• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

Yeni adaylar yanıtladı!

28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlere sayılı günler kala, seçimde yarışacak yeni adayları araştırdık. Meclise girmek için yarışan yeni adayların...
Yeni adaylar yanıtladı!

28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlere sayılı günler kala, seçimde yarışacak yeni adayları araştırdık. Meclise girmek için yarışan yeni adayların yanıtları Kıbrıs Ada Haber’de.  

Kıbrıs ada haber - Rana Sarro

Untitled-13

Seçimde yarışacak siyasi partiler seçim propagandalarını kabarık bir seçim bütçesi ile sürdürürken, seçim maratonunda halkın yeterince tanıma fırsatı bulamadığı adaylar Kıbrıs Ada Haber’e konuştu.

28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlere sayılı günler kala, seçime bağımsız olarak katılan adaylar ve BKP Toplumsal Varoluş Güçleri’nden katılan yeni adayları araştırdık.

Meclis’e girmek için yarışan BKP Toplumsal Varoluş Güçleri ile bağımsız olarak seçime katılacak olan yeni milletvekilliği adaylarına, milletvekili seçilmeleri halinde yapmayı hedeflediklerini ve aday olmalarının nedeni soruldu.

Ülkede değiştirmek ya da uygulamak için Meclis’te mücadele verecekleri konuların da sorulduğu yeni adaylar, ülkede gerçekleşecek olan genel seçimin ne kadar adil olacağı yönündeki görüşünü de belirtti.

Bağımsız adaylar ve BKP’nin yeni adayları ne dedi?

barış mamalıBağımsız Lefkoşa Milletvekili adayı Barış Mamalı:

“Halkımın sözcülüğünü yapmak ve mücadele için”

“Sorumluluk taşıdığım halkımın önüne çıkmak, temsil ettiğim kesimlerin sözcülüğünü yapmak, kirlenmiş ve yozlaşmış siyasete karşı duruş sergilemek ve ayrıca haksızlığa uğramış bir kişi olarak eğilmediğimi, dik durarak mücadeleye devam ettiğimi göstermek için aday oldum. Yıllardır yaptığım mücadeleyi meclise taşımak ve halk yararına kanunlar yapılması için sıkı bir mücadele vermek için. Borcundan mağdur olanların durumunu iyileştirmek, polislerin çalışma koşullarını insanileştirmek, özel sektördeki çalışma koşulllarını düzeltmek, çalışanların hayat şartlarını daha refah hale getirmek, göç yasasını iptal ettirip eşit işe eşit ücreti sağlamak, adalet sistemini çağdaş hale getirmek, özelleştirmelere karşı durmak, işkenceyi önlemek ve daha birçok konuda mücadele etmek... Halk için var olan ve halkın hakkı için savaşan, gelecek nesillerin daha rahat ve özgür olması için her alanda mücadele veren bir kişi. Seçim ile ilgili yasal zemin adaletsizlik üzerine kuruludur. Bunun yanında yaratılan ithal seçmenler ve göç etmiş Kıbrıslı’lara bakıldığında gerçek bir iradenin sandığa yansıması mümkün değildir.”

yusuf alkım

BKP TVG Lefkoşa milletvekili adayı ve DKB Temsilcisi Yusuf Alkım:

İş ve güç birlikteliği çalışmaları

“Üyesi olduğum Devrimci Komünist Birlik 2012 yılının Ocak ayında kuruldu. Bu siyasal yapılanmanın amacı öncelikle güçlü bir kadro örgütlenmesini gerçekleştirmek ve buna bağlı olarak işçi, emekçi kitleler içerisinde bağlar kurmaktır. Bu başarıldığı oranda DKB Marksist-Leninist dünya görüşüne dayalı siyasal bir partiye dönüşecektir. DKB kendisine bir yandan böylesi bir hedef belirlerken bir yandan da gücü oranda ülkedeki toplumsal mücadelenin içerisinde yer almaktadır. Bu mücadele kapsamında ülkemizdeki diğer ilerici, demokrat örgütlerle bir çok toplumsal soruna karşı iş ve güç birliktelikleri yapmaktayız. 28 Temmuz erken seçimlerinin gündeme gelmesi nedeniyle bir süredir toplumsal Varoluş mücadelesini ileriye taşımak amacıyla oluşturulmaya çalışılan iş ve güç birlikteliği çalışmaları daha da büyük önem kazanmıştır. Bu kapsamda BKP tarafından bizlere yapılan seçimlerde ülkemizin kuzeyindeki rejime karşı net tavır alarak birlikte hareket etme çağrısını değerlendirerek olumlu cevapladık. Bu nedenle 28 Temmuz seçimleri için oluşturulan ortak aday listesinde DKB temsilcisi olarak yer alıyorum.”

“Toplumsal varoluş mücadelesini meclise taşımak”

“Hedefimiz 28 Temmuz seçimlerinde halktan alacağımız destek ile iradesi olamayan meclis çatısı altında temsil edilme hakkını kazanmak ve toplumu yok etmek için dayatılan politikalara karşı toplumsal varoluş mücadelesini meclis çatısı altına da taşıyarak yükseltmektir. BKP Toplumsal Varoluş Güçleri olarak 29 Temmuz’dan itibaren toplumsal varoluş mücadelesinde samimi olan tüm diğer örgütlenmeler ve kişilerle bu ittifakı daha da genişleterek sürekli hale getireceğiz ve bu mücadeleye katılan tüm kesimlerin birlikte alacakları kararlar doğrultusunda toplumsal varoluş mücadelesini sokaktaki mücadeleyle birleştirerek meclis çatısı altına da taşıyacağız."

“Ülkemiz için karar alma ve hayata geçirmeye adayız”

“Biz ülkemizin Kuzeyi’nde TC devleti kontrolünde kurulan sömürgeci yapının iradesinin tamamen TC egemenlerinin ve onların üzerindeki diğer emperyalist güçlerin elinde olduğunu söylüyoruz. Bu nedenle böylesi bir yapıdaki meclisin hiç bir iradesinin olmadığını, ülke ile ilgili tüm kritik kararların bahsettiğimiz bu egemen çevreler tarafından belirlendiğine vurgu yapıyoruz. Bundan yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bizler iradesi olmayan bu sömürge meclisi ile bir şeyleri değiştirmeye değil, halkın kendi iktidarını kurarak, kendi iradesine kendi ellerine alacağı demokratik bir halk iktidarında ve onun meclisinde ükemizle ilgili kararları almaya ve hayata geçirmeye adayız. Yani bizler mevcut mecliste sadece ülkemizdeki sömürgeci rejimi değiştirmek için mücadeleyi yükseltmek için adayız.”

“Seçimler toplumsal mücadele için bir araçtır”

“Bizler mücadeleyi salt seçimlerle sınırlı görmüyoruz ve bu seçimler toplumsal mücadeleyi yükseltmek için sadece bir araçtır. Bizlerle ülkedeki mevcut yapı konusunda benzer görüşlere sahip olan ancak seçimleri boykot etme yanlısı olan arkadaşlar da dahil, 28 Temmuz’dan sonar yine omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. İradesi olmayan meclise, toplumu yoketmek için dayatılan poletikalara karşı direnişimizi buraya da taşımak ve halkımızı mücadeleye daha geniş çapta dahil edebilmek için adayız.”

 

hüseyin eminağaBağımsız Girne Milletvekili adayı Hüseyin Eminağa:

“Siyasetteki kirlenmeyi gördüm. Bunun düzelmesini beklerken daha kötüye gittiğini, milletvekillerinin halkı temsil etmekten çok kendi çıkar kavgalarıyla uğraştıklarını gördüm. Bu yapının değişmesi gerektiğini düşündüm. Benim de, eğer halk seçerse, memleketime katkım olacağına ve bağımsız olursam bunu daha iyi yapabileceğime karar verdim. Kazanmam durumunda bağımsızlığım devam edecektir. Çünkü ben halkın vekili olmak istiyorum, belli bir zümrenin değil.”

 

“Milletvekili seçilirsem yapmayı hedeflediklerim”

“Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çözümü iki halkın, dış müdahaleler olmadan kendilerinin bulması gerekir. Çözüm çalışmalarının hızlanması için elimden geleni yapacağım. Bütün sorunlarımızın temelinde çözümsüzlük yatmaktadır. 1974'ten beridir başkalarının çıkarları için çözümsüzlük sürmektedir. Bir halkın gelişmesinde en önemli yeri olan eğitimde olması gereken düzenlemelerin yapılması için uğraş vereceğim. KKTC halkının ücretsiz Sağlık hizmeti aldığı hastanelerimizin daha kaliteli ve düzenli hizmet vermesi için çalışacağım. Adaletli bir ülke için hukuk sisteminde yapılması gereken düzenlemelerin yapılması için uğraşacağım. Ülkemizde çevre kirliliği sorun haline gelmiştir. Çevre konusunda çocuk yaşta eğitim verilmesi gerekir. Gençlerimizin göç etmemesi için iş imkânları sağlanmalıdır ve herkesin yapacağı işe göre asgari ücretleri belirlenmelidir. Tek asgari ücret yanlıştır. Şu anki asgari ücret ülke şartlarına göre yoksulluk sınırındadır. Trafik kazalarını önlemek için cezaları artırmak ve kamera yerleştirmek işe yaramadı. Zaten amacının da dışına çıkmış, gelir kaynağı olmuştur. Trafik eğitimi verilmesi ve yollarımızın standart hale getirilmesi lazımdır.

 

“Seçilirsem tüm bunlar için mücadele ederim”

1-Anayasa değişikliği(Halkın yararına olacak şekilde yapılmalı, halkın hak ve özgürlükleri kırpılmamalıdır).

2-Faiz yasası yapılmalı

3-Vergi düzenlemeleri yapılmalı(Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi)

4-Vatandaşlık yasası düzenlenmeli(Vatandaşlık verilmesi zorlaştırılmalıdır).

5-Gerçek nüfus sayılmalı(Nüfusumuzu bilmezsek hiçbir plan ve proje yapamayız).

6-Göç yasası diye bilinen yasa iptal edilmelidir. Eşit işe eşit ücret uygulaması olmalıdır.

7-Seçim ve halk oylaması yasası daha adil olacak şekilde düzenlenmelidir.

8-Kıbrıs Türkünü yok etme, cezalandırma ve varlıklarını peşkeş çekme protokolü iptal edilmelidir.

 

“Çoğu seçimler adil olmadı”

Şimdiye kadar KKTC'de yapılan seçimlerin çoğu adil olmamıştır. Hep dıştan müdahaleler olmuştur. Ayrıca oy satın alındığı da bazı milletvekilleri tarafından söylenmiştir. 28 Temmuz seçimlerinin adil olmasını umarım ancak yine etrafta çeşitli söylentiler duyuyoruz. Umarım söylentiden ibarettir.

 

kazım denizciBKP TVG Mağusa Milletvekili adayı Kazım Denizci:

“Tükeniş ve yok oluş sürecine karşı mücadele”

“Ben yıllardır toplumun içine düşürüldüğü tükeniş ve yok oluş sürecine karşı verilen mücadele içindeyim. BKP Toplumsal varoluş güçleri bu mücadelenin merkezinde olduğu için oluşan bu cephe içinde ben de mücadelede biraz tuzum olsun diyerek aday oldum. Ben her şeyden önce kişisel değil BKP Toplumsal varoluş güçlerinin başarılı olmasını istiyorum ve çalışmalarımı kişisel değil parti olarak yapıyoruz. Ve inancımız odur ki halkımız bu farklı sese kulak verip sahip çıkacak.”

 

“Demokratik halk iktidarının kurulması için”

“Gerek benim gerekse içinde mücadele verdiğim BKP Toplumsal varoluş güçlerinin başarılı çıkmaları ve parlamentoya temsilci göndermeleri halinde toplumun ezilen, sömürülen emekçiler, memurlar dar gelirli yurttaşlarımızın yaşanası bir hayata kavuşmaları için gerekli mücadele verilecek. Demokratik halk iktidarının kurulması için var gücümüzle çalışacağız.”

 

“Seçimlere hep dış müdahaleler yaşadık”

1973 yılında yapılan cumhurbaşkanı muavinliği seçimlerinden günümüze kadar yapılan bütün seçimlere hep dış müdahaleler yaşadık. Bu seçimler de diğer geçmiş seçimler gibi anti demokratik ve hukuk dışıdır. Nüfusumuzun nerede ise 5 katı taşıma seçmen yapısı ile bu seçimlere giriyoruz. Bugün Kıbrıs’ta şeklen birbirinden farklı olmakla birlikte, siyaseten birbirine çok benzeyen bir “siyasi partileri” geleneği vardır.

BKP, Kıbrıs’ta siyasetinde yeni bir partileşme anlayışı, yeni bir siyasi kültür ve üslup yaratma iradesiyle mücadele veriyor.

 

MunurBKP Lefkoşa Milletvekili adayı Münür Rahvancıoğlu:

“BKP ile eylem birlikteliği”

“Ben Baraka Kültür Merkezi aktivistiyim. Ülkemizin ve Kıbrıslı Türklerin yaşadığı sıkıntılarda aktif bir şekilde taraf olan bir derneğimiz var. Siyaset ile kültürü ayrı şeyler olarak değil birbiri ile ilişkili algılıyoruz. Bu yüzden de birçok meselede taraf oluyor, halkımızın duygulanımlarını, arzularını ve fikirlerini yansıtmaya çalışıyoruz. Çoğu zaman solda yaşanan bölünme ve bir araya gelememe sorunları da mücadelelerin yeterince başarılı olmasının önünde engel oluyor. Baraka olarak özellikle son LTB seçimlerinde bunun bir sıkıntı olduğunu yüksek sesle dile getirdik ve halkımızdan da olumlu bir dönüt aldık.

 

“Aynılarını yapmaya devam edeceğiz”

“Genel Seçimlerin gündeme gelmesi ile BKP bize bir eylem birlikteliği, bir ittifak önerisi ile gelince Baraka olarak bunu olumlu karşıladık. DKB’den arkadaşların da katılımı ile Toplumsal Varoluş Güçleri oluşturuldu. Toplumsal Varoluş Güçleri’nin BKP çatısı altında seçime girmesine karar verirdik ve ben de aday oldum. BKP Toplumsal Varoluş Güçleri olarak üç temel noktada asgari müşterek belirledik. Bu üç temel noktayı ortak zeminimiz olarak kabul ediyor ve seçim sürecinde de, seçim sonrasında bu noktaları gündemimizde tutmaya özen gösteriyoruz. Seçilmem veya seçilmemem bu başlıklarda yürüteceğimiz mücadeleleri etkilemeyecek. Kısacası bugüne kadar her ne yaptıysak bundan sonra da aynılarını yapmaya devam edeceğiz.”

 

“Seçimler hiç adil olmadı”

Bu ülkede seçimler hiçbir zaman adil olmadı. Seçim ve halk oylaması yasasının anti-demokratik niteliği, baraj sistemi gibi konular yanında TC müdahaleleri de bunun nedenleri arasındadır. Seçimin adil olacağını düşünmüyorum. Ama BKP Toplumsal Varoluş Güçleri’nin barajı geçtiğini ve bunun da ciddi bir umut yarattığını düşünüyorum. Bu daha mücadelenin başlangıcıdır. Bu mücadele artarak, güçlenerek sürecektir.  Seçim sonrasında güçlü bir şekilde mecliste temsil edilen bir kesim olacak.

 

1058361_10200393403577699_1454587136_aBağımsız Lefkoşa Milletvekili adayı Növber Gürtay:

“Araç olarak gördüğümüz seçimlere katıldım”

“Öncelikle şunu özellikle belirtmek isterim ki bizler; seçimlerin bu ülkenin düzenini değiştirmeyeceğini savunuyoruz. Bu bağlamda seçimleri şimdilik bir araç olarak görüyoruz. Bizim Kıbrıs’taki çözüm stratejimiz, seçimlerle gerçekleşmez.  Bizler Anti- emperyalist birleşik emek cephesi hükümeti programımızın sesini daha da yükselterek, ülkemizdeki işçilerin, emekçiler ve ezilen halkların sorunlarını dile getirmek için araç olarak gördüğümüz seçimlere bağımsız milletvekili adayı olarak katıldım.”

 

“Seçimler ile bir şeyleri değiştirmek için”

“Üzerine basa basa tüm seçim propagandası sürecinde söylediğim şudur; seçimlerde Bağımsız Milletvekiliolarak  adaylığımı koyma sebebim şeçimler ile meclise girmek değil, üyesi olduğum Barikat Gazetesi'nin devamı olan Komünist Emek Hareketi'nin ülkemizde demokratik devrim sürecinden sonra gerçekleştirmeyi hedeflediği Anti Emperyalist Birleşik Emek Cephesi Hükümeti programının ülkemizde sesini daha da ileriye taşımaktır. Bu bağlamda benim milletvekili seçilme gibi bir hedefim yok, olamaz da! Herşey Anti- Emperyalist Birleşik Cephe Hükümeti Proğramı için!

 

“Mücadelemiz bağımsız Birleşik Kıbrıs için”

“Mücadelem, mücadelemiz ülkemizde seçimler ile bir şeyleri değiştirmek değildir. Mücadelemiz bağımsız Birleşik Kıbrıs için, mücadelemiz özgür bir vatan içindir. Mücadelemiz ülkemizde anti emperyalist birleşik cephe hükümeti programını gerçekleştirmek ve bu proğram çerçevesinde ülkemizi yıllardır işgal eden başta TC devleti olmak üzere tüm garantör devletler ve tüm emperyalist güçlerin ülkemizdeki tüm hak iddialarının reddi gerçekleştirilip, ülkedeki tüm büyük burjuvaların mallarına el konulup yoksul halka dağıtılması yönündedir. Ülkedeki sendikasız ve güvencesiz çalıştırılan işçi, emekçi ve ezilen halkların sosyal güvenceleri sağlanarak eğitimin, sağlığın kültür sanatın, ulaşımın, turizmin derhal sermaye sahiplerinin elinden alınarak kamulaştırılıp; gece kulübü kumarhane, uyuşturucu satan mekanlar, bet ofisleri hemen kapatılacaktır. İşgal altındaki ülkemizdeki işçilerin, emekçilerin ve tüm ezilen halkların bu sistemde haklarının sömürüldüğünü vurgulamak ve emperyalist ülkelerin ülkemizi almak ve hakim olmak istediğini dile getirmek için bağımsız milletvekili olarak aday oldum. Seçimleri bir araç olarak görüyorum. Bu bağlamda;  bu ülkenin düzenini seçimlerin değiştirmeyeceğini savunuyorum. Ülkemizde var olan işgale ve emperyalist kuşatmaya karşı; emperyalizm ile hiçbir şekilde bağı olmayan bir ülke için ‘’  Anti- Emperyalist Birleşik Emek Cephesi Hükümeti programı için, emeğin kurtuluşu mücadelemizi örgütlemek için,  omuz omuza kavga verme çağrımızı yineliyoruz.”

 

GÖRKEM FOTOĞRAFBağımsız Lefkoşa Milletvekili adayı Görkem Eylem:

“Bizce düzen partileridirler”

“Seçimlere Komünist Emek Hareketi’nin desteklediği bağımsız aday olarak katılıyorum. Seçimlere “ne boykot, ne seçim, tek yol devrim” sloganıyla girdik. Ülkemiz koşullarına kısaca değinecek olursam,1974 yılında adamızın kuzeyi TC devleti tarafından işgal edilmiştir. TC Devleti ekonomik, siyasi, sosyal-kültürel hayata müdahale ettiği bir rejim oluşturuldu. Yani TC devletinin bu müdahaleleri hayatımızın her alanına yansımıştır. KKTC parlamentosunda da bu rejimin varlığı hissedilmektedir. Parlamento’da bulunan ve seçimlere katılan bu partiler de rejimden beslenmektedir. Biz bu partileri düzen partileri olarak görüyoruz. Kıbrıs sorunu ile bağlayacak olursam, bu partiler Türkiyesiz, AB’siz, BM’siz yapamazlar veya bunları reddeder gibi görünüp, garantörlüklerin korunduğu, iki kesimli federasyon gibi çözümlerden medet uman partiler bizce düzen partileridir. AB’nin dayatmalarını kabul etmekten çekinmezler ve bu dayatmalara “demokratik” kılıf uydururlar. Hatta BM sekreterine ara bölgeden mektup gönderip burjuva emperyalistlerden Kıbrıs sorununu çözmeleri için iki sözde devletin önderlerine baskı yapmasını talep ederler.”

 

Seçimler bu seçimi değiştirmeyecek diyoruz”

“Biz seçimlere bu partilerden ayrı olarak seçimleri bir amaç olarak değil, araç olarak görüyoruz. Yani seçimlerle bu düzeni değiştiremeyeceğimizi söylüyoruz, bu koşullarda seçimleri boykot etmenin de mücadeleyi gerileteceğini düşünüyoruz. (Boykot etmek bir taktiktir. Günü geldiğinde uygulanması gereken bir taktiktir. İnsanlarımızın “Biz bu devleti’de seçimlerini de istemiyoruz” deyip ayaklandığı gün boykot propagandası yapılacaktır. Şimdi bu koşullar olgunlaşmamıştır.) tek yolun faşizme, emperyalizme ve işgallere karşı tam bağımsız, birleşik özgür bir Kıbrıs için işçi sınıfının öncülüğünde, tüm ezilenlerin kuracağı, Anti Emperyalist Birleşik Cephe Hükümeti mücadelesini yükseltmek olduğunu söylüyoruz. Bu siyasetimizi örgütlemek yolunda seçimleri bir araç olarak görüyoruz. Milletvekilliğine bu sebeple aday oldum. Seçilmek gibi bir beklentimiz yok. Oy talep etmiyoruz. Biz bu düzene ayak uydurmak istemiyoruz. Bu düzeni kökten değiştirmek için mücadele ediyoruz. Emperyalizmle bağlarımız kopmadan özgür olamayız. Bu talan düzenini değiştirmenin tek yolu devrim mücadelesine; emperyalizme karşı faşizme karşı işgale karşı işçi sınıfı öncülüğünde tüm ezilenlerin ortak mücadelesi ile kavga vererek bağımsız birleşik, anti emperyalist, anti –faşist vatanını kuracağını tekrar tekrar söylüyoruz.”

 

Koray BaşdoğrultmacıBağımsız Mağusa Milletvekili adayı Koray Başdoğrultmacı:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak”

“Bağımsız aday olmamım en büyük nedeni seçime katılacak mevcut 5 partide ve bağımsızlarda Kıprıs (Kıbrıs) sorununun çözümü konusunda hiçbirinin 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve oradaki ortaklığımıza sahip çıkmamasıdır. Propagandamda savunduğum; var olan 1960 Kıprıs Cumhuriyeti ve ortaklığımızdır. Seçilmem halinde ilk ve en önemli yapacağım iş ‘KIPRIS (Kıbrıs) Cumhuriyeti’ meclisinde 1960 da var olan haklarımıza talep etme değil sahip çıkmadır.”

 

“Yapanın ve alanın yanına kalmayacağı şeffaf bir düzen için”

“Eğer şahsen ben seçilirsem mevcut hükümetin toplum ve yurdu ilgilendiren lehteki her bir düşünceye dıştan destek verip takip edeceğim. Yapanın ve alanın yanına kalmayacağı aksine sorgulanacağı adil şeffaf demokratik bir düzen ayrıca ganimetin helal sayılmayacağı bir mücadele. Sokağın sesi, yurttan biri, Kıprıs çözümünün 1960 Kıprıs Cumhuriyetini savunup ordaki mecliste 2 toplumun kendi arasında anlaşarak dıştan bir imza gerekmeden çözümü bulması için mücadele eden ve Kıprıs Cumhuriyeti bayrağını bireysel ve örgütsel tüm eylemlerde kullanan bir yurtsever.

 

“Seçimler anti demokratiktir”

“Hem seçim yasaları hem de seçimler anti demokratiktir. Topluma rağmen hiç bir yasa geçirilemez, dıştan dayatılan her türlü paket ve dayatmalara karşı karşı  -   duruş ve anıda ret, yönetiminde iki dudak arasıyla değil de yasalarla olmasıdır. Oturanın koltuğa değil de koltuğun oturana göre değişmesi en önemli ilkem ve toplumun isteğidir.”

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76