• BIST 95.166
  • Altın 187,046
  • Dolar 4,7472
  • Euro 5,5566
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 39 °C
  • Mağusa 40 °C
  • İskele 40 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

Yılbaşı gecesini Başbakan'ın evinin önünde geçirecekler!

Yılbaşı gecesini Başbakan'ın evinin önünde geçirecekler!
Memur-Sen Başkanı Şener Özburak, geçici kadrodaki 366 memurun sözleşmelerinin uzatılmaması yönünde verilen kararı eleştirerek, söz konusu insanların...

Memur-Sen Başkanı Şener Özburak, geçici kadrodaki 366 memurun sözleşmelerinin uzatılmaması yönünde verilen kararı eleştirerek, söz konusu insanların göçe zorlandığını söyledi.

Özburak, Meclis önündeki eylemdeki konuşmasında, 2004’ten bu yana kamuya 5 bini aşkın memur ve işçinin alındığını ve söz konusu kişilerin de aynı şekilde istihdam edildiğini savundu.

“BAŞSAVCILIK BU ARKADAŞLARIMIZIN İŞE ALINMASININ TAMAMEN YASAL OLDUĞU YÖNÜNDE GÖRÜŞ VERDİ”

Şener Özburak, konuyla ilgili süreci anımsatarak, “Başsavcılık bu arkadaşlarımızın işe alınmasının tamamen yasal olduğu şekilde bir görüş verdi” dedi.

Meclis’te okunan hükümet programına değinen Şener Özburak, hükümetin söz konusu programa değil, başka yollara başvurduğunu söyledi.

DENKTAŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

Şener Özburak, konuşmasında DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’a ve DP-UG milletvekillerine söz konusu kişilere sahip çıktıkları için teşekkür etti, sendika olarak bu konudaki mücadelelerini sonunda kadar sürdüreceklerini söyledi.

HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

Hükümetin icraatlarını eleştiren Özburak, zamlara da değindi, “Bu ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler” dedi.

“YILBAŞI GECESİNİ BAŞBAKAN’IN EVİNİN ÖNÜNDE ATEŞ YAKARAK GEÇİRECEĞİZ”

366 kişinin işten durdurulması halinde yeni yılı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun evinin önünde geçirecekleri sözünü anımsatan ve bu sözün arkasında olduklarını ifade eden Şener Özburak, “Bu insanlar işten çıkarılırsa yılbaşı gecesini Başbakan’ın evinin önünde ateş yakarak geçireceğiz” diye konuştu.

“EĞER GEÇİCİ İSTİHDAMA SON VERİLECEKSE SAYIN BAŞBAKAN KENDİ BÜTÇESİNE NEDEN YÜZDE 68 DAHA FAZLA GEÇİCİ ÖDENEĞİ KOYDU?”

Hür İşçi Sendikaları (HÜR-İŞ) Başkanı Yakup Latifoğlu, CTP’nin Merkez Yönetim Kurulu kararıyla hükümeti baskı altına aldığını ifade ederek, hükümetin icraatlarını eleştirdi.

Latifoğlu, 366 kişinin işine son verilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak “Eğer geçici istihdama son verilecekse Sayın Başbakan kendi bütçesine neden yüzde 68 daha fazla geçici ödeneği koydu? 2 Ocak’ta yapmak istedikleri bugün durduracakları arkadaşların yerine geçici almak, hatta onlar kadar geçiciyi işe almaktır” yorumunu yaptı.

“BİZ BU İNSANLARIN İŞİNE DEVAM EDİLEBİLMESİ, EVİNE EKMEK GÖTÜRMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Latifoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“2004’ten beri geçici istihdam yapmaya devam edenlerin içinde CTP var mı? Peki 2006’da bu şekilde istihdamı yasalara neden koydular?

2004’te hükümet olarak aldıkları ilk icraat kararı o güne kadar istihdam edilen yaklaşık bin 500 geçiciyi işten durdurmak oldu. 2009’da görevi devrederken ya da hükümeti bırakıp giderken 254 kişinin istihdam edilmediği ortaya çıktı.

Yani kendileri de bu 5 yıllık sürede işten durdurdukları bin 200’den fazla insanı geçici olarak işe aldı. Siyasilerin yarattıkları bu düzene bu gün kendi karşı çıktıklarını söylüyorlar ama yarın aynı düzene devam edeceklerinin de sinyalini veriyorlar.

Biz bu insanların işine devam edilebilmesi, evine ekmek götürmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu partinin emekten yanayız söylemleri de aldatmacadır. Emekten yanaysalar evine ekmek götüren bu arkadaşlarımız için MYK kararı almazlar, gerekli olanı yaparlar.”

Konuşmasında asgari ücretteki yeni düzenlemeye değinen Latifoğlu, bu ücreti kabul etmediklerini yineleyerek hükümetin “çalışandan yana” olmadığını savundu.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615