• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

Yorgancıoğlu: Ekonomik paketler burada hazırlanacak!

Yorgancıoğlu: Ekonomik paketler burada hazırlanacak!
Rana SARROSeçim sonucunda tek başına iktidara gelme niyeti taşıyan Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, sorularımızı yanıtladı.CTP,...

Rana SARRO

Seçim sonucunda tek başına iktidara gelme niyeti taşıyan Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, sorularımızı yanıtladı.

CTP, iktidara gelmesi halinde, ülkemizin içinde bulunduğu kaotik duruma ve kangren halini almış sorunlara dönük ne yapmayı düşünüyor? Ülke için almayı düşündüğü radikal kararlar nelerdir?

Geçmiş hükümet döneminde istifa etmek durumunda kaldığı ‘ekonomik paketler ve protokol’ konusunda nasıl hareket etmeyi düşünüyor?

CTP her dönem şikâyet konusu olan Türkiye hükümetinin dayatmaları ve talimatları konusunda nasıl hareket etmeyi düşünüyor?

Halkın sağlığını ciddi şekilde tehdit eden baz istasyonları konusunda ise ne yapmayı düşünüyor?

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber’in hükümeti kurma görevini alması ile kurulacak geçiş hükümetinin ardından gözler 28 Temmuz’da yapılacak erken seçime çevrildi.

Seçim sonucunda tek başına iktidara gelme niyeti taşıyan ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi –Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu sorularımızı yanıtladı.

CTP- BG’nin iktidara gelmesi halinde ülkemizin içinde bulunduğu kaotik durum ve kangren halini almış sorunlara dönük ne yapmayı düşündüğü sorularının sorulduğu Özkan Yorgancıoğlu, yer almayacağını açıklamasına karşın geçiş hükümetinde yer almasının nedenini de cevapladı.

Geçmiş hükümet döneminde istifa ederek, erken seçime gitmek durumunda kaldığı ‘ekonomik paket’ ve her dönem tartışma konusu olan Türkiye hükümeti ile imzalanan ‘protokoller’ konularının da sorulduğu Yorgancıoğlu, vatandaşlıklar, ihaleler, özelleştirmeler konusundaki niyetini de açıkladı.

Rana Sarro'nun yönelttiği; ülkemizde kangren halini alan ‘baz istasyonları’ konusunda CTP’nin ne düşündüğü sorusuna ise, Yorgancıoğlu yanıt vermemeyi tercih etti.

Soru: Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber, teknokratlardan oluşacak geçiş hükümetinin başbakanı oluyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Ö. Y: Diğer siyasi partilere teşekkür etmek istiyorum, önerdiğimiz bir kadın başbakanı onayladıkları ve Sayın Cumhurbaşkanı’na isim olarak önerdikleri ve bu fırsatı verdikleri için teşekkür etmek istiyorum. Biz de zaten bu ismi seçerken, toplumun tüm kesimlerinin kabul göreceği bir isim olarak seçtik ve sizin de ifade ettiğiniz gibi, ülkemizde ilk kadın başbakan olması hasebi ile de yeni bir bakış açısı, yeni bir çerçeve getiriyor. Evet kısa bir süre için yapılacak bir görevdir ama sağlıklı bir ortamda ülkemizi seçime taşıma açısından da önemli bir haberdir. Kısa olması önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Ben tabii ki halkımıza bu süreci doğru yöneterek seçime taşıyacak olan tüm partilere teşekkür etmek istiyorum. Halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Soru: CTP bu geçici seçim hükümetinde yer almayacağını açıklamıştınız. Nasıl oldu da kararınız değişti?

Ö. Y: Evet, biz tabi ki ülkenin sorunlarına karşı sorumlu bir partiyiz. Önceden öyle söylemiş olmamıza rağmen sonradan yaptığımız değerlendirmelerde bir hükümeti yıktıktan sonra yerine alternatif bir hükümetin kurulması gerektiğini ve eğer buna güvenoyu vermek gibi bir zorunluluğumuz varsa, güvenoyu vereceğimize ve sorumluluğu paylaşacağımıza göre, bu sorumluluğun bir yandan da fiiliyata dönüşmesi için içinde görev almamız gerektiği sonucunu ürettik. Çünkü daha kısa bir süre olsa ve bu ülke hükümetsiz kalacak olsa belki sorunlar az olurdu ama iki aylık bir sürede ülkenin hükümetsiz kalması yeni bir kaosu yaratabilirdi. Ayrıca UBP’yi düşürdüğümüze göre, kurulacak bir hükümetin de güvenoyu alması gerekirdi. Aksi takdirde UBP yeniden hükümet etme konumuna gelecekti. Tüm bunları değerlendirdiğimizde de bu sonucu ürettik. Öbür türlüsü sorumluluk alarak yine yükümlülüklerimiz ve yetkimiz olmadan sorumluluklar bizde olacaktı. Bu bakımdan yetki ve sorumluluğu birlikte almanın daha doğru olacağını düşünerek hükümette yer almayı kararlaştırdık.

Soru: Siz bu süreçte tüm enerjinizi erken genel seçime harcamak istediğini söylemiştiniz. Bu dönemde CTP herhangi bir engelle karşılaşır mı ve yıpranma olasılığı var mı?

Ö. Y: Ben öyle bir engelin olmayacağını, olmaması gerektiğini düşünüyorum, çünkü burada icraatta bulunacak bir hükümet yok. Seçime taşıyacak bir hükümet vardır. Ve Kıbrıs Türk halkının yararına yapılacak işleri kimse engellemez diye düşünüyorum. İş yaptıktan sonra iyi bir geçiş dönemi yaşandıktan sonra niye yıpranasınız ki? Kaldı ki eğer öyle bir şey olacaksa, halkımızın yararına yapılacak işler için risk de alınabilir. Ama ben öyle bir şey olacağını düşünmüyorum.

Soru: Erken seçim ile ilgili konuşacak olursak, tek başına iktidara gelmeyi hedefliyorsunuz. CTP iktidara gelmesi halinde ilk yapacağınız icraatlar neler olacaktır. Bu ülkede hemen değiştirilmelidir dediğiniz neler vardır?

Ö. Y: Partimizin ve halkımızın hassas olduğu değişik konular vardır. Bu ülke öncelikle adalet duygusunu yeniden yaşamak ister. Devletler ve hükümet karşısında tüm siyasi partilerin, tüm insanların eşit olduğu duygusunu yaşamak ister. Bu ülkede üretimin artırılması adına yatırımların önünün açılması gerektiğini herkes bilir. Birçok önemli şey vardır ama öncelikli olarak bakıldığında 5-6 konuyu birlikte alıp değerlendirmek gerekir. Bunları birlikte hallederseniz bir sonuç üretirsiniz diye düşünüyorum. Yine ülkemizde yaşam kalitesini, insan algısını pozitif etkileyecek tedbirlerin alınması gerekir diye düşünüyorum. Ama burada öncelikli olarak tüm bunları yapabilmek için de halkımızın partimize tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlamasında yarar vardır. Biz bunu niye söylüyoruz, çünkü böyle bir iktidar halinde alınacak kararlar çok daha süratli alınabilir, çok daha etkin bir şekilde uygulanabilir, kararların sağlıklı olması ihtimali çok daha yüksek olur. Çünkü koalisyonda biliyorsunuz, birden fazla tarafından tartışıp sonuçlandırdığı konular vardır ki, bu da netliği biraz zayıflatır. O anlamda biz 28 Temmuz seçimlerinde partimizin tek başına iktidar olmasını halkımızın yararına yapılacak işlerin süratli ve etkin yapılması ve doğru yapılması adına bir avantaj olduğunu düşünüyoruz.

Soru: Sorumun yanıtını tam olarak alamadım. CTP iktidara gelmesi halinde, ülkede acilen değiştirilmesi gerekenler nelerdir? Bu halk neden CTP’yi seçmelidir?

Ö. Y: Ülkemizde birçok sorun vardır. Bu sorunların süratle çözülmesi gerekir. Bu sorunların çözülebilmesi için de etkin bir hükümetin iş başında olması gerekir. Şimdi CTP kendini sınamıştır. Hükümet döneminde yanlışları olabilir, eksikleri de olabilir ama yaptığı çok iyi işler de vardır. CTP hiçbir zaman kendi gibi düşünmeyenleri ötekileştirmedi, bir başkası saymadı. Herkese adil davranmak gibi bir özelliğini ortaya koydu. Bu bir özelliktir, CTP bunu ortaya koydu. CTP iktidarda olduğu dönemde ekonominin önünü açtı. Dünyada kriz olmasaydı bu ülkenin kalkınması devam edecekti. CTP ilklere imza attı; ilk defa elektrik santrali yaptı, Rumlara elektrik satacak noktaya geldi. Sağlıkta yatırımlar yaptı. Altyapı yatırımlarını ulaştırma ve karayollarında tarihinde görmediği kadar geliştirdi. Demokratikleşme konusunda çabalar ortaya koydu. Tüm bunlara baktığımızda neden CTP sorusunun cevabı ortaya çıkar. Bu anlamda halkımızın tüm bunları gözeteceğini düşünüyorum.

Soru: Bu ülke için CTP’nin almayı düşündüğü radikal kararlar nelerdir?

Ö. Y: CTP ne yapacaksa halkla birlikte yapacaktır.

Soru: CTP geçmiş hükümet döneminde ekonomik paket nedeni ile istifa etmişti. Ekonomik paket konusunda nasıl hareket etmeyi düşünüyorsunuz? Ekonomik paketler Türkiye’de mi burada mı hazırlanacak?

Ö. Y: Biz bu ülkenin ekonomik sorunlarına reçetelerin burada yazılması, ekonomik öngörülerin, paketlerin ya da ekonomik programların burada yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de zaten mevcut ekonomik programın öngörülerinin bizim bütçemizle uyumlu olmadığını çoğu kez söyledik. Bunun içinde bu ekonomik programı masaya yatırarak yeni hükümet döneminde yeniden yapılandırılması için Türkiye ile görüşeceğimizi söylüyoruz. Çünkü bir ekonomik program eğer bütçenin öngörülerinden farklı öngörüler içeriyorsa, arzulanan hedeflere ulaşılması mümkün değildir. Bu anlamda bu çalışmalar yapılacaktır ve yeniden masaya yatırılıp değişiklikler talep edilecektir.

Soru: Türkiye ile ülkemiz arasında imzalanan protokol her zaman tartışma konusudur. Vatandaşlıkları, özelleştirmeleri vs. içerir. Bunlar ne olacak?

Ö. Y: İşte onu söylüyorum yani Kıbrıs Türk halkının lehine olmayan içeriklerin değiştirilmesi için yeni bir çalışma başlatılacaktır. Dediğim budur özet olarak.

Soru: Peki Ulusal Birlik Partisi hükümeti dönemden verilen vatandaşlıklar konusunda ne yapacaksınız?

Ö. Y: Şimdi bunu daha önce de söyledim. Bu dönemde yapılan vatandaşlıkların dosyaları tek tek incelenecek. Yasaların gereği ne ise yerine getirilecektir.

Soru: Yine kurultay döneminde yapılan özelleştirmeler, ihaleler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Ö. Y: İşte diyorum tüm dosyalar tek tek incelenecek. İhaleler de, vatandaşlıklar da, arazi dağıtımları da tüm dosyalar tek tek incelenecek.

Soru: Türkiye’nin her dönemde KKTC’ye talimat ve dayatmaları vardır. Bu bilinen bir şeydir. Bu konudaki niyetiniz nedir?

Ö.Y: Biz Kıbrıs Türk halkının siyasal iradesinin her şeyin önünde olduğunu düşünüyoruz.

Soru: Net olarak sorarsam Türkiye’nin talimatlarına ve dayatmalarına itaat edilmesi konusunda net bir yanıt alabilir miyim?

Ö. Y: Bakın, Kıbrıs Türk halkının siyasal iradesinin yani kendi kendini yönetme hakkının her şeyin önünde olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki Türkiye ile iyi ilişkilerimiz olacak, o başka bir şey ama kendi kendimizi yönetme konusunda CTP ve CTP’lilerin de çok hassas olduğunu herkes biliyor.

Soru: Son olarak da, ülkede kangren halini alan ve hiçbir hükümet döneminde bir önlem alınmayan ‘Baz istasyonları’ konusunda ne düşünüyorsunuz?

Ö. Y: O fazla bir sorudur. Nereden çıktı Baz İstasyonları…

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615