• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Uyuşturucuya 12'şer yıl hapis!

Uyuşturucuya 12'şer yıl hapis!
Girne'de 16 Şubat 2013 tarihinde ele geçirilen 10 kilo uyuşturucu davasında karar açıklandı.Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya 12'şer yıl hapis cezası...

Girne'de 16 Şubat 2013 tarihinde ele geçirilen 10 kilo uyuşturucu davasında karar açıklandı.

Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya 12'şer yıl hapis cezası aldı.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından 16 Şubat 2013 gecesi Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 9 kilo 378 gram 600 miligram hintkeneviri türü uyuşturucuyla ilgili olarak yargılanan Reşit Durkal ile Hasan Kızılkaya, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulunup mahkum edilmişti.

Sanık 2 Tarhan Düşkün ise, uyuşturucu madde “ithal” ve “tasarruf” suçundan hakkında yeterli şahadet bulunmadığından heyet tarafından suçsuz bulunarak berat etmişti. Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya’la ilgili olarak ceza takdiri ise bugün verildi.

İthal ve tasarruftan suçlu bulundular

3 Ekim 2013 tarihinde Bahar Saner başkanlığında Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti adına kararı okuyan Bahar Saner, sanık Reşit Durkal, Tarhan Düşkün ve Hasan Kızılkaya’nın aleyhlerine getirilen “uyuşturucu madde ithal” ve “tasarruf”  suçlarını kabul etmedikleri için duruşmaya başlandığını kaydetti ve duruşma safhasındaki şahadeti değerlendirmişti.

“Tasarruf” suçuyla ilgili hukuki prensipler üzerinde durduktan sonra, bu prensipleri ayrıntılı bir şeklide olay içerisinde inceleyerek anlatan Başkan Saner, heyet olarak sanık 1 Reşit Durkal’ın ve sanık 3 Hasan Kızılkaya’nın aleyhlerine getirilen iki suçu da işlendiği bulgusuna vardıklarını belirtmişti.

Saner, sanık 2 Tarhan Düşkün’ün ise, bu suçları işlediğine dair iddia makamı tarafından yeterli şahadet sunulamadığına dikkat çekti ve sanık Düşkün’ü aleyhine getirilen davalardan suçsuz bulup serbest bıraktıklarını,  diğer iki sanık Reşit Durkal’ın ve Hasan Kızılkaya’yı ise aleyhlerine getirilen 2 davadan da suçlu bulup mahkum ettiklerini kaydetmişti.

Başkan Bahar Saner’in bu sözlerinin ardından, İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Aliye Özçınar, sanık Reşit Durkal’ın daha önceden hiçbir sabıkası bulunmadığını, sanık Hasan Kızılkaya’nın ise sabıkaları olduğunu ancak benzer sabıkası bulunmadığını beyan etmişti.

Ceza kararı 7 Ekim’de

İddia makamının bu beyanlarının ardından, Başkan Bahar Saner, sanıklar Durkal ve Kızılkaya’ya, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde de aleyhlerine bir dava bulunduğunu ve ceza takdir ederken, bu davanın dikkate alınıp alınmamsını sormuştu. Sanık Reşit Durkal, dikkate alınmasını isterken, sanık Hasan Kızılkaya ise dikkate alınmamasını istedi.

Sanıkların bu beyanlarını dikkate alan Başkan Saner ise, iki sanık aleyhine getirilecek olan ceza hükmünü 7 Ekim 2013 Pazartesi günü (bugün) açıklayacaklarını belirtmiş ve oturumu kapatmıştı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615