• BIST 1.448
  • Altın 490,616
  • Dolar 8,2847
  • Euro 10,0798
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 32 °C

Yorgancıoğlu, İlahiyat Bölümü açılmasını eleştirdi!

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir toplumda yaşayan farklı kültürlere sahip bireylerle farklı toplumları birleştirmenin, din eğitiminin ötesinde...
Yorgancıoğlu, İlahiyat Bölümü açılmasını eleştirdi!

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir toplumda yaşayan farklı kültürlere sahip bireylerle farklı toplumları birleştirmenin, din eğitiminin ötesinde çok kültürlü eğitim ve barış eğitimi ile mümkün olabileceğini kaydetti ve Haspolat Meslek Lisesi’ne İlahiyat Bölümü açılmasını eleştirdi.

Yükseköğretim öncesi örgün eğitim kurumlarında din derslerinin zorunlu değil, seçmeli ders olarak okutulması gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, KKTC’de  ihtiyaç duyulan eğitimli din adamı ihtiyacının da alınacak kontenjanlarla üniversitelerde yetiştirileceklerle giderilebileceğini belirtti.

Yazılı açıklamasında, UBP iktidara geldikten sonra yapılan araştırmalarda, Kıbrıslı Türklerin dini hassasiyetlerinin giderek zayıfladığı, Kıbrıs’ta Türkiye’ye olan yabancılaşma hissinin en önemli nedeninin dinin sosyal hayatta etkin olmaması, Kıbrıslı Türklerin kültür erozyonuna uğraması olduğunun  ileri sürüldüğünü belirten Yorgancıoğlu, “Bu nedenle, Kıbrıslı Türklere dinlerinin, tarihlerinin ve kültürlerinin öğretilmesi gerektiği tespitleri, Kıbrıslı Türkler dışında yapıldı” dedi.

Yorgancıoğlu, “Partimiz, Kıbrıs Türk halkının kültürel değerlerine önem veriyor, her yurttaşımız ve ülkemizde yaşayan insanların dinsel inançları ile din eğitimi almalarına da saygılı davranıyor. Ancak partimiz, zorunlu eğitimi de içeren yükseköğretim öncesi örgün eğitim kurumlarında din derslerinin zorunlu değil, seçmeli ders olarak okutulmasını ülkemiz koşullarının ve halkımıza saygının bir gereği olarak değerlendiriyor; ülkemizde ihtiyaç duyulan eğitimli din adamı ihtiyacının da alınacak kontenjanlarla Üniversitelerinde yetiştirilmelerinin doğru olacağını düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın günlerdir yapılan tartışmalara rağmen Haspolat Meslek Lisesi’ne açılan İlahiyat Bölümü ile ilgili hiçbir açıklama yapmadığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, “Sanki Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı dışında bir el bu işleri zorluyor ve yürütüyor. Eğitim döneminin ortasında ve hiçbir ihtiyaç analizi yapılmadan yaşanan bu zorlama nedeni ile de bugün Haspolat Meslek lisesinde gerginlikler yaşandı” dedi.

Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Partisi Hükümetini, “gerginliklere neden olduğunu” ileri sürdüğü İlahiyat Bölümü gibi kararlarını yeniden değerlendirmeye davet etti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76