• BIST 1.325
  • Altın 465,605
  • Dolar 7,9854
  • Euro 9,5036
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 18 °C

“Yeşil Olanaklarla Ekonomik Kalkınma Konferansı 2019”, Acapulco Resort Otel’de yapılıyor

Avrupa Birliği’nin Eğitimde Yenilik ve Değişim 6’ıncı Hibe Programı çerçevesinde KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın yürütmekte olduğu Yeşil Ekonomi Hakkında İnşaat Mühendisleri için Farkındalık Yaratma Projesi’nin kapanış etkinliği olan uluslararası “Ye
“Yeşil Olanaklarla Ekonomik Kalkınma Konferansı 2019”, Acapulco Resort Otel’de yapılıyor

Avrupa Birliği’nin Eğitimde Yenilik ve Değişim 6’ıncı Hibe Programı çerçevesinde KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın yürütmekte olduğu Yeşil Ekonomi Hakkında İnşaat Mühendisleri için Farkındalık Yaratma Projesi’nin kapanış etkinliği olan uluslararası “Yeşil Olanaklarla Ekonomik Kalkınma Konferansı 2019”, Girne Acapulco Resort Otel’de yapılıyor.

Açılışı bugün yapılan konferans yarın tamamlanacak.

İnşaat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, 4 Ekim’de saat 09.00’da açılış konuşmalarıyla başlayacak olan konferans 2 gün sürecek.

Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, oda olarak, AB destekli yeşil ekonomi projesiyle , üyelerinin kapasitelerini geliştirmenin yanı sıra, Kıbrıs’ın ekonomisine katkı yapmayı ve ülkeyi değişen gelişen dünya koşullarına hazırlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Odanın, eğitimde yenilik ve değişim 6’ıncı hibe destek programı kapsamında AB desteğiyle yürüttüğü projeler hakkında bilgi sunarak, Kıbrısın yeşil iş imkanlarını tanıtmak ve desteklemek için “Yenilikçi İş Fikri “yarışmasını da düzenlediklerini anlatan Yağcıoğlu, konferansın gerçekleşmesine katkı koyan KTMMOB’ne üye 7 odaya ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

AB Proje Destek Ofisi Başkanı Micheal Docherty,KTMMOB’nin en aktif üyelerinden biri olduğunu belirterek, SAB normlarına ve uygulamalarına daha yakın uyum sağlama konusndaki yetkinliklerinin tüm alanlarda standartların iyileştirilmesi açısından ortaya koydukları dinamizmi takdir ettiğini dile getirdi.

Adanın politik sorunları yanında , iklim değişikliğindan kaynaklanacak sıkıntılaırn, Kıbrıs’ın karşı karşıya kalacağı en büyük zorluk olacağını ve bunun yeşil hattın kuzeyini de güneyini de etkileyeceğini vurgulayan Docherty, bu nedenle mevcut girişimin zamanlamasının çok uygun ve gerekli olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk Mühendis ve mimar Odaları Birliği Başkanı Seran Aysal da, yeşil ekonomi ve yeşil iş fırsatlarının , ülkenin geleceği için büyük önem taşıdığına vurgu yaparak,birlik olarak böyle bir projeyle geleceğe adım atmak, ülkede farkındalık yaratılmasına katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Ülkede bu gibi önemli konularda,tüm kesimlerin kendilerini geliştirmesi ve farkındalığın artmasının önemli olduğunu,ülkede bu gibi önemli konularda,günü birlik politikalar yerine , geleceğe yönelik vizyon belirlenerek adımların atılması gerektiğini belirten Aysal, bu konuda öncelikli görevin hükümetlere düştüğünü kaydetti.

TDP Girne Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanı Zeki Çeler de, ülkede yeşil olanaklarla ekonomik kalkınmanın sağlanması, yeşil iş fırsatlarının yaratılmasının önemine vurgu yaparak, konferansın gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Mali ve bürokratik konuların, ülkede çevreci yatırımlar yapmak isteyen birçok genç önünde engel oluşturduğunu,belirten Çeler, mecliste yasama gücünü oluşturan siyasilerla , hükümetin bu engellerin kaldırılmasını sağlayarak bu yöndeki yatırımları desteklemesi gerektiğini ifade etti.

“İsithdam Destek Merkezi fonunda biriken 200 kusur milyon liranın, sağa sola değil sadece işverenlere teşvik değil, yeni iş kuracak olan gençlere istihdam olanağı sağlamak için, yeşil ekonomi prensiplerini de içine koyarak katkı sağlanması gayet kolaydır.bu bir tüzükle yapılabilir ve bu tüzüğün bakanlar kurulundan geçmesi yeterlidir”diyen Zeki Çeler, bu çalışmalar için dış kaynakların önemli olduğunu ancak bu amaçla kullanılabilecek iç kaynakların da mevcut olduğunu dile getirdi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, uluslararası platformda, bugün yaşanan gelecekte yaşanması muhtemel ekonomik ve çevresel sorunlara çözüm bulmak amacıyla yeşil büyümeyi teşvik etmeye yönelik uluslararası çalışmalar yürütüldüğünü anımsatarak, bu ivmeyi geliştirmenin , doğal kaynakların daha sürdürülebilir kullanımı, enerji kullanımındaki verimlilik ve ekosistem hizmetlerinin değerlendirilmesi sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun azaltılması için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Yeşil büyümenin iki kilit amacının, Yoksulluğu azaltmak, refahı artırmak için gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaç duyduğu sürekli ekonomik büyüme sağlamak ve Kaynak kıtlığı ve iklim değişikliği ile mücadele için gerekli çevresel yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması olduğunu anımsatan Taçoy, dünyada bunu geliştirmeye yönelik çalışmalara değindi.

Ulusal yeşil büyüme politikası çerçevelerinin oluşturulması kritik öneme sahip bir uygulama olacağını ifade eden Taçoy, bakanlığın bu yönd eçalışmala ryaptığını dile getirdi.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığının koordine ettiği büyüme odaklı bir kalkınma projesi olan Vizyon 2035 çalışmasına da değinen Taçoy, temel amacının,ülkenin ekonomik ve sosyal durumunu tanımlayarak, somut ve ölçülebilir kalkınma hedefleri oluşturmak olduğunu kaydetti.

Bu projenin sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için makro vizyon, kamu sektörü, özel sektör, tarım, enerji, yerel kalkınma, yükseköğrenim ve sosyal refah başlıklarında sekiz tematik konu belirlendiğini ifade eden Taçoy, 10 Ekim 2019, Perşembe günü, Meclis’te temsil edilen siyasi partiler, ekonomik örgütler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler başta olmak üzere ilgili tüm kamu dışı paydaşların yer alacağı yapılandırılmış bir danışma toplantısı düzenleneceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun desteklediği ‘Büyüme ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı’ kapsamında ülkede çalışmalarda bulunan Dünya Bankası uzmanlarının da talepleri üzerine bu toplantıda yer alacağını dile getiren Taçoy, Vizyon 2035 çerçevesinde ele alınacak enerji projesi kapsamında, enterkonnekte sisteminin kurulması güneş enerjisi kullanımını daha da artıracağını ifade etti.

Güneş enerjsi konusunda yapılan çalışmalra değinen Taçoy,bunun yanında 2020 yılında projelendirme aşamasından geçilecek ülkede güney enerjisi ve veya elektrikle çalışacak araç kullanımıı arttırmaya yönelik projeyle 2023 yılına kadar 10 bin araca ulaşılması için gerekli teşviklerin oluşturulacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından konferans sunumlarına geçildi.

Uluslararası Yeşil Olanaklarla Ekonomik Kalkınma Konferansında, 2 gün boyunca, sürdürülebilir hizmetler geliştirme, sürdürülebilir kalkınma için yeşil fırsatlar, sınırları zorlayarak sürdürülebilir stratejileri zorlamak, sürdürülebilir enerjide fırsatlar,çevresel sürdürülebilirlik ve yeşil işlerde enerji verimliliği, kırsal kalkınma için merkezleştirme eko teknolojileri, yeşil işletmelerde fırsatların yaratılması için sosyal girişimciliğin rolü, sürdürülebilir kalkınmayı öne çıkarmak, sürdürülebilir kalkınma ve döngüsel ekonomi perspektifleri,yerel inşaat malzemelerinde sürdürülebilirlik,çevre konusunda sürdürülebilirliği sağlama, kırsal turizm hizmetleri sunumunda kuzey kıbrısın zorlukları, yaratıcı çözümler ve sürdürülebilir tarım uygulamaları, kıbrısta yeşil iş fırsatları raporu içeriği, konularında sunumlar gerçekleştirilecek.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76