• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 23 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 23 °C

"Yorgancıoğlu yaşlılıktan mı nedir doğru söylemiyor"

"Yorgancıoğlu yaşlılıktan mı nedir doğru söylemiyor"
CTP Genel Sekreteri ve Genel Başkan adayı Asım Akansoy, Pazar günü yapılacak kurultayla ilgili konuştu.Akansoy, 8 Aralık'ta partide yenilenme olacağını...

CTP Genel Sekreteri ve Genel Başkan adayı Asım Akansoy, Pazar günü yapılacak kurultayla ilgili konuştu.

Akansoy, 8 Aralık'ta partide yenilenme olacağını savunarak, genel başkanlığa kendisinin seçileceğine olan inancını vurguladı ve "Benim açımdan kaybetmek diye bir şey olamaz" dedi.

Kurultayda farklı bir sonuç çıkmasının söz konusu olmadığını iddia eden Akansoy, kendisinin genel başkanlığıyla birlikte partide birlik ve bütünlüğün sağlanacağını söyledi.

Asım Akansoy, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun partide birlik ve bütünlüğü sağlayamadığını savunarak, "partide organlar kucaklanamadı, bir çok karar parti organlarında alınmadı" şeklinde konuştu.

"CTP, SEÇİMDEN BAŞARISIZ ÇIKTI"

28 Temmuz Erken Seçimi'nde Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin başarısız olduğunu ileri süren Akansoy, bu başarısızlığın kaynağının Yorgancıoğlu olduğunu savundu.

Akansoy şöyle konuştu: "Seçimden CTP başarısız çıktı. Kimse bizi kandırmasın. Milletvekili sayısının artması başarı değildir. Önümüzde rakip yoktu, kolay bir yarıştı ve organlarımızda koyduğumuz hedef 26 milletvekili idi. 26 milletvekilinden daha azı başarısızlıktı. 28 Temmuz'da hedefimiz en az 26 milletvekili ile tek başına iktidara gelmekti."

"PARTİDEKİ İÇ MESELELER NEDENİYLE SEÇİMDE BAŞARISIZ OLDUK"

Parti içerisindeki iç meseleler nedeniyle CTP'nin seçimlerden başarısız çıktığını savunan Akansoy, "İç meselelerden dolayı milletvekili kaybettik. Başbakan zamanında müdahale etseydi veya bizim müdahale etmemize izin verseydi tek başımıza iktidarda olurduk. Başbakan bu cesareti gösteremedi. Bir parti var sloganı 'tek başına iktidarı' hatırlatmak için bulundu. Kimse bizi kandırmasın. Parti içerisindeki tartışmalardan ve bu tartışmalara Yorgancıoğlu'nun müdahale edememesi yüzünden tek başına iktidarı kaybettik" dedi.

"BAŞBAKAN OLACAK KİŞİYİ MYK BELİRLEYECEK"

Kurultayda genel başkanın değişmesi halinde Yorgancıoğlu'nun Başbakanlıktan istifa edeceği açıklamasını yorumlayan Akansoy, "parti içerisinde halk için en yararlı kişi Başbakan olacak. Buna Merkez Yönetim Kurulu karar verecek. Başbakan, partideki bir başka kişi de olabilir, ben de olabilirim" diye konuştu. Akansoy, "Özkan bey isabetli bir karar verdi. Kurultayda kaybetmesi halinde Başbakan olarak devam etmemesi gerekir" dedi.

"YORGANCIOĞLU DOĞRU SÖYLEMİYOR"

Yorgancıoğlu'nun kabineyi MYK kararına göre atadığını savunmasını yorumlayan Akansoy, Yorgancıoğlu'nun kendisini yalan söylemekle suçlamasına izin veremeyeceğini söyledi ve "Yorgancıoğlu yaşlılıktan mı nedir doğru söylemiyor" diyerek tepki verdi.

Kendisinin doğru söylediğini kanıtlayabilecek belgelerin elinde olduğunu söyleyen Akansoy, MYK'daki arkadaşlarının da doğruları bildiğini kaydetti. Akansoy, Yorgancıoğlu'nun, "Ne yapabilirdim? MYK'daki arkadaşlar da bakanlık istiyordu. Bu nedenle kabineyi MYK'da tartışamazdım" dediğini savundu.

"YORGANCIOĞLU KENDİ RAKİBİNİ YARATTI" Akansoy, "Ben aday olmasam Mehmet Çağlar adaydı. Dolayısıyla zaten kurultay iki adaylı olacaktı. Ben şöyle bir şey söylemiştim; "ikinci adayın çıkıp çıkmayacağına Yorgancıoğlu karar verecek" demiştim ve Yorgancıoğlu kendi rakibini yarattı.

"ÇAĞLAR'IN DESTEĞİNİ ALDIM"

"Sayın Çağlar benim aday olmamı istedi. Sayın Çağlar ile birlikteyiz, birlikte çalışıyoruz, desteğini alarak aday oldum" ifadesini kullanan Akansoy, aday çıkmadan önce Soyer, Talat ve Kalyoncu ile de görüştüğünü, onların görüşlerini de aldığını açıkladı ve kendisine destek verip vermedikleri sorusuna karşılık, "Ben şuana kadar hiç kimseden şuan ki durum iyidir diye bir görüş almadım" şeklinde yanıt vermekle yetindi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615