• BIST 1.461
  • Altın 503,334
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 19 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 16 °C
  • Lefke 18 °C

Yeni kameralara dikkat!

Güzelyurt Kalkanlı’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kavşağı yakınlarındaki 1 hız tespit kamerası ile Hamitköy- Haspolat Bölünmüş Yolu’nun...
Yeni kameralara dikkat!

kamera hız tespit kamera

Güzelyurt Kalkanlı’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kavşağı yakınlarındaki 1 hız tespit kamerası ile Hamitköy- Haspolat Bölünmüş Yolu’nun her iki istikametine kurulan Point-to-Point kamera sisteminin 1 Ağustos’tan itibaren devreye gireceği açıklandı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Hız Tespit Kameraları projesi kapsamında Güzelyurt Kalkanlı’da ODTÜ kavşağı yakınlarında köy içinde, elektrik altyapısı ve kurulumu tamamlanmış 1 hız tespit kamerası ile Hamitköy-Haspolat Bölünmüş Yolu’nun her iki istikametine kurulumu yapılan Point-to-Point Kamera sistemi 1 Ağustos’tan itibaren devreye girecek. Kamera sistemleri hız ihlali yapan araçlarla ilgili veri aktarımı yapacak.

“HAMİTKÖY-HASPOLAT BÖLÜNMÜŞ YOLU’NDA BUGÜNE KADAR BİRÇOK CİDDİ KAZA MEYDANA GELDİ”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hamitköy-Haspolat Bölünmüş Yolu’nda bugüne kadar birçok ciddi kazanın meydana geldiği vurgulanarak, Point-to-Point kamera sisteminin yolun her iki istikametinde olacağı, yol boyunca hız kontrolü yapabileceği ifade edildi.

“Point-to-Point” kamera sistemlerinin teknik kontrollerinin yapıldığı ve kameraların deneme aşamasının tamamlandığı da belirtildi.

“ARAÇLARIN YOLA GİRİŞ VE ÇIKIŞLARININ FOTOĞRAFLARI ÇEKİLECEK”

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Point-to-Point kamera sistemi projesinin amacı ülkemizde ciddi trafik kaza nedenleri arasında birinci sırada olan trafik hızını ve trafik hızından dolayı oluşan kazaları azaltmaktır.

Bu amaç dikkate alınarak saatte 100 kilometre hız tahdidi olan bölünmüş karayollarındaki yol kesimlerine Point-to-Point dijital hız tespit radar sistemlerinin kurulumu öngörülmüştür.

Yeni kamera sistemi devreye girdiği zaman yolun 2 bin 710 metrelik kısmında, araçların söz konusu yola giriş ve çıkışlarının fotoğrafları çekilecek, araçların sürati belirlenecektir.”

SÜRAT HADLERİ...

Hamitköy- Haspolat arasındaki bölünmüş yolda yapılacak sürat hadleri şöyle belirtildi:

Otomobiller (salon araçlar) saatte 100 kilometre. Minibüs Otobüs Kamyon (Kamyonet ve Motosiklet) saatte 75 kilometre. Tehlikeli Madde ve Özel Yük Taşıyan Araçlar saatte 65 kilometre”

HIZ İHLALLERİ İLE İLGİLİ PARA CEZASI VE KESİLEN CEZA PUANLARI

1 Ağustostan itibaren belirtilen hız hadlerini aşan araç sahiplerine ceza uygulanmaya başlanacağının yinelendiği açıklamada, hız ihlalleri ile ilgili para cezası ve kesilen ceza puanları şöyle ifade edildi:

“Hız sınırını 20 kilometreye kadar aşma asgari ücretin yüzde 10’u kadar para cezası ve 5 puan olacak. Hız sınırını 20 kilometre ile 40 kilometre arasında aşma asgarin ücretin yüzde 15’i kadar para cezası ve 25 puan olacak. Hız sınırını 40 kilometreden fazla aşmak asgari ücretin yüzde 25’i kadar para cezası ve 50 puan olacak.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76