• BIST 1.441
  • Altın 497,388
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

'Yeni KTHY' mecliste gündem konusuydu!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, yeni Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) kurulmasının bir hedef olduğunu, hedefsiz yola çıkılamayacağını...
'Yeni KTHY' mecliste gündem konusuydu!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, yeni Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) kurulmasının bir hedef olduğunu, hedefsiz yola çıkılamayacağını ifade ederek, yeni KTHY’yi kurabilmek için çalışacaklarını, bunun halkın da çok istediği bir hedef olduğunu kaydetti.

Kaşif, meclisteki gündem dışı konuşmasında, yeni KTHY konusunun ülkeye büyük bir heyecan getirdiğini de belirterek, bu konuda gelecek yapıcı önerileri dikkate alacaklarını,faydalanacaklarını vurguladı.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da gündem dışı konuşmasında KTHY konusuna da değinerek, KTHY’nin tarihçesini anlattı ve kurulduğu günden iflasına kadar geçen süre hakkında detaylı bilgi verdi.

Sucuoğlu, KTHY’nin kurulduktan 36 yıl sonra kayyuma devredildiğini ifade ederek, batan şirketin mali tablosu hakkında detaylı bilgi verdi, ancak bunları “partizanca” söylemediğini, “ders çıkarmaları” için söylediğini kaydetti.

Uzmanların yeni havayolu şirketinin kurulmasının pek imkan dahilinde olmadığını, bunun olması için Türkiye’nin de iznine gerek duyulacağını söylediğine dikkat çeken ve bu konuda yaşanacak süreç hakkında bilgi veren Sucuoğlu, yeni havayolu şirketinin kurulmasını arzu ettiklerini ancak bunun kolay olmadığını vurguladı.

İşletme ruhsatı için şirket kurulması gerektiğini, rekabet edebilir olması için Türkiye’den destek alınması, 5 uçak gerektiği, uçulabilecek noktalar, tarife, bilet satışı politikası, ikram için anlaşmalar yapılması gerektiğini ifade eden Sucuoğlu, yeni şirkette uçak başına 50 personel olması yani 250 personeli geçmemesi gerektiğini kaydetti.

Kamuya alınan KTHY çalışanlarının bu yönde değerlendirilebileceğini, işletme giderlerinin yükselmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Sucuoğlu, böyle bir şirketin kurulmasına her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Sucuoğlu, yeni bir havayolu şirketinin kurulmasını destekleyeceklerini, ancak geçmişten ders çıkarılması, yaşanan sıkıntıların halkla paylaşılması gerektiğini; şirketin kurulmasının kolay olmadığını, bu konuda yine erteleme olursa halkın güveninin düşeceğini kaydetti.

KAŞİF

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, DP-UG Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif de, yeni KTHY konusunun hedef olduğunu, hedefsiz yola çıkılamayacağını ifade ederek, KTHY’nin durumunu iyi bildiklerini, yeni bir şirket kurulurken de ne gibi sıkıntılar yaşayabileceklerini iyi bildiklerini söyledi.

Kaşif, yeni KTHY’yi kurabilmek için çalışacaklarını, bunun halkın da çok istediği bir hedef olduğunu ifade ederek, yeni KTHY konusunun ülkeye büyük bir heyecan getirdiğini, yapıcı önerileri dikkate alacaklarını, faydalanacaklarını ve bu hedefi yerine getirmek için çalışacaklarını vurguladı.

ULUÇAY

İçişleri Bakanı, CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da, Sucuoğlu’na KTHY konusunu gündeme getirdiği için teşekkür ederek, yeni KTHY hayata geçirilirken geçmişten ders alınması gerektiğine katıldığını söyledi.

KTHY’nin 1974’te kurulduğunu ve o günün şartlarında ve geçen sürede tek hava yolu olarak çalıştığını, KKTC’nin ihtiyacını gidermek adına da büyük bir görev üstlendiğini söyleyen Uluçay, olayın bütününe bakmakta fayda olduğunu anlattı.

Uluçay, KTHY’nin yaşatılması için Türkiye’den gelen uzmanın nasıl işi bırakıp gittiğini herkesin bildiğini anlatarak, tüm bunların göz önüne alınarak yeni girişimlerin yapılması gerektiğini belirtti.

İki komitede de yapılan incelemelerde, KTHY’nin borçlarının günde geldiğini söyleyen Uluçay, KTHY’nin THY’ye olan borcunun Türkiye’den ödendiğine de dikkat çekti.

TATAR

Tatar, KTHY çalışanlarının sıkıntıları bulunduğunu, kendi dönemlerinde bu sıkıntıları biraz çözmeye çalıştıklarını ancak sıkıntıların durmaya devam ettiğini belirterek, çalışanların mağduriyetinin giderilebileceğini kaydetti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76