• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 10 °C
  • Lefke 11 °C

Vakıflar'daki durdurmalarda 'acizlik' suçlaması!

Vakıflar'daki durdurmalarda 'acizlik' suçlaması!
Vakıflar Bankası'nda 24 çalışanın durdurulması konusu Meclis gündeminde tartışıldı. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Vakıflar Bankası Yönetim...

Vakıflar Bankası'nda 24 çalışanın durdurulması konusu Meclis gündeminde tartışıldı. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’nu orayı yönetsin diye atadıklarını, iç işlerine karışmadıklarını, işten durdurmalarla ilgili kararın hükümetin işi olmadığını açıkladı. UBP Milletvekilleri ise, Başbakan'ı 'acizlikle' suçlayarak,  işten durdurmalarla ilgili hükümetin yaptığı açıklamaların ülkeyi başkalarının yönettiği anlamına geldiğini söylediler.

 

Yorgancıoğlu, Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’nu orayı yönetsin diye atadıklarını, iç işlerine karışmadıklarını ifade ederek, işten durdurmalarla ilgili kararın hükümetin işi olmadığını, işten durdurmaların sıkıntılı ve doğru bir süreç olmadığını, ancak oranın da sürdürülebilir olması gerektiğini kaydetti.

Birini suçlarken veri olması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, 2004 ile 2009 yılları arasında yapılan istihdamlar hakkında detaylı bilgi verdi, batık bankalardan gelenlerle birlikte toplam 1089 kişi alındığını söyledi.

BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARINDA 'ACİZLİK'

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümet icraatları ile ilgili Meclis'te söz alarak, Başbakan’ın bugün yaptığı konuşmaya değindi.

Çavuşoğlu, Başbakan’ın açıklamalarında “acizlik” gördüğünü savunarak, Vakıflar Bankası çalışanları ile ilgili haberi olmadığını söylediğini, zamlarla ilgili “elimizde değil” dediğini anlattı ve eleştirdi.

Ülkenin her yerinde ateş yandığını, Başbakan’ın hiçbir şeye karışmadığını ancak Meclis’te de oturup kendilerini dinlemediğini savunan Çavuşoğlu, ülke sorunları ve gelişmeleri bilmeyen bir Başbakanlık olamayacağını, bunun CTP içinde paralel bir Başbakanlık olduğunu gösterdiğini iddia etti.

Çavuşoğlu, ülkede kuraklık bulunduğunu, kriz komitesi kurulduğunu, bu yüzden kuraklık ile ilgili ciddi çalışma yapılması ve tedbirler alınması gerektiğini belirterek, ana muhalefet olarak desteğe hazır olduklarını, ayrıca bu konuda çalışma yaptıklarını anlattı.

Kriz komitesinin bir an önce toplanması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, kuraklıkla ilgili çalışmaların geciktirilmeden alınmasını istedi.

İşten durdurmalar ile ilgili sıkıntılar bulunduğunu, Salamis Otel başta olmak üzere diğer otellerde insanların işlerinden durdurulduğunu ve üçüncü ülkelerden getirilen insanların insan haklarına aykırı saat ve şekillerde çalıştırıldığını belirten Çavuşoğlu, bu konuda Çalışma Bakanlığının ve hükümetin el atması gerektiğini, denetimleri destekleyeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan durum ve Merkezi Cezaevindeki sıkıntılara değinerek, hükümetin enerjisini bu konulara harcamasını istedi.

"ÜLKEYİ BAŞKALARININ YÖNETTİĞİ ANLAMINA GELİYOR"

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da hükümet icraatları ile ilgili konuşma yaptı. Tatar, ülkede büyük sıkıntılar olduğunu ancak kendilerinin işten durdurmalarla yakından ilgilendiklerini, hükümetin bu konuda yaptığı açıklamaların ülkeyi başkalarının yönettiği anlamına geldiğini kaydetti.

Tatar, 2004 ile 2009 yılları arasında devlete 904 kişi alındığını ancak kendi dönemlerinde alınanların işten çıkarıldığını, Vakıflar Bankası’nda yönetim kurulunun kendi başına böyle bir karar alabileceğine inanmadığını ifade ederek, hükümetin bu kararlarını gözden geçirmesini, ülkede karmaşa yaratılmamasını istedi.

Ülkede kuraklık gibi daha büyük işlerle uğraşılmasını isteyen Tatar, halkın ezilmesini istemediklerini ifade etti ve gerginlikten yana olmadıklarını, durdurmalarla öfkelerin arttığını, infial olduğunu kaydetti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615