• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 18 °C

YSK kesin sonuçları ilan etti!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Temmuz’da yapılan milletvekilliği erken genel seçiminin kesin sonuçlarını bugün ilan etti.5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması...
YSK kesin sonuçları ilan etti!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Temmuz’da yapılan milletvekilliği erken genel seçiminin kesin sonuçlarını bugün ilan etti.

5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 138. maddesinin (3). fıkrası uyarınca kazanan 50 milletvekilini duyuran YSK, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerindeki seçmen, oy kullanan seçmen, geçerli oy sayıları ile seçime katılım oranlarındaki kesin rakamları da açıkladı. Duyuruda, seçime katılan siyasi partilerin ve bağımsız adayların aldığı oylar da yer alıyor.

YSK’nın bu duyurusu Resmi Gazete’de bugün yayımlanacak ve böylece seçim sonrası anayasal süreç başlayacak.

Öte yandan yeni milletvekilleri mazbatalarını 5 Ağustos Pazartesi günü ilçe seçim kurullarında düzenlenecek törenlerle alacak.

İlgili yasaya göre, kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete’deki ilandan 10 gün sonra, yani 12 Ağustos Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi, çağrısız olarak, en yaşlı milletvekili UBP Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu başkanlığında yemin için toplanacak. Divan katipliklerini ise en genç iki milletvekili TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler ile CTP-BG Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat yapacak.

Cumhuriyet Meclisi’ndeki yemin törenine, devlet protokolü de davet edilecek.

Milletvekili andı şöyle:

"Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

Meclis’in yemin töreninden sonra geçici başkanlık divanının toplanarak divan seçimlerinin yapılabilmesi için çalışmaları başlatması da gerekiyor.

Bu süreçte mevcut hükümet istifasını Cumhurbaşkanı’na sunacak ancak yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı’nca atanıncaya kadar mevcut hükümet göreve devam edecek.

HÜKÜMETİN KURULMASI SÜRECİ

Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verecek. Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini alan her milletvekili, bu görevini en geç 15 gün içinde tamamlamak veya görevi geri vermekle yükümlü…

Görevi alan grup başkanı veya milletvekilinin önerisine göre bakanlar Cumhurbaşkanı’nca atanacak. Bakanlar, milletvekili olmayan kişiler arasından da atanabiliyor. Yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı’nca atanıncaya kadar mevcut hükümet devam edecek.

Cumhurbaşkanınca atanan Bakanlar Kurulu’nun listesi, tam olarak, Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak. Bakanlar Kurulu’nun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya bir bakan tarafından Cumhuriyet Meclisi’nde okunacak ve ardından güvenoylamasına gidilecek.

Programın Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasından sonra iki tam gün sonra görüşmeler başlayacak ve bittikten iki tam gün sonra oylama yapılacak. Anayasa’ya göre güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76