• BIST 1.441
  • Altın 498,816
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

Yolsuzluk iddialarını yanıtladı!

 Kıbrıs Ada HaberBaşbakan Sibel Siber, basın toplantısı gerçekleştirdi. Geçiş hükümetinin icraatlarını anlattığı basın toplantısında Siber,...
Yolsuzluk iddialarını yanıtladı!

 

Kıbrıs Ada Haber

Başbakan Sibel Siber, basın toplantısı gerçekleştirdi. Geçiş hükümetinin icraatlarını anlattığı basın toplantısında Siber, Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun 'CTP döneminde devletin bir buçuk milyon dolar zarara uğratıldığı' tespiti ile ilgili Savcılığın görüşünü açıkladı.

Başbakan Siber’in basın açıklaması özetle şöyle:

“Bugün de basında çıktı, Sayın İrsen Küçük, devletin zarara uğratıldığını söyledi. Aslında Başbakanlık Denetleme Kurulu’nu çağırdığımda, ‘çok büyük yolsuzluklar buldunuz mu?’ diye sordum. ‘Evet, efendim, mesela bir buçuk milyon dolar devlet zarara uğratıldı’  dediler. ‘Aman Allah’ım nedir o dosya’ dedim. ‘Ama CTP dönemindedir’ dediler. ‘Bir şey değil’ dedim. Yani bunların bir daha olmaması bir daha yaşanmaması için uğraş veriyoruz. Hangi dönemde olursa olsun, suçlular kimse cezasını çekecek yargıya gidecek. Bizim başından beri vurguladığımız budur. İşte bana belirtilen bu devleti bir buçuk milyon dolar zarara uğratma meselesi, bu Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yazdığı tespitleridir. Buna karşılık Savcılığın verdiği görüş, yapılan soruşturma ve bunu destekleyen mavi 47’deki Geçitkale demontaj E.İ Hattı Fiyat formundan devletin büyük maddi kayba uğradığı belirtilen hatların, yeni güzergaha taşınabilmesi için, kaybın sadece işçilik masrafı olduğu ve bunun da maliyetinin 32 Bin 652 TL olduğu belirtilmiştir. Bunlar Savcılığın resmi yazdığı görüşlerdir."

“Mamurlar hakkında soruşturmalar”

Öte yandan görevi kötüye kullanan memurlar hakkında açılan soruşturma dosyaları da mahkemededir. Bazı dosyaları da gönderdik dediler ancak Başsavcılık’ta kayıtları görülemedi.”

“Buğday sirkati”

Devlet Emlak Malzeme Dairesi tarafından kiralanan ‘Ece Un Fabrikası’ndaki buğday stoku raporu’ sonucunda; “fabrika stok ile birlikte kiralandı ve buğdayın azaldığı görüldü. Yani buğday sirkat edildi” dedi. Bu olayın da Mağusa Kaza Mahkemesi’nde görüldüğünü söyledi.

‘Her bir bireyin hükümeti olacağız’

Bunun dışında, Başbakanlık Denetleme Kurulu dışında da, Maliye Teftiş Kurulu’nun raporlarında da suç unsurunun bulunmadığı tespit edildi. Bir tanesi de Savcılık tarafından kapatılmıştır.

Raporda, kamuda üst düzeyin kişilerin bu kadar politize olması, kabul edilemez. Politik görüşü olması başkadır ama politize olmuş bir şekilde, ifadelerde bulunması veya işini o doğrultuda yapması kamuyu yaralar. Bunun zararlarını toplum çeker. Çünkü bunun yasası kuralı, yoktur. Biz demiştik ki, ‘her bir bireyin hükümeti olacağız.’ Savcılık’tan gelen ilgili cümle şöyle; ‘Başbakanlık Denetleme Kurulu’ndan beklenen, denetim raporlarının, tarafsız, önyargısız, objektif olması ve tek yanlı olmamasıdır. Bu çok önemlidir. Demek ki bu raporlarda bunları tespit ettiler.”

“BRT iktidar ve muhalefet görüşlerine ne oranda yer verdi?”

Yine Başbakanlığa bağlı BRT kurumuna bir yazı göndererek, demokratikleşme ve şeffaflığın önemi üzerinde durduk. Ve BRT’ye her ay iktidar ve muhalefet görüşlerine ne oranda yer verdiği ve bunun ne oranda olması gerektiği konusunda yazı yazdık ve raporlar istedik. Daha önce biliyorsunuz, devlet televizyonu; iktidar televizyonu gibi çalışıyordu. Bunun böyle olmaması konusunda bir yazımız var. İnşallah bu kurallara uyulacağı inancındayım. Takipçisi halkımız olacak.”

“Siber hükümetinin 1 ayda 10 Bin TL tasarruf etti”

Başbakan Sibel Siber ayrıca, geçiş hükümeti dönemde alınan tasarruf tedbirlerine de dikkat çekti ve şöyle devam etti.

Tasarruf tedbirlerinin bu toplum için önemi çok büyüktür. Tasarruf tedbirlerinin önemine dikkat çekmek ve bundan sonraki dönemde de aynı bizim hükümetimizin yaptığı gibi, davranmalarını istiyoruz. Çünkü, sırasında hastanemize monitör almakta zorlanıyoruz. 40 derece sıcakta klimalı bir ‘engelli otobüsü’ alamıyoruz. Demek ki biz sosyal devlet olmanın gereklerini hala daha yerine getiremiyoruz. Dolayısıyla devlet olarak tasarruf yapmak zorundayız. Bu örnekleri veriyorum ve seçilecek olan hükümetin, geçiş hükümeti döneminde uygulanan aynı tasarruf tedbirlerini devam ettirmesini istiyorum. Bir ayda 10 Bin TL tasarruf ettik. Yani 6 ayda 60 Bin TL’ye denk geliyor.”

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76