• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 16 °C
  • Girne 16 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 14 °C
  • Lefke 16 °C

Yayalaştırma Projesi devrede... Esnaf ikiye bölündü

Yayalaştırma Projesi devrede... Esnaf ikiye bölündü
Başkent Lefkoşa’da “Her kültür kendi yolunda yürür” sloganını taşıyan “Asmaaltı Yayalaştırma Projesi”nin 1’inci aşaması bugün hayata...

asmaaltı yayalaştırma projesi açılış2Başkent Lefkoşa’da “Her kültür kendi yolunda yürür” sloganını taşıyan “Asmaaltı Yayalaştırma Projesi”nin 1’inci aşaması bugün hayata geçti.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nce (LTB) hazırlanan projeyle Asmaaltı Sokak ve Arasta’nın doğusu ile İplik Pazarı bölgesi bu sabahtan itibaren araç trafiğine kapatıldı.

Proje kapsamında bugünden 1 Aralık’a kadar bölgede, “Arasta Şenleniyor” adı altında birçok etkinlik düzenlenecek. Programa göre yarın saat 10.00’dan; Pazar günü de 11’den itibaren tiyatro, müzik, dans ve halk dansları gösterileri sunulacak.

yayalaştırılmış yolda yürüyüş 2ASMAALTI YAYALAŞTIRMA PROJESİ

Lefkoşa Surlariçi Bölgesi’nde yer alan Asmaaltı ve Arasta bölgelerinde yapılacak yenilenme çalışmasını içeren Asmaaltı Yayalaştırma Projesi kapsamında Asmaaltı Sokağı’nın Saray Hotel girişinden Büyük Han önüne; Arasta Sokağı’nın Büyük Han başlangıcından Bedestene kadar olan güzergah ile İplik Pazarı’nın araç trafiğine kapatılmasıyla ulaşımın rahatlaması amacıyla yeni bir trafik düzenleme projesi hazırlandı.

“Asmaaltı Yayalaştırma Projesi” bugün Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesindeki Girne Caddesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Henüz tarihleri netleşmeyen projenin ikinci aşamasında bölgedeki tüm elektrik, su ve telefon hatları yeraltına alınacak ve yüzey parke kaplanacak; üçüncü aşamada ise sokak cepheleri ve tabelalar tarihi ve kültürel yapıyla bütünleştirilerek iyileştirilecek.

Yayalaştırılan bölgeye sadece 06.30-09.00 arasında van tipi temizlik araçları; 24.00-06.30 saatleri arasında da çöp kamyonları temizlik amacıyla; dkkanlara servis yapacak araçlar ise 06.30-10.00 saatleri arasında girebilecek.

yayalaştırılmış bölgede yürüyüşBİR GRUP ESNAF PROTESTO ETTİ

Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’ni protesto etmek isteyen bir grup esnaf, tören yerine doğru yürüyüş yaptı. Protesto gösterisi olaysız şekilde sona erdi.

Projenin açılış töreninde sırasıyla Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Projeler Şube Amiri Ali Güralp, LTB Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar birer konuşma yaptı. Açılış törenine, bazı siyasiler, belediye çalışanları, sivil toplum örgüt temsilcileri, sanatçılar, bölge halkı katıldı.

“UZUN YILLAR PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞTIK”

LTB Projeler Şube Amiri Ali Güralp açılış törenindeki konuşmada proje üzerinde uzun yıllardır çalıştıklarını ifade ederek, projeyi hayata geçirmelerindeki amaçlara değindi.

Güralp, “Amacımız Surlariçi’ni rehabilitasyonunu sağlamaktır” dedi, 2008 yılında aynı çalışmayı yaptıklarını hatırlattı.

asmaaltı yayalaştırma 7“LEFKOŞALI’NIN VE ESNAFIN PROJEYE DESTEK OLMASINI BEKLİYORUZ”

Güralp, 2008 yılındaki proje ile ilgili Avrupa Birliği tarafından sağlanan 1 milyon 400 bin Euro’luk kaynakları olduğunu söyledi, “O zaman bazı tepkilerden ve belediyenin göstermediği iradeden dolayı yayalaştırma projesi sadece 3 gün sürebildi, sonra kaldırıldı” diyerek söz konusu süreçle ilgili bilgi verdi.

Yayalaştırmanın dünyanın bütün tarihi ve kültürel mirasa sahip şehirlerinde yapıldığını ifade eden Ali Güralp, projenin başarılı olacağına inanç belirtti.

Güralp, “Projenin başarılı olması için de gereken her şeyi yapacağız. Lefkoşalı’nın ve esnafın projeye destek olmasını bekliyoruz” dedi, projenin halka ve esnafa sağlayacağı faydalara dikkat çekti.

asmaaltı yayalaştırma 4FELLAHOĞLU: “BU PROJE SURLARİÇİ’NE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK”

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu da konuşmasında, günün Lefkoşa için önemine işaret etti, “Bu proje Surlariçi’ne önemli katkı sağlayacak, geç kalınmış ancak son derece doğru bir projedir. LTB olarak projenin bölge halkı ve esnafına olumlu sonuçlar getireceğine inanıyoruz” dedi.

Ektam Kıbrıs Limited’in de projeye inandığını ifade eden Fellahoğlu, Ektam’ın proje için gereksinim duyulan maddi desteği sağladığını vurguladı.

Fellahoğlu, projenin daha önce uygulanan Arasta Yayalaştırma Projesi ile Lefkoşa Master ile İmar Planı’nın bir devamı olduğunu; ekiplerin proje için teknik, sosyal ve ekonomik yönden titiz bir çalışma yaptığını söyledi.

“ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ...”

Konuşmasında LTB’deki son durumla ilgili bilgi veren Fellahoğlu, belediyeyi devraldıkları ilk günden itibaren güç, karalılık, inanç ve umutla çalıştıklarını belirtti, bu doğrultuda çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Belediyenin birçok yapısal ve mali sorunu olduğuna dikkat çeken LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, sorunları yavaş yavaş aştıklarını, aştıkça da umutlarının yükseldiğini kaydetti.

Temel sorunların yanı sıra Başkenti ileriye götürmek için projeler üzerinde çalıştıklarını da ifade eden Fellahoğlu, “Bir tarafa odaklanıp diğer konuları ihmal etmek gibi bir lüksümüz olamaz” dedi.

“LEFKOŞA’NIN SURLARİÇİ CİDDİ BİR TURİST POTANSİYELİNE SAHİP”

LTB Başkanı Fellahoğlu, Lefkoşa’nın tarihi ve kültürel önemine dikkat çekerek, “Lefkoşa’ya sadece Lokmacı Kapısı’ndan günde ortalama bin 200 ile 400 turist, 600 Kıbrıslı Rum geçmektedir. Lefkoşa’nın Surlariçi ciddi bir turist potansiyeline sahip duruma gelmiştir” dedi.

“BİR KISIM ESNAFIMIZ PROJEYİ DOĞRU BULMUYOR, KAYGILARINI ANLIYORUZ”

Bölge esnafının, esnaf örgütünün projeye desteği olduğunu ifade eden Fellahoğlu, “Bir kısım esnafımız projeyi doğru bulmuyor. Satışların kötü olduğunu, işlerin projeyle daha da kötüye gideceğini söylüyor. Biz LTB olarak onların kaygılarını anlıyor, paylaşıyor ve duruşlarına saygı gösteriyoruz. Ve sıkıntıların bu projeyle aşılacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İPLİK PAZARI ESNAFI PROJEYE KATILMAK İSTEDİ

İplik Pazar esnafının projeyle ilgili duruşundan da söz eden Fellahoğlu, söz konusu bölgenin öngörülen yayalaştırma projesinin dışında kaldığını ancak 50’ye yakın esnafın imza toplayarak proje kapsamına alınmaları için kendilerine başvurduğunu söyledi.

Talebin teknik komitelerde ve belediye meclisinde değerlendirildiğini ifade eden Kadri Fellahoğlu, bölgenin projeye dahil edildiğini belirtti.

Fellahoğlu, yeni güzergâhlara geçiş döneminde, LTB’nin zabıta biriminin de trafiğin yönlendirmesinde görev alacağını söyledi.

asmaaltı yayalaştırma açılış5GÜRPINAR: “İNANIYORUM Kİ PROJE LEFKOŞA’DA GÜZEL GELİŞMELERİN KAPISINI ARALAYACAK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar ise konuşmasında, günün önemine işaret ederek, 2008’de benzer bir heyecanı yaşadıklarını, bu heyecanın erken sonuçlandığını anımsatarak, “Bu projenin sonuçlanması ve devam etmesi için ciddi bir irade ve kararlılık gösteren LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu’na, belediye meclis üyelerine, teknik ekibe çok teşekkür ediyorum” dedi.

Lefkoşa’nın ülke için önemine dikkat çeken Gürpınar, Başkentin çağdaş projelere ihtiyacı olduğunu söyledi, konuyla ilgili dünya ülkelerindeki uygulamalara dikkat çekti.

Gürpınar, “Böyle projeler kentin insanıyla buluşmasına, yakınlaşmasına, kucaklaşmasına aynı zamanda da bölge halkı ve esnafına maddi değer katmaya olanak sağlar. İnanıyorum ki bu proje Lefkoşa’da güzel gelişmelerin kapısını aralayacak, Lefkoşa’nın çağdaş ve daha güzel olmasına ciddi katkı sağlayacak” ifadesine yer verdi.

Bakan Gürpınar, her yenilikle ilgili birtakım tereddütlerin duyulmasının hatta yeniliklerle ilgili dirençlerin gösterilmesinin normal olduğunu ifade ederek, projeye inanılmasıyla olumsuzlukların ortadan kalkacağına inanç belirtti.

asmaaltı yayalaştırma 6PROJENİN AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile projenin açılış gerçekleşti.

Projenin açılış kurdelesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, belediye meclis üyeleri, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası Başkanı Dr. Zihni Turkan, Tamek Holding İhracat Başkanı, Ektam İcra Kurulu Üyesi Mehmet Gürbilek, Ektam Finans Koordinatörü Fehmi Hız ile Ektam Satış Koordinatörü Ahmet Maşlakçı kesti.

Açılış töreninde halka hem proje, hem de etkinlik programı ile ilgili broşür dağıtıldı. Broşürde değişen yol güzergâhlarının haritası da yer alıyor.

Açılışın adından Yakın Doğu Üniversitesi’nin halk dansları ekibi gösteri sundu; illüzyon ve piton yılanı ile gösteri yapıldı ve LTB orkestrası dinleti sundu.

siyah çelenkli protestoSİYAH ÇELENKLİ, ALKIŞLI VE ISLIKLI PROTESTO

Bu arada, bölgedeki bir grup esnaf projeyi protesto etmek için açılışın yapıldığı yere yürüdü. Lefkoşa Surlariçi Koruma Derneği de açılış yerine bir siyah çelenk bıraktı. Alkış ve ıslıklarla durumu protesto eden esnaf, “Esnaf burada, orada eğlenenler kim” gibi sloganlar attı.

Esnafın açılış töreninin yapıldığı yere yaklaşması ile bir anda gerginlik tırmansa da eylem olaysız şekilde sona erdi.

“EKMEK PARAMIZLA OYNUYORSUNUZ”

asmaaltı protestoBir esnaf, “Sizi rahatsız etmek için değil, rahatsızlığımızı bildirmek için geldik, bizi kaale alın, ekmek paramızla oynuyorsunuz” dedi.

Lefkoşa Surlariçi Koruma Derneği adına basın mensuplarına “Asmaaltı - Arasta Yayalaştırma Projesi’nde esnafımızı ve halkımızı bekleyen sorunlar” hakkında bir basın bildirisi dağıtıldı.

FELLAHOĞLU’NA DESTEK BELİRTEN ESNAFLAR DA VARDI

Gerginliğin yatışmasından sonra Fellahoğlu ve beraberindeki heyet Asmaaltı’nda yürüyüş gerçekleştirdi. Bu sırada Fellahoğlu’na bazı esnaftan da destek geldi.

Bir esnaf, “İnsanımız Rum tarafına gidip Uzun Yol’da yürüyor da... Bizim çarşımızda da yürüsünler. Proje sayesinde artık temiz nefes alabileceğiz” dedi.

asmaaltı dükyan camlarına pankart astılarDÜKKÂN CAMLARINA PANKART ASILDI

Öte yandan, bazı esnaflar da dükkânlarına pankartlar asarak projeye tepki gösterdi.

Dükkan camlarına, “Önce yollarımızı asfalt dökün, turist bizi zengin yapacaksa tuvalet de yapın”, “Esnafa rağmen ben yaparım, olur”, “İlk defa bugün temizlik gördük. Bundan sonra her gün görmek istiyoruz. Takipçisi olacağız” gibi pankartlar asıldı.

LEFKOŞA SURLARİÇİNİ KORUMA DERNEĞİ BAZI NOKTALARA DİKKAT ÇEKTİ

Lefkoşa Surlariçi’ni Koruma Derneği ise dağıttığı basın bildirisinde “otopark yetersizliği; bölgeye mal ve hizmet giriş-çıkışı için verilen sürenin yetersizliği; iş sahasını değiştirmek isteyen esnafa zaman tanınmaması; yeni güzergahın dar sokaklar yüzünden mevcut trafik akışını kaldırma kapasitesi olmadığı ve yanlış parklar yüzünden yayaların ve Yenicami ve Atatürk İlkokulu öğrencilerinin tehlike yaşayacağı; turistlerin ve ziyaretçilerin darlık yüzünden bunalıp bölgeden uzaklaşacağı” gibi sorun yaratacağına inanılan noktalara dikkat çekti.

[gallery columns="5" ids="30659,30660,30661,30662,30663,30664,30665,30666,30667,30668"]

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615