• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Lefkoşa 13 °C
  • Girne 13 °C
  • Mağusa 13 °C
  • İskele 13 °C
  • Güzelyurt 11 °C
  • Lefke 13 °C

Yorgancıoğlu: İlk yaşadığım şok...

Yorgancıoğlu: İlk yaşadığım şok...
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Demokrat Parti Ulusal Güçler hükümetinin güvenoyu alışının birinci ayında...

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Demokrat Parti Ulusal Güçler hükümetinin güvenoyu alışının birinci ayında karşılaşılan sorunları ve alınan tedbirleri değerlendirdi.

Başbakan Yorgancıoğlu, Hükümeti devraldıktan sonra ilk yaşadığı şokun, beklediği kurumsal yapıyı bulmamak olduğunu söyledi.

Devletin mali durumuna ilişkin sorulara karşılık ise Başbakan Yorgancıoğlu, aylar öncesinden gelen ve çekmecelerde kalmış birçok faturayla karşılaştıklarını anlattı:

“Önceki hükümet döneminde yapılmış birçok harcama ödenmedi... Öyle yemek faturaları var ki kim bu kadar yemek yiyebildi diye düşünmeden edemiyoruz. Biz bunlarla ilgili araştırmalar yapıyoruz. Maliye Teftiş Kurulu ve Savcılığa raporlar gönderildi... Sonuçlar her ne olursa olsun kamuoyuyla paylaşılacak.”

Kurultay istihdamlarında yapılan usulsüzlüklerin de sorgulanmakta olduğunu kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, daire müdürlerine yazılan yazılarla ihtiyaç- fayda değerlendirmesi yapılacağını belirtti:

“İşe alımında usulsüzlük varsa devamı mümkün değil. Savcılığa başvurduk araştırılıyor...  Son istihdamlar Başbakanlık uhdesinde görülüyor ancak başka dairelerde. Bütçesi de bir kalemden uydurulmuş ancak bu yılsonuna kadar”

"İLK KARŞILAŞTIĞIMIZ KRİZ..."

Yorgancıoğlu, hükümetin ilk karşılaştığı kriz konumundaki TOMA ile ilgili süreci doğru yönettikleri kanısında olduğunu vurguladı.

Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşanan sorunların geldiği aşamayı da değerlendirdi:

“LTB’de mali açıdan iyileşme var. Çangar haricindeki borçlar revize edildi, bir bankadan borçlanılarak kapatıldı... Ancak sorunların çözülmesi için biraz zamana ihtiyacı var. Biraz daha sabır”

Yorgancıoğlu, bürokrat atamalarında gelinen aşama izlenen yöntem konusunda şu açıklamayı yaptı:

“3’lü kararnamenin yapısı değiştirilecek. Müşavirlerden maksimum verim alacak şekilde yararlanacağız. Eski bürokratlardan da yararlanacağız”

ELEKTRİK ZAMMI...

Elektrik zammının gündemde olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, KIB-TEK’in içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Başbakan, mevcut durumun parlak olmadığını söyledi:

“KIB-TEK’te maliyet açısında durum parlak değil. Fuel oil ücretleri sürekli artıyor ancak şu an için zam konusunda verilmiş bir karar yok”

Kıbrıs konusunda gelinen aşmaya ilişkin hükümetin değerlendirmesini de paylaşan Özkan Yorgancıoğlu,

“Uluslararası aktörlerin Kıbrıs konusuna ilgisi arttı. Masaya iyi niyetle oturulursa 3-4 aylık süre bence yeterli. Rum ekonomisinin de çözüme ihtiyacı var. Onlar da bunu dikkate almalı, iyi niyetle masaya oturmalı” dedi.

Başbakan, Kurban Bayramı arifesine denk gelen  Pazartesi gününün idari izin verilmeyeceğini de açıkladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, geride kalan bir ay içerisinde hükümet ortağı ile hiçbir ciddi sıkıntı yaşamadıklarını,  küçük görüş ayrılıklarının ise sorunların çözümünde sıkıntı yaratmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı ile ilişkilerinin iyi olduğunu da ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, basına çok yansımasa da her hafta Salı günleri rutin olarak görüştüklerini, Kıbrıs konusu ve iç meseleleri değerlendirdiklerini söyledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615