrıs’ın ‘Hrisi Avgi’siyiz” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise ELAM Sözcüsü’nün dün sabah katıldığı SİGMA TV’nin “Birinci Sayfa” isimli programında, kelime kelime şu açıklamayı yaptığını yazdı:

ELAM: “BİZ KIBRIS’IN ‘HRİSİ AVGİ’SİYİZ. HRİSİ AVGİ İLE MÜKEMMEL İLİŞKİLERİMİZ OLDUĞUNU VE ONU KARDEŞ HAREKET ADDETTİĞİMİZİ HİÇ SAKLAMADIK”

“Biz Kıbrıs’ın ‘Hrisi Avgi’siyiz. Şunu söyleyeyim, Ulusal Halk Cephesi (ELAM) kurulduğunda Hrisi Avgi ismiyle başvuru yapmış ancak İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edilmediğinden Ulusal Halk Cephesi adıyla kurulmuştu. ‘Hrisi Avgi’ ile mükemmel ilişkilerimiz olduğunu ve onu kardeş hareket addettiğimizi hiç saklamadık.”

LEFKOŞA’NIN RUM KESİMİNDE BUGÜN “FAŞİZME ENGEL” YÜRÜYÜŞÜ VAR

Haravgi “Faşizme Engel”  başlıklı haberinde AKEL’in “Yunanistan’da olanlar Kıbrıs’a da ulaşabilir” uyarısında bulunurken AKEL gençlik kolu EDON’un bugün saat 17.00’de antifaşist yürüyüş düzenleyeceğini haber verdi.

Haberde yürüyüşün Lefkoşa’nın Rum kesiminde düzenleneceğinin dışında bir detay yer almazken, Yunanistan’da işlenen faşist cinayete Rum tarafında ilk tepkinin dün “Eleftheria (Özgürlük) Meydanı”nda, kendilerine “Kıbrıs Antifaşistleri” adını veren bir grup tarafından düzenlendiği kaydedildi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76