• BIST 108.434
 • Altın 151,200
 • Dolar 3,6612
 • Euro 4,3260
 • Lefkoşa 18 °C
 • Girne 18 °C
 • Mağusa 18 °C
 • İskele 18 °C
 • Güzelyurt 16 °C
 • Lefke 18 °C

Yorgancıoğlu, Akansoy'u yalanladı!

Yorgancıoğlu, Akansoy'u yalanladı!
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, BRT 1’de yayınlanan Sabah Rotası programına katılarak...

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, BRT 1’de yayınlanan Sabah Rotası programına katılarak Pazar günü yapılacak olan CTP-BG Kurultayına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yorgancıoğlu, önümüzdeki Pazar günü yapılacak olan 24. Kurultaya rağmen zamanının çoğunu ülke sorunlarını çözmeye harcadığını söyledi.

Kurultay hazırlıkları çerçevesinde genel bölge ziyaretleri yaptığını, teke tek delegelerle görüşme yapmadığını anlatan Yorgancıoğlu, “Bölgelerden gelen sinyallere göre durum benim adıma çok rahat” dedi.

Kurultaya yoğun bir ilgi beklediğini söyleyen Yorgancıoğlu, ister iktidar ister muhalefette olsun CTP Kurultaylarına her zaman katılımın yoğun olduğunu kaydetti. .

Propaganda sürecine ilişkin değerlendirmesinde ise Yorgancıoğlu, kurultayın asla ülke sorunlarını çözme çalışmalarının önüne geçmediğini, böyle olması için de özen gösterdiğini aktardı.

Kurultaydaki rakibi Asım Akansoy’un, “Yorgancıoğlu döneminde CTP-BG’nin başarısız olduğu” yönündeki iddialarını reddeden Yorgancıoğlu, partinin bu dönemde kat ettiği aşamaları su sözlerle özetledi:

“Bu iddia tüm partililere yönelik bir haksızlıktır.  CTP’lilerin yoğun çalışmasıyla 5 ilçede birden CTP birinci parti çıktı. Bu CTP tarihinde bir ilktir. Yüzde 46 oy aldığımızda bile 5 ilçede birinci çıkmadık”

“Parti içinde hizipleşme olmasa CTP 26 milletvekiliyle tek başına iktidar olurdu” iddiasını da yanıtlayan CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, seçim döneminde kamuoyu yoklamalarını Genel Sekreter ile birlikte değerlendirdiklerini ve sürecin hiçbir aşamasında 26 milletvekili çıkarılacak bir sonuca ulaşılmadığını belirtti.

Seçim döneminde bazı isimlerin önlerinin kesildiğine yönelik iddialara ilişkin hazırlanan raporun kurultay sonrasında yeniden gündeme geleceğini ifade eden Yorgancıoğlu, “Raporun sızdırılması da en az rapor kadar önemlidir ve bu da soruşturulmalıdır” dedi.

Yorgancıoğlu, Başkanlığı dönemindeki 2 buçuk yıllık süreçte Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin trendinin hep yükseldiğini, partinin iki seçim kazandığını ve oylarını yüzde 27’den yüzde 40’a çıkardığını anlattı.

Bütün bunların CTP camiasının başarısı olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, hedeflerinin bu başarıyı yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha ileriye taşımak olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, kurultay sonrasında parti tüzüğüne yönelik olarak öngördüğü değişiklikleri de anlattı:

“Yapılacak tüzük değişikliği ile Başkanlık, Genel Sekreterlik, Merkez Yönetim Kurulu üyeliği gibi görevler süreyle sınırlandırılmalı”

Bir soruya karşılık sivil toplum örgütlerinin elektrik zammı konusundaki tepkisini de halkı bulduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, ancak sorumluluğu gereği ve kaçınılmaz olduğu için zammı yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, rüzgar, güneş enerjileri ve interkonekte sistemlerin devreye girmesi ile elektriğin ucuzlatılacağı bir yapıya ulaşılacağını, bunun için proje bazındaki çalışmaların aralıksız olarak devem ettiğini belirtti.

Kurultaydan yeniden başkan olarak çıkması halinde, parti başkanlığı ile hükümet başkanlığı görevlerini farklı kişilerin yürütmesi konusunu da parti tüzüğü bağlamında tartışmaya açacağını belirten Yorgancıoğlu, bunun yanı sıra partinin birçok organı üzerinde yeniden yapılandırılmaya gidileceğini söyledi.

“Genel Başkan olarak tüm tabanı kucaklayamıyor” şeklindeki eleştirilere de cevap veren Yorgancıoğlu, özellikle bürokrat atamalarında her isimden MYK’nın haberdar olduğunu, atamaları MYK onayıyla yaptığını, kabineyi ise MYK’nın kendisine verdiği yetkiyi kullanarak gerçekleştirdiğini vurguladı.

Parti başkanlığının devam etmesi durumunda kabinede değişikliğe gitmeyeceğini açıklayan Yorgancıoğlu, rakibinin kazanması halinde ise bunun doğal olarak mümkün olabileceğini anlattı.

Seçimi kaybederse parti içinde halka hizmet için çalışmaya devem edeceğini anlatan Yorgancıoğlu, “Makam ve mekan önemli değil. Her makam ve mekanda hizmete devam ederim” dedi.

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, başkanlığı döneminde kendisine yöneltilen yüzde 30’un başkanı eleştirilerine de yanıt verdi:

“İlk zamanlar rahatsız oluyordum... Sonrasında hizmete odaklandım... Beni “Yumuşaktır. Masaya elini vuramıyor” diye eleştirenler daha sonra “bizi dinlemiyor, dikkate almıyor” diye eleştirmeye başladı”

Yorgancıoğlu, geride kalan 2.5 yıllık görev süresinde hatalarının da olduğunu ancak partinin trendinin sürekli olarak yükseldiğinin altını çizdi.

Diğer Haberler
 • Dikkat! Polisten sahte para uyarısı!19 Ekim 2017 Perşembe 16:41
 • Benter: Bahsi geçen ev özel mülk19 Ekim 2017 Perşembe 16:34
 • DP, aday adaylarının başvurularını almaya başladı!19 Ekim 2017 Perşembe 13:01
 • Acar'a 7 yıl!19 Ekim 2017 Perşembe 11:26
 • Akıncı, Eğitim Yasasını geri gönderdi!19 Ekim 2017 Perşembe 11:21
 • Üniversite kentine yakışır bir yol!19 Ekim 2017 Perşembe 11:06
 • KTÖS, LAÜ'de yaşanan 'hayvan cinayetlerini' kınadı!19 Ekim 2017 Perşembe 10:35
 • Kamyon, beton mikserine çarptı!19 Ekim 2017 Perşembe 10:09
 • UBP'nin ilk aday listesi açıklandı!19 Ekim 2017 Perşembe 09:54
 • Seçim Yasası onaylandı!18 Ekim 2017 Çarşamba 18:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615