• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

Ülke alarmda!

Ülke alarmda!
Meteoroloji Dairesi ile Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, vatandaşların sosyal medyada yer alan fırtına ile ilgili abartılı açıklamalardan panik olmamalarını...

Meteoroloji Dairesi ile Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, vatandaşların sosyal medyada yer alan fırtına ile ilgili abartılı açıklamalardan panik olmamalarını istedi.

Bölgemiz bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Avrupa ve Karadeniz üzerinden gelecek oldukça soğuk, nemli ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor.

Meteoroloji Dairesi, sağanak yağmur, yüksek dağlık kesimlere, karla karışık yağmur tahmini yapıyor.

12 Aralık’ta yer yer kısa süreli yağış ve yüksek yerlere karla karışlık yağmur, 13 Aralık’ta ta da sağanak yağış ve yüksek yerlere karla karışık yağmur bekleniyor.

Rüzgar ise 11-12-13 aralık tarihlerinde kuzey ve batıdan 8*9 bofor gücünde, 65 iasl 80 kilometre hızla esecek.

Meteoroloji Dasiresi, dalga yüksekliğinin 5 ila 6 metre dolayında olmasının beklendiğini açıkladı ve 12 metrelik dalga iddialarını doğrulamadı.

GİRNE'DE TEDBİRLER ALINDI

Ancak soğuk hava ve şiddetli fırtınanın yaratması muhtemel olumsuzluklara  karşı Girne’de tedbirler alındı.

Konuyla ilgili olarak BRT Haber’e açıklamada bulunan Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, İtfaiye, Sivil Savunma , Orman Dairesi , Polis, Belediyeler, elektrik kurumu  ile koordinasyon içine girdiklerini söyledi.

Vatandaşları da uyaran Envergil, sosyal medyada yer alan abartılı açıklamalardan panik olmamalarını istedi.

Envergil, fırtınanın yaratabileceği, ağaç devrilmesi elektrik tellerinin zarar görmesi gibi durumlara karşı tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Ağaç dallarının  orman dairesi tarafından budanmaya başlandığını, yoğun yağışın sele dönüşmemesi için belediye ve ilgili kurumlara uyarılar yapıldığını, tarım dairesinin de , balıkçıları uyardığını belirten Envergil,  gerekli olması halinde, hemen kriz masası oluşturulacağını kaydetti.

ACİL TELEFONLAR

Envergil, olası sorun halinde,199 İtfaiye, 101 veya 81 54985 numaralı telefondan Sivil Savunma ile 8152125 numaralı telefondan polisin aranabileceğini söyledi.

LİMANDA TEKNELER EMNİYET ALTINA ALINDI

Öte yandan, Girne Taşucu arasında yapılan tüm deniz seferleri fırtına nedeniyle iptal edildi.

Ayrıca önlem olarak, Girne Yat Limanında mendirek  yakını ve liman girişinde demirli olan tekneler de liman içine çekilerek emniyet altına alındı.

İSKELE'DE DE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI

Ülkeyi etkisi altına alacak olan soğuk hava ve fırtınaya karşı İskele ilçesi de gereken önlemleri almış durumda.

İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğulları,  olası bir fırtınaya karşı hazırlıklı olduklarını ifade ederek konuyla ilgili olarak 5 belediye başkanlığı, muhtarlıklar ile balıkçıların uyarıldığını söyledi.

Musaoğulları, yaşanacak bir olumsuzluk durumunda ilk müdahaleyi yapmaya hazır olduklarını belirtti.

İskele Belediye Başkanı Halil Orun da Sivil Savunma tarafından eğitilen belediye personelinin hazır bekletileceğini söyledi.

İskele ve Karpaz bölgesindeki balıkçılar ise a teknelerini iyi bağlamaları ve balığa çıkmamaları konusunda uyarıldı.

Bölgedeki diğer belediye ve muhtarlıklar da camilerden yaptırdıkları anonslarla vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615