• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 16 °C
  • Girne 16 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 16 °C

Ülkenin dört bir yanında kutlandı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Girne’de törenle kutlandı. Yavuz Çıkarma Plajı’nda bu sabah yapılan törenin ardından Girne bölgesindeki kutlamalara...
Ülkenin dört bir yanında kutlandı

kutlandı (6)20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Girne’de törenle kutlandı. Yavuz Çıkarma Plajı’nda bu sabah yapılan törenin ardından Girne bölgesindeki kutlamalara saat 16:00’da Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törenle devam edildi.

Törende anıta çelenklerin konmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu.

Törene Girne Kaymakamı Gürkan Kara, KTBK Lojistik Destek Grup Komutanı Kıdemli Albay İsmail Güzelller, GKK Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Yarbay Hakan Öktemay,  Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne Polis Müdürü Hüseyin Yeşildağlı, bazı milletvekilleri, siyasi parti, dernek, okul, kurum kuruluşların başkan ve temsilcileriyle askeri erkan katıldı.

TMT Mücahitler Derneği Onur Kurulu Üyesi Erbil Aydınova ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Deniz Yüzbaşı Osman Filiz’in konuşmalarının ardından Girne’deki tören Resmi geçitle sona erdi.

Törenin ardından saat 18:00’de Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları’nın akrotim gösterisi yer aldı. Türk Yıldızları’nın gözterisi coşkuyla izlendi.

Girne’deki 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde bugün ayrıca GKK ve KTBK Bandosu Atatürk Anıtı’nda konser verecek.

TMT Mücahitler Derneği Onur Kurulu Üyesi Erbil Aydınova yaptığı konuşmada, 39’uncu yıldönümü kutlanan  Kıbrıs Barış Harekatı’nın herkese kutlu olmasını dileyerek, Kıbrıs Türkü’nün bugünlere türlü baskı, sıkıntı ve ekonomik zorluklarla ulaşabildiğini kaydetti.

“Bugün özgür, bağımsız ve egemen bir devlet olarak yaşamaktayız. Cumhuriyetimizin  30’uncu kuruluş yıldönümü de yaklaşıyor. Hep birlikte geçmişte olduğu gibi yoktan var ettiğimiz devletimizi yüceltmek için canla başla menfaat gözetmeden çalışalım” diyen Aydınova, Kıbrıs Türkü’ne bunun yakıştığını vurguladı.

Aydınova konuşmasına Kıbrıs Türkü’ne bu imkanları sağlayan Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri, Güvenlik Kuvvetleri ile şehit ve gazilere şükranlarını sunarak son verdi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Deniz Yüzbaşı Osman Filiz ise kurtuluş yıldönümlerinin ulusların en büyük bayramları olduğunu belirterek, 20 Temmuz’un da ulusal onurundan ödün vermeyerek bu uğurda her türlü özveriye katlanarak yiğitlik destan yaratan Kıbrıs Türk halkının bayramı olduğunu vurguladı.

20 Temmuz’un Kıbrıs Türkü’nün kötü kaderini yenerek aydınlığı yakaladığı gün olduğunu da ifade eden Deniz Yüzbaşı Filiz, tarihe ‘şahlanış günü’ olarak geçen bugünün dünyada eşi az görülen toplumlara nasip olan kesin ve kalıcı bir gün olduğunu kaydetti.

1374338520Gazimağusa’da törenlerle kutlandı

20 Temmuz  Barış ve Özgürlük Bayramı Gazimağusa’da  düzenlenen törenlerle kutlandı. Zafer Anıtı’nda saat 17.30’da yer alan ilk törende, protokol sırasına göre, Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Merkez Komutanı Hava Savunma Kıdemli Albay Sefer Akkurt, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade  Kurmay Albay Behçet Öznacar, Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ,  İTÜ KKTC Yerleşkeleri, Siyasi parti yetkilileri ile  dernek, vakıf, okul kurum kuruluş temsilcileri tarafından anıta çelenk konuldu.

Zafer Anıtı’ndaki tören saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle tamamlandı. Polat Paşa Bulvarı’ndaki ikinci tören ise saat 18.00’de Kaymakam, Komutan ve Belediye Başkanı’nın tören birliklerini denetlemeleri ve halkın bayramını kutlamalarıyla başladı.

İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende  4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Bülent Eryürek konuşma yaptı. Tören Canbulat Özgürlük Ortaokulu öğrencilerinden Meryem Kaçar’ın “20 Temmuz 1974” isimli şiiri okuması, aynı okul öğretmenlerinden Emine Oğuz’un konuşması ve tören geçişiyle sona erdi.

Piyade Üsteğmen Bülent  Eryürek yaptığı konuşmada, yiğitlik destanı yazan Kıbrıs Türkü’nün kurtuluş bayramının 20 Temmuz olduğunu belirtti.

Eryürek, 20 Temmuz’un Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve bağımsızlığının simgesi olduğunu ifade etti. Kıbrıs Türkü’nün 1878’den 1974’e kadar çileli ve çetin bir yoldan geçtiğini belirten Eryürek, Barış Harekatı ile Anavatan Türkiye ile  1878’de başlayan ayrılığa son verildiğini söyledi. 20 Temmuz’da Kıbrıs Türkü’nün aydınlığı yakaladığını söyleyen Eryürek, bu günün Kıbrıs Türk varlığının  bütün dünyaya ilan edildiği gün olduğunu kaydetti.

Canbulat Özgürlük Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Emine Oğuz da,  20 Temmuz 1974’ün Kıbrıs Türk tarihinde dönüm noktası, kurtuluş ve varoluş destanı olduğunu vurguladı. Oğuz, mücadele yıllarında Kıbrıs Türk halkının ecdadına yaraşır bir şekilde direnerek özgürlüğünü yere düşürmediğini belirtti. Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk halkının  özgürce yaşayabileceği topraklara kavuştuğunu ve KKTC’yi ilan ettiğini söyleyen Oğuz, kurulan devletle bir çok alanda önemli mesafeler kat edildiğini vurguladı.

1374340548Mutlu Barış Harekatı İskele'de de kutlandı

Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlığına kavuştuğu 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı'nın 39 yıldönümü İskele'de de kutlandı. İki ayrı yerde düzenlenen törenle kutlanan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı için ilk tören İskele Ecevit Meydanında yer aldı. Törende Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtına çelenkler sunuldu, şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İkinci tören ise tören alanında gerçekleştirildi. Törende İskele Kaymakam Vekili Mustafa Ürüncüoğlu, GKK'yı temsilen Piyade Kurmay Albay İsmail Yaşar ve İskele Belediye Başkanı Halil Orun, halkın ve tören birliklerinin bayramı kutladı, ardından öğrenciler şiirler okudu ve İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tören, Piyade Üsteğmen Oktay Polat'ın yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından tören geçişiyle son buldu. Törene, milletvekili adayları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, İskele Polis Müdürlüğü ve sivil savunma başkanlığı yetkilileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Piyade üsteğmen Oktay Polat konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının 1974 yılına kadar yaşadığı acılar ile Rumların Enosis hayalini anlatarak, Anavatan Türkiye'nin garantörlük hakkını kullanarak 1974'te adaya yaptığı müdahalenin adaya barış ve huzur getirdiğini vurguladı.

Oktay, Kıbrıs Türk halkının 1974 sonrası huzura, aydınlığa ve özgürlüğüne kavuştuğunu belirterek, 20 Temmuz'un şanlı bir destan olduğunu kaydetti.Kıbrıs Türk halkının şanlı KKTC bayrağı altında yaşamını huzur ve güven içerisinde sürdürdüğünü ifade eden Oktay, geçmişin bilinciyle şehitlerin kendilerine emanet ettiği vatanı sonuna kadar koruyacaklarını vurguladı.

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76