• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 32 °C
  • Mağusa 35 °C
  • İskele 35 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

UBP'ye YSK engeli!

UBP'ye YSK engeli!
UBP, YENİ BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPACAK...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), dün akşamüzeri siyasi partilere bir yazı göndererek, “Milletvekili adayı belirleme yöntemi” konusunda uyarı yaptı. YSK, yasa gereği adayların üyeler veya delegeler tarafından belirlenebileceğini, parti meclisinin aday belirleyemeyeceğini vurguladı.

49/2015 sayılı Siyasal Partiler Yasası’nın 27 (1) Maddesi’ne atıfta bulunan YSK, siyasal partilerin milletvekili genel seçimlerinde gösterecekleri adaylar ve adayların sırasının, her seçim bölgesi için, Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenen ve parti tüzüğüne göre o seçim bölgesindeki delegelerin veya üyelerin oy kullanacağı, demokratik kurallara uygun ön seçimlerle belirleneceğini belirtti.

YSK, her halükarda 27. maddenin şart bendinin siyasal partilerin tüzüklerinde belirtilen istisnai durumlarda, adayların parti meclisi tarafından belirleneceğine değindi.

 

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ >>>>

 

ubp-de-vekillere-ayricalik.jpg

 

UBP, YENİ BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPACAK!

UBP, Parti Meclisi’nin geçtiğimiz günkü toplantısında, Parti Meclisi’nin onayına göre belirlenecek “Seçim Komitesi”nin, seçime girecek Milletvekili aday listesini oluşturmasına yönelik karar almıştı.

Adayları özel bir komite tarafından belirleme kararı alan Ulusal Birlik Partisi (UBP), YSK’nın bu kararı sonrasında yeni bir durum değerlendirmesi yapacak. 

UBP tüzüğünde, aday belirlenmesi için parti meclisine yetki öngörülmediği iddia ediliyor.

HP’nin tüzüğü ise kuruluştan itibaren 3 yıla kadar yetkiyi Parti Meclisi’ne veriyor…    

PARTİ MECLİSİ KARAR ÜRETMİŞTİ!

UBP'de yaşanan 'adaylık tartışmalarının' ardından geçtiğimiz gün toplanan parti meclisi yeni bir karar üretmişti.

Buna göre mevcut 22 milletvekili yeniden aday olacak. Geriye kalan adaylar ise aday adayları arasından, yeni oluşturulacak komite tarafından belirlenecek.

Mevcut tüm vekillerin üyelere gitmeden aday olmaları kararlaştırıldı.

YSK UYARDI!

YSK’nın açıklamasının tam metni şöyle:

“Cumhuriyet Meclisi’nde Seçim ve Halkoylaması Yasası ile ilgili değişikliklerin onaylanması ile ‘Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nin 2018 yılının ocak ayında yapılması gündemdedir. Bu safhada Yüksek Seçim Kurulu aşağıdaki konularda siyasi partilerin bilgilendirilmesi için talimat vermiştir.

49/2015 sayılı Siyasal Partiler Yasası’nın 27 (1) maddesi uyarınca ‘Siyasal partilerin milletvekili genel seçimlerinde gösterecekleri adaylar ve adayların sırası, her seçim bölgesi için, Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenen ve parti tüzüğüne göre o seçim bölgesindeki delegelerin veya üyelerin oy kullanacağı, demokratik kurallara uygun ön seçimlerle belirlenir.’

Bu madde altında oy kullanacak parti üyeleri, yasanın 5(3) maddesi altında Yüksek Seçim Kurulu’na sunulan üye listesinde ki üyeler ile o tarihten sonra Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilen ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından başka bir siyasal parti üyesi olmadığı tespit edilerek, müracaat eden partinin üye listesine eklenenler olacaktır.

Her halükarda 27’nci maddenin şart bendi siyasal partilerin tüzüklerinde belirtilen istisnai durumlarda, adayların parti meclisi tarafından belirleneceğine yer verir.

Milletvekili adaylarının ön seçim dışında bir yöntem ile belirlenmesi ilgili Siyasi Parti Tüzüğü’nde açıkça yazan istisnai durumlarda olanaklıdır. İstisnai durumun ne olduğu ilgili parti tüzüğünde yer almadıkça ve o istisnai durum mevcut olmadıkça parti meclislerinin de aday belirleme yetkisinden söz ve yasa gereği aday tespiti ve aday sıralaması için ön seçimin 27’nci madde altında yapılması gerekmektedir.

5/1976 Sayılı Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın 55’inci maddesi altında siyasal partilerin seçimlerde gösterecekleri adayları, oy verme gününden önceki en geç 40’ıncı gününde saptamaları gerekmektedir.

Siyasal partilerin, adaylarını Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenecek ön seçimlerde denetleyecekleri hallerde önce seçim tarihlerini ivedilikle Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmesi gerekmektedir

Milletvekili adaylarının saptanmasında 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 9’uncu maddesindeki seçilebilme niteliklerinin yanı sıra, 49/2015 sayılı Partiler Yasası’nın 27 (2) maddesinde yer alan ‘Siyasal partiler her bir seçim bölgesinde her cinsten en az %30 (yüzde otuz) oranında aday gösterirler’ kuralına duyulması gerekmektedir.

Milletvekilliği seçiminde, seçim bölgesi, 49/2015 sayılı yasanın 2 maddesi ve 5/1976 sayılı yasanın 5’inci maddesi uyarınca ‘Devlet Sınırları’dır. Bu durumda her siyasi parti adaylarının yasanın belirlediği orana göre iki cinsiyet arasında paylaşmalıdır.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615