• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 29 °C

'Yeni burs tüzüğü' mecliste tartışma konusu oldu!

'Yeni burs tüzüğü' mecliste tartışma konusu oldu!
UBP Güzelyurt milletvekili Kemal Dürüst, bugünkü Meclis Genel Kurulu'nda “siyasi gelişmeler” konulu gündem dışı konuşmasında, eğitim konusunu ele...

UBP Güzelyurt milletvekili Kemal Dürüst, bugünkü Meclis Genel Kurulu'nda “siyasi gelişmeler” konulu gündem dışı konuşmasında, eğitim konusunu ele aldı ve yeni burs tüzüğüyle ilgili eleştiriler yaptı.

Tüm sektörlerde ara eleman eksikliği bulunduğunu kaydeden Dürüst, burs verilecek öğrencilerin başarı ortalamasının 2.50’ye çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Tüzükte yapılan değişikliklerin olası etkilerini yorumlayan Dürüst, hazırlık okuyan öğrencilere burs verilmediğini, temmuz, ağustos, eylül aylarında bursların devam etmesini; meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin ön lisans programlarına sınavsız girerken, burslarının sürmesi ve ara eleman ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunulmasını istediklerini anlattı.

Kemal Dürüst, okullarda yaşanan öğretmen ve personel eksikleriyle ilgili sorunlara da değindi ve “kaçak öğretmen” konulu habere işaret ederek, öğretmen sendikalarına hak verdiğini söyledi. Pazartesi günü sınavların başlayacağına işaret eden Dürüst, eksiklerin giderilmesini istedi.

Tam gün eğitim hedefini ileriye taşıyacağını söylemesinden dolayı Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’na destek belirten Dürüst, okullardaki bilgisayarlı tahta sayısının da artırılmasını gerektiğini; eğer tam gün eğitime geçilecekse bu sistemin şart olduğunu anlattı.

Eğitimde kaliteyi savunduklarını belirten Dürüst, 9. sınıflarla ilgili düzenlemelerle kaotik ortama girilmemesini istedi. Kemal Dürüst, eğitimin gelecek olduğunu, atılacak doğru adımları destekleyeceklerini kaydetti.

ARABACIOĞLU

Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, “kaçak öğretmen” ifadesinin doğru olmadığını; söz konusu okuldaki öğretmen eksiği nedeniyle okul aile birliğinin talebiyle bu durumun ortaya çıktığını söyledi.

Eğitimde birçok sorun bulunduğunu vurgulayan Arabacıoğlu, sendikayla konuştuğunu, hukuk dışı bir şey yapılmaması için gerekenin yapılacağını söyledi.

Arabacıoğlu, burs tüzüğünde “2” kriterinin başarı olamayacağını düşünerek 2.5 yaptıklarını ifade etti.

DPÖ’yle birlikte elaman açığını belirleyerek mesleki teknik okullarının planlanacağını kaydeden Bakan Arabacıoğlu, öğretmen/öğrenci sayısını orantılandığında gerçekten öğretmen açığı olmadığının görüldüğünü; bazı sınıflarda 4 öğrenci bulunduğunu gördüğünü anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, nakil sisteminden dolayı sıkıntılar yaşandığını belirterek örnekler verdi. Arabacıoğlu, kendisi göreve geldiğine nakillerin hazır olduğunu, münhallerden önce bunu yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Gelecek yıl Eğitim Şurası düzenleyeceklerini; tam gün eğitim hedefini oturup konuşmakta fayda gördüğünü; Türkiye’yle denklik konusunda bir sorun olacağını zannetmediğini; geçici öğretmen sınavlarının Kamu Hizmeti Komisyonu’nca yapılmasının zorunluluktan kaynaklandığını söyledi.

Öğretmen açığının en az Kemal Dürüst kadar kendilerini de üzdüğünü ifade eden Bakan Mustafa Arabacıoğlu, diğer ilgili bakanlarla temaslarının sürdüğünü; eğitimin dinamik bir süreç olduğu için sorunların her zaman olabildiğini anlattı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615