• BIST 1.377
  • Altın 461,299
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

Yeni süreç sonbaharda!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün onurlu olmadı için her şeyi yapacaklarını söyledi.Simerini gazetesi ve diğer...
Yeni süreç sonbaharda!

Untitled-6

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün onurlu olmadı için her şeyi yapacaklarını söyledi.

Simerini gazetesi ve diğer gazetelere göre, “Rum Başkanlık Sarayı’nda, darbe ve sözde Türk işgalinin” kınanması amacıyla dün akşam düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa ilişkin yeni sürecin sonbaharda başlayacağını ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözümünün sadece kendilerine bağlı olmadığını belirten Anastasiadis, kendilerinin çabalarının başarı sağlayabilmesi için bunların gerisinde kalmayacaklarını söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün, bunu hayata geçirecek ve yaşayacak olan toplum tarafından kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Halkın, adalet hissinin tatmin edilmesi, ek güvensizlikler yaratılmaması gerektiğine de vurgu yapan Anastasiadis,  çözümün AB normlarına uygun olmasından da bahsetti.

Kıbrıs sorununa ilişkin çözüm vizyonundan da söz eden Anastasiadis, halkın, oylarıyla onure edildiği ve kendisine ulusal davaları olan Kıbrıs sorunun idare edilmesi sorumluğun verildiği bir anda, vizyonun, “Türk askerlerinin gemilere binip Kıbrıs’tan ayrılmasını görmek” olduğunu ileri sürdü.

Anastasiadis, bunun, özgürlük ve demokrasi için mücadele edenlere yönelik borcu olduğunu söyledi.

Darbe ve sözde “Türk işgaline” de değinen Anastasiadis, darbenin haklı bir tarafının bulunmadığını belirterek darbeyi, ruhunun tüm derinlikleriyle, kınadığını ifade etti.

Anastasiadis 15 Temmuz 1974 darbesine gelene kadar, yanlış ve kötü siyasetler dizisinin bulunduğunu, kötülenmesi gereken darbenin sadece kötü bir tesadüf olmadığını, bunun, kötü ve yanlış siyasetlerin semptomu olduğunu söyledi.

Anastasiadis, 1974 trajedisi öğretisinin, “fanatizm, nefretlik ve bölünmüşlük yaratılmasının, demokrasinin temelindeki dinamiti teşkil ettiği” şeklinde olduğunu ifade etti.

Alithia gazetesine göre Anastasiadis konuşmasında ayrıca 15 Temmuz 1974 Cunta denetiminde RMMO’nun, tanklarla bu ülkeye girdiğini, ateş açma izlerinin hala Başkanlık Sarayı’nda görünür olduğunu söyledi.

Anastasiadis sözlerinin devamında devletin dağıtılmasının Türkiye’ye, korkutucu sonuçlarıyla Kıbrıs’ı, işgal etmesi için mükemmel bir vesile verildiğini belirtti.

Türk “işgalinin”, Kıbrıs’tan yüzyıllar aracılığıyla geçen diğer istilacılardan farkının, “işgal altındaki topraklardaki nüfusun kültürel gelişim dokusunu zorla kesmesi olduğunu ileri süren Anastasiadis ele geçirenlerin(fethedenlerin) gelip gittiğini ancak Kıbrıs sakinlerinin her zaman burada olduğunu belirterek bu adanın uzun tarihi içerisinde, sosyal uyumun zorla dağıldığını savundu.

YUNAN BÜYÜKELÇİ PAPAYOANNU: “KIBRIS SORUNU MİLLİ ÖNCELİKLİ”

Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Vasilis Papayoannu, sözde “Türk işgalini” kınamak amacıyla yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun milli önceliklerinin zirvesinde olduğunu söyledi.

Papayoannu, BM kararları ve AB normları temelinde “Türk işgalinin” sonlandırılması, adanın yeniden birleşmesi şeklindeki temennilerini dile getirdi.

1974 yılında “Kıbrıs Cumhuriyeti’”nin topraksal bütünlüğü, bağımsızlığı ve özgürlüğü için hayatanı kaybedenleri de anan Papayoannu, Yunan devleti ve halkının, herhangi bir zor konjonktürden bağımsız olarak, birleşik ve özgür bir Kıbrıs taahhüdünü muhafaza etmeye devam edeceğini ifade etti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76