• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 10 °C
  • Lefke 11 °C

Yeni Başkan'dan anlamlı çağrı: Geri dönün!

Yeni Başkan'dan anlamlı çağrı: Geri dönün!
Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) 4. Olağan Kurultayı Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi’nde yapıldı. Tek aday olan Genel Sekreter Cemal...

özyiğit kurultaydaToplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) 4. Olağan Kurultayı Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi’nde yapıldı. Tek aday olan Genel Sekreter Cemal Özyiğit  oybirliği ile TDP’nin yeni Genel Başkanı oldu.

TDP kurultayı Yıltan Taşçı ve Adamos’un müzik dinletisiyle başladı.

Diğer siyasi parti temsilcileri ve bazı yabancı siyasi misyon şefi ve büyükelçiler, STÖ temsilcileri ve parti sempatizanlarının yer aldığı kurultayda, divanın oluşturulmasının ardından Divan Başkanı Gülsen Bozkurt açılış konuşması yaptı.

Bozkurt’un ardından TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı  kürsüye gelerek, başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

Konuşmasının ardından Genel Sekreter Cemal Özyiğit Genel Başkan Çakıcı’ya çiçek takdim etti ve birlikte basına görüntü verildi.

Bu arada Kurultaya katılan Rum AKEL ve EDİ partilerinin temsilcilerine teşekkür edildi ve ÇAĞ-SEN, DEV-İŞ, KTÖS, EDEK, EPALXI ve CTP-BG’nin mesajları okundu.

Mesajların ardından faaliyet ve mali raporlar okunup aklandı.

Ardından kürsüye Kurultaya tek aday olarak Genel Başkanlığa getirilen Cemal Özyiğit geldi.

CEMAL ÖZYİĞİT

tdp kurultay1Cemal Özyiğit bu onurlu ve büyük sorumluluk gerektiren görevi kendisine uygun görmesinden dolayı partililere teşekkür ederek, çok zor ve çetin bir  sürecin kendisini beklediğini bildiğini söyledi ve TDP’nin kuruluşundan itibaren ortaya büyük emek ve özveri koyan Mehmet Çakıcı’ya teşekkür etti.

Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne yönelik çabaların, son günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin de girişimiyle yoğunlaştırıldığını anlatan Özyiğit, uluslararası gözlemcilere göre, ortak açıklamanın yapılmasıyla birlikte, görüşme sürecinin hızlanması ve kısa sürede sonuçlanmasının beklendiğini söyledi.

Bunda Kıbrıs’ın hemen yanı başında bulunan hidro-karbon gazı ile petrolün katalizör rol oynadığının ortada olduğunu kaydeden Özyiğit, perde gerisinde pazarlıkların sürdüğünü, ancak Kıbrıslıların bu sürecin dışında tutulduğunu savundu.

Özyiğit, bunun için ısrarla, tüm Kıbrıslıların ayağa kalkarak etkin bir rol üstlenip, senaryoda nelerin olmasını istediğini ya da istemediğini, yüksek sesle haykırması gerektiğini ifade etti.

“KIBRISLI TÜRKLERE BEBEK MUAMELESİ YAPILIYOR”

tdp kurultayÜlkede ise hala sivil-demokratik bir düzen kurulamadığını, Kıbrıslı Türklere Ankara tarafından “göbek bağı ile bağlı bir bebek” muamelesi yapıldığını, artık el etek öpme döneminin sona ermesi gerektiğini ifade etti.

Özyiğit, kurulan yağma ve talan düzeninin devam ettiğini, halka kan kusturulmaya devam edildiğini, dayatma paketlere boyun eğildiğini, “Özelleştirme” adı altında çalışanların sendikasızlaştırılıp sokağa atıldığını, “Göç yasasıyla” da gençlere ülkeyi terk etmekten başka çare bırakılmadığını savundu.

Özyiğit konuşmasında “Göreve gelen CTP-DP Hükümeti ise kısa sürede gerçek yüzünü göstermiş ve Başbakan Sn. Özkan Yorgancıoğlu AKP’ye güven mektubunu sunarak, ‘koltukta oturma uğruna’ dayatma paketlere boyun eğdiğini beyan etmiştir. İki yüzlü bir siyaset izleyerek, muhalefetteyken ‘dayatmacı bir anlayışla ve tek tip insan yetiştirmeyi hedeflemekle’ eleştirdiği ilahiyat kolejini, koltuğa oturunca öve öve bitirememiş ve Sn. Beşir Atalay’la kol kola girerek açmaktan çekinmemiştir” ifadelerini kullandı.

“CTP HALKA VERDİĞİ SÖZÜ DEĞİL ANKARA’YA VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU”

çakıcı özyiğitCTP hükümetinin halka verdiği sözü değil, Ankara’ya verdiği sözü tutarak UBP Hükümeti gibi, Elektrik Kurumu’nun alacaklarını tahsil etmek yerine, dürüstçe faturalarını ödeyen dar ve sabit gelirli vatandaşa faturayı kestiğini belirten Özyiğit, halka asla ödeyemeyeceği “okkalı bir zam kazığı atıldığını” ifade etti.

Özyiğit TDP’li bakanların geçiş hükümetinde çeşitli engellemelere rağmen toplumda iz bırakacak önemli icraatlar yaptığını kaydederek, hem partinin hem de halkın yüz akı olduğunu belirtti ve geçiş hükümetinde görev alan 3 TDP’li bakana teşekkür etti.

Özyiğit, 1981’de iktidara gelişi 12 Eylül generalleri tarafından engellenen, daha sonra Özal paketine direnerek hükümetten çekilen, sivilleşme-demokratikleşmeye karşı çıkan komutana hitaben, Mustafa Akıncı’nın “general çizmeyi aştı” demesiyle hükümetten uzaklaştırılan TKP ve sonradan kurulan BDH’nın, Kıbrıs Türkü’nün onurlu direnişinin sesi soluğu olduğunu ifade etti.

Çakıcı başkanlığında 28 Temmuz Erken Genel Seçimleri’ne giren partinin İskele’de oylarını ikiye katlamasına, Girne’de 10 yıl aradan sonra milletvekili çıkarmasına rağmen, özellikle Lefkoşa’da aldığı oy oranıyla hedefine ulaşamadığını anlatan Özyiğit, bunun üzerine Genel Başkan Çakıcı’nın, seçim sürecinde halka verdiği sözü tutarak, eşine ender rastlanan bir demokrasi örneği sergileyerek, görevini bırakma kararı aldığını hatırlattı.

TDP’nin bundan sonra artık bir lider partisi değil, görev almaya hazırlananlarla birlikte oluşturulan kadro sayesinde bir kitle partisine dönüştürüleceğini söyleyen Özyiğit, en kısa sürede partinin kurumsallaşmasının tamamlanacağını ve Karpaz’dan Lefke’ye kadar tüm parti üyeleriyle sempatizanların karar alma süreçlerine katılacağını açıkladı.

ÖZYİĞİT’TEN “GERİ DÖNÜN” ÇAĞRISI...

Özyiğit konuşmasında “TKP, BDH ve TDP süreçlerinde birlikte mücadele verdiğimiz, ancak çeşitli nedenlerle ayrılarak başka örgütlerde yer alan tüm arkadaşlarımıza, ‘güvercinlere’ geri dön çağrısı yapıyoruz. Bunun yanı sıra daha önce birlikte olmadığımız, ancak barış için, demokrasi için, kendi evimizin efendisi olmak için mücadele eden herkesi de partimize katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Özyiğit sözlerini “Yolumuz açık, partimizin ve ülkemizin geleceği aydınlık olsun” diyerek tamamladı.

Daha sonra yetkili kurulların seçimine geçildi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615