• BIST 98.455
  • Altın 219,584
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Lefkoşa 8 °C
  • Girne 10 °C
  • Mağusa 8 °C
  • İskele 8 °C
  • Güzelyurt 7 °C
  • Lefke 8 °C

Vatandaşlık iptalleri KAOSU: Basında çıkan liste yanıltıcı!

ADA Haber
Vatandaşlık iptalleri KAOSU: Basında çıkan liste yanıltıcı!

ADA Haber - Şermin SARRO

Bakanlar Kurulu kararıyla 175 kişinin vatandaşlığının iptal edilmesinin yankıları sürerken, basında çıkan listenin ise yanlış olduğu öğrenildi. 

Bakanlar Kurulu'nun 10 Mayıs tarihli toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, Bakanlar Kurulunda vatandaşlıklarla ilgili karar üretildiğini duyurmuştu. 

Özersay, bir süreden beridir yapılan incelemelerde 1200 istisnai vatandaşlık incelenirken, hukuka aykırı olduğu tespit edilen 175 istisnai vatandaşlığın geri alınmasına karar verildiğini açıklamıştı. 

175 vatandaşlığın geri alındığının açıklanmasının ardından bazı yayın organlarında yayınlanan listede bazı isimlerin yanlış olduğu öğrenildi.

Kamuoyuna duyurulan listede; İçişleri Bakanlığı'nın bir süredir incelemesini yaptığı bin 200 vatandaşlığın içerisinde bulunan, incelenen ancak hukuka aykırılık olmadığı için geri alınmayan bazı isimler de olduğu ileri sürüldü. 

Resmi gazetede yayınlanacak

Bazı basın yayın organlarında yayınlanan ve vatandaşları paniğe sokan listenin yanıltıcı olabileceğine dikkati çeken yetkililer, iptal edilen vatandaşlıklarla ilgili listenin bakanlar tarafından imzalanarak, resmi gazetede yayınlanmak üzere gönderildiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, vatandaşlık iptallerinin ciddi bir hukuki inceleme sonucu gerçekleştirildiğini söyledi ve “Vicdanla değil, hukukla ilgilidir” dedi.

İptal kararları gerekçeli olarak ilan edilecek

Bakanlar Kurulu kararlarının idari işlem olduğunu, bu nedenle gerekçeli olmak zorunda olduklarını söyleyen Baybars, bu gerekçenin de ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

İptallerin ciddi bir hukuki inceleme sonucu gerçekleştirildiğini söyleyen Baybars, iptal kararlarını gerekçeli olarak verdiklerini de ekledi.

Vatandaşlığın bir haktan ziyade yükümlülük olduğunu anlatan Baybars, gerekçelerin eşit ve herkese aynı şekilde uygulanan bir noktada olması gerektiğini belirtti.

Vatandaşlıklar konusunda çalışma 

Vatandaşlıklar konusunda bir çalışma yürüttüklerini anlatan Baybars, bu çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

İptallerden örnekler verilerek, bazı iptallerin hukuksuz yapıldığı yönündeki iddialara yanıt olarak Baybars, isimler üzerine konuşmayı doğru bulmadığını, vatandaşlık konusunun vicdanla değil hukukla ilgili olduğunu söyledi.

Baybars, iptal edilen vatandaşlıklarla ilgili listenin bakanlar tarafından imzalanarak yayınlanmak üzere gönderildiğini belirtti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615