• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

"Yorgancıoğlu gençliğin beklentilerine darbe vurdu!"

"Yorgancıoğlu gençliğin beklentilerine darbe vurdu!"
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun askerlik süresinin kısaltılmasına yönelik açıklamalarını “olumsuz...

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun askerlik süresinin kısaltılmasına yönelik açıklamalarını “olumsuz söylem” olarak nitelendirerek, bunları, ülke gençliğinin beklentilerine “darbe vuran talihsiz açıklamalar” olarak değerlendirdi.

Konuyla ilgili bugün TDP Gençlik Örgütü adına Savaş Toksöz tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yorgancıoğlu’nun ülkedeki koşulların askerlik süresinin kısaltılmasına olanak vermediğini ima eden açıklamasının, daha önce yaptığı söylemlerle paralellik göstermediğini ileri sürdü.

Toksöz, Yorgancıoğlu’nun askerlikle ilgili açıklamalarının, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Gençlik Örgütü’nün askerliğin kaldırılması ve sürenin kısaltılması yönündeki açıklamasıyla çelişki yarattığını savundu.

“ZORUNLU ASKERLİK KALDIRILMALI”

TDP Gençlik Örgütü’nün 2008 yılında Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı Görüş ve Önerileri başlığı altında Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne bir dosya sunduklarını anımsatan Toksöz, yaz döneminde gerçekleştirilen Eğitim Kampında da askerlik konusunun tartışılarak görüş ve önerilerin yeniden teyit edildiğini kaydetti.

Toksöz, TDP Gençlik Örgütü’nün Vicdani Ret Hakkının Tanınması, Askerlik Süresinin Kısaltılması, Profesyonel Askerliğe Geçiş ve Bedelli Askerlik Kapsamının Daraltılması başlıkları altında 4 ana bölümde topladıklarına işaret ederek, bu bağlamda zorunlu askerliğin kaldırılarak kademeli bir şekilde profesyonel askerliğe geçilmesi;  bu gerçekleşene kadar da askerlik süresinin kısaltılmasını öngördüklerini kaydetti.

“VİCDANİ RET HAKKI”

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin tamamına yakınının vatandaşlarına vicdani ret hakkını tanıdığını, Birleşmiş Milletler (BM)’nin de 1987 yılında bütün devletlere vicdani ret hakkını tanıma çağrısında bulunduğunu belirten Toksöz,  askerlik yasasında yapılacak herhangi bir iyileştirmenin vicdani ret hakkının ülkemizde de uygulanmasına yönelik hukuksal altyapının oluşturulmasını da içermesi gerektiği düşüncesinde olduklarını kaydetti.

“ASKERLİK SÜRESİNİN AZALTILMASI”

Askerlik çağına gelmiş vatandaşların askerliği sorun olarak nitelendirmelerinin bir diğer sebebinin askerlik süresiyle ilgili olduğuna dikkat çeken Toksöz, ‘vatani ödevini’ gönüllü askerlik yaparak yerine getirmek isteyen bireylerin bu hizmetlerini yerine getirme süreleri yurt savunmasıyla ilgili teori ve pratiği öğrenecekleri süreyi aşmamalıdır dedi.

Toksöz, askerlik süresinin kısaltılmasının kişilerin meslek yaşamlarına erken başlaması yönünde artı yaratacağına dikkat çekti.

“SİVİLLEŞME ŞART”

Asker ve polisin sivil otoriteye bağlanarak, sivil otorite altında yeniden dizayn edilen bir askerlik kurumuyla profesyonel orduya geçilerek kişilere bir tercih hakkı sunulması gerektiğine işaret eden Toksöz, “Sivil otorite altında örgütlenen güvenlikten sorumlu bir birim haline geldikten sonra, kademeli olarak azaltılarak Kıbrıs Sorunu’nun çözümü ile birlikte tümden kaldırılması inancındayız” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615