• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Yerel İstihdam desteklenecek

Yerel İstihdam desteklenecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, basın toplantısı düzenleyerek, Bakanlar Kurulu’ndan dün geçen “Yerel İşgücü İstihdamının...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, basın toplantısı düzenleyerek, Bakanlar Kurulu’ndan dün geçen “Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü”nü tanıttı.

Gürpınar, toplantıda, Yerel İşgücü İstihdamı’nın Desteklenmesi Projesi’nin, amacı, kapsamı ve yararlanma koşulları hakkında bilgi verdi.

Gürpınar’ın verdiği bilgiye göre, tüzüğün amaçları arasında; yerel işgücü istihdamının teşvik edilmesi, istihdama katılım oranının arttırılması, dezavantajlı grupların istihdamının teşvik edilmesi, girişimciliğin özendirilmesi, meslek sertifikası sahibi olmanın özendirilmesi amacıyla meslek sertifikası sahiplerinin desteklenmesi ve meslek eğitimi ve beceri kazandırma kurslarının artırılması, çeşitlendirilmesi ve bu amaçla yapılacak çalışmalara ekonomik örgütler ve üniversitelerin katılımının arttırılması bulunuyor.

Tüzüğün, KKTC’de faaliyet gösteren ve Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne borcu olmayan gerçek veya tüzel kişiliğe sahip işverenleri kapsadığını ifade eden Gürpınar, ayrıca borcu olup da ödemelerini plana bağlamış olan işverenlerin de bu teşvikten yararlanabileceğini söyledi.

Gürpınar, bu projeden, 16-60 yaş arası çalışacak olan KKTC yurttaşlarının yararlanabileceğini ifade ederek, kurumlar bakımından da; “milli eğitimden sorumlu bakanlık ile çalışmadan sorumlu bakanlık tarafından veya bu bakanlıkla KKTC’de faaliyet gösteren üniversiteler ve/veya Meslek Odalarıyla ortak projeler kapsamında gerçekleştirilen meslek edindirme, geliştirme eğitimleriyle genç kişilerin, kadınların, engellilerin ve diğer dezavantajlı grupların istihdamını kolaylaştırıcı projelerle yeni mezunların pratik eğitim ve mesleki tecrübe çalışmaları” yapılabileceğini belirtti.

KAPSAM DIŞINDAKİLER

Yerel İşgücü İstihdamı’nın Desteklenmesi Projesi’nden, işverenler bakımından; Kamu Kurum ve kuruluşları, kamu tüzel kişiliğe haiz özerk veya katma bütçeli ve döner sermayeli kuruluşlar ve işyerleriyle, yönetim ve denetiminde devletin söz sahibi olduğu kuruluşlar ve KKTC’de özel yasa ile kurulan kurum ve kuruluşlara yapılan istihdamlarda yararlanılmayacağını kaydeden Gürpınar, ayrıca,  kısmi mesai ve stajyer statüsünde çalışanların, KKTC’de yürürlükteki herhangi bir yasa altında emekli aylığı alan kişilerin ve işverenin anne, baba, eş ve çocukları ile kardeşleri, şirketse, direktörlerle hisse oranı %30 ve üzeri olan ortakların anne, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinin de yararlanamayacağını anlattı

Gürpınar, gerekli nitelikleri taşıyan kişileri ilk kez istihdam eden gerçek veya tüzel kişiliğe haiz işverenler teşvik uygulamalarından Tüzükte öngörülen kurallar çerçevesinde yararlanabileceğini belirterek, istihdam edilen kişilerin teşvik/destek kapsamda değerlendirilebilmeleri için aynı işverene ait herhangi bir işyerinde istihdam tarihinden önceki 6 aylık dönem içerisinde çalışmamış olması,  teşvikten yararlanmak için işverence başvurusu yapılan çalışanın istihdam tarihinden önceki son 3 ay içinde, aynı niteliğe haiz, herhangi bir çalışanın işten durdurulmamış olması ve kapsam içerisindeki çalışanların Sosyal Güvenlikle ilgili kayıtlarının yapılması ve yatırımlarının yasalarda öngörülen süreler içerisinde ve düzenli olarak Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı Dairelerine yatırılması gerektiğini vurguladı.

Gürpınar, engellilerin istihdamı için özel teşvik/destek uygulamasının “Özürlüleri Koruma, Rehabilitasyon ve İstihdam Yasası” kapsamında yapılacağını ifade ederek, bu amaçla engelli istihdam eden işverenlere Sosyal Sigorta primleri ve İhtiyat Sandığı depozitlerinin 60 ay süreyle iade edileceğini söyledi.

Gürpınar, ayrıca, istihdam edilen engellilere ücretine ilave olarak devlet tarafından almakta oldukları özürlü yardımının %30’unun da destek olarak verilmeye devam edileceğini kaydetti.

Bakan Gürpınar, teşvik/destek uygulamalarının da şu şekilde gerçekleştirileceğini anlattı;

“Sosyal Sigorta/Sosyal Güvenlik primlerinin işveren katkı payları ile İhtiyat Sandığı depozitleri iade şeklinde ödenir.

Bu çerçevede yapılacak ödemeler Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında olmak üzere yılda dört kez yapılır.

Kadın istihdamında teşvik/destek ödemeleri istihdam tarihinden itibaren 48 ay süreyle yapılır.

Meslek lisesi mezunları ile meslek edindirme kurslarını tamamlayan meslek sertifikası sahiplerinin eğitim gördükleri alandaki istihdamında teşvik/destek ödemeleri isitihdam tarihinden itibaren 18-30 yaş arası olanlara 36 ay, 30 yaş üzeri olanlara ise 24 ay süreyle yapılır.

Basın sektörü ile Turizm sektöründe (Casinolar hariç) istihdamı teşvik/destek ödemeleri istihdam tarihinden itibaren 36 ay süreyle yapılır.

Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğu işyerlerinde, bu Tüzük kapsamında yapılan teşvik/destek ödemeleri istihdam tarihinden itibaren 48 ay süre ile yapılır.

Özel koşullar hariç ilkokul, ortaokul ve lise (düz lise) mezunları için teşvik/destek ödemeleri, istihdam tarihinden itibaren 18 ay süreyle üniversite ve yüksek okul mezunları için ise 24 süreyle yapılır.

Kendi işini kuran ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne ilk kez kendi namına çalışan/işveren olarak kayıt yapan kadın girişimcilere işin faaliyete başladığı tarihten itibaren 48 ay süreyle Sosyal Sigorta/Sosyal Güvenlik primlerinin tamamı iade edilir.

Kendi işini kuran ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne ilk kez kendi namına çalışan/işveren olarak kayıt yapan 18-30 yaş arası girişimcilere işin faaliyete başladığı tarihten itibaren 36 ay süreyle Sosyal Sigorta/Sosyal Güvenlik primlerinin tamamı iade edilir”.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615