• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

UBP İLE DP-UG'de sağda birlik tezatlığı!

Özgürgün ve Taçoy partilerin sağda birlik konusundaki düşüncelerini ortaya koydu. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün sağda birliğin UBP çatısı...
UBP İLE DP-UG'de sağda birlik tezatlığı!

Özgürgün ve Taçoy partilerin sağda birlik konusundaki düşüncelerini ortaya koydu. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün sağda birliğin UBP çatısı altında olması gerektiğini belirtti.

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy ise, sağda birliğin kişisel arzuların dışında, partilerin ve siyasi güçlerin arzusu olabileceği görüşünde. Hasan Taçoy şunları söyledi:

“Bu sağda birlik herhalde anladığım kadarı ile onların dönüşü, bize açıkladık ya bu transfer falan, olayı bu defa onun yolunun bir birleşme şeklinde olabileceği herhalde düşüncesi ile çıktı. Ama burada tabi net olarak ortaya koyduk bir birleşme olacaksa sağda birleşme dediğimiz de UBP altında olur bunun başka bir şekli olamaz. Çünkü UBP 1975 ten beri Kıbrıs Türk halkının en güçlü en köklü partisi. Şimdi böyle bir partiden birleşme istenirse zaten biz ona kapıları açtık. Ama bunun başlangıcı bizden yine kopmalara dayanır. UBP’den bir kopuşla bu birleşme de gündeme geldi. Halkımız artık bir karar vermiştir. Bunu da seçimlerde sandığa yansıtmıştır. Halk tamamen kendine laik bir düzen istemektedir. Bu düzen içinde de sağdaki tartışmanın da ortadan kalkması ve onun bir araya gelip merkez ve gerçekten merkezin gücü olan merkez sağ diye nitelendirilen oyların da artık bir odaktan çıkmasını dillendirmeye başladılar. Biz gittiğim yerlerde bunları duyuyor ve dinliyoruz. Halkın bu istencine karşı gelmek biz siyasilere göre değildir. Sağda birlik olayı kişisel arzuların dışında, partilerin ve siyasi güçlerin arzusu olması gerekir. Bu hareketin bir bütün olarak başlaması lazım. Bu söylemi Ağustos ayı içinde Serdar Denktaş, yaptı ve dar çerçevede ed olsa yapılan tartışmalar neticesinde ortay çıkan bir sonuçtur. O gün den bu güne kadar da konuşulmaktadır ve inşallah önümüzdeki günlerde daha bir ivme kazanır diye düşünüyorum.”

Özgürgün ise; DP-UG’nin önerisinin pratikte mümkün olmadığını vurguladı ve bunun gerekçelerini şöyle aktardı: "Şimdi böyle bir parti ne yapacak yani kendi kendini lav edip bir istek geldi diye yeni bir isim alıp başka bir şekle mi girecek bu mümkün değil. Bu nasıl bir düşüncedir anlamış değilim bu bir. İkincisi böyle bir UBP tabanı yok. Ben başkan olarak tabanı kontrol ediyorum ve haftanın 4 gecesin onlarla birlikteyim böyle bir talep bana gelmedi. UBP tabanında böyle bir talep yok.”

“Özgürgün, sağın en güçlü ve köklü partisi olan UBP’nin sağda birlik gibi bir talebi olmadığını da kaydederek, parti tabanının da bu konuda herhangi bir istemi olmadığını aktardı.Özgürgün UBP’ye yönelik ön koşul iddilaranı da yalanladı.

Özgürgün; “Kimseye kapının kapalı olmadığını biz söyledik. Ama kimse bizden UBP birisine ön koşul koydu yok böyle bir şey buna sadece gülerim. Bu konu UBP de konuşulan bir konu değil" dedi.

Demokrat Parti-Ulusal Güçler Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ise, sağda birlik söylemlerinin ülkenin ihtiyacından ve halkın talebinden kaynaklandığını belirtti…

“Halkımız artık bir karar vermiştir. Bunu da seçimlerde sandığa yansıtmıştır. Halk tamamen kendine laik bir düzen istemektedir. Bu düzen içinde de sağdaki tartışmanın da ortadan kalkması ve onun bir araya gelip merkez ve gerçekten merkezin gücü olan merkez sağ diye nitelendirilen oyların da artık bir odaktan çıkmasını dillendirmeye başladılar. Biz gittiğimiz yerlerde bunları duyuyor ve dinliyoruz. Halkın bu istencine karşı gelmek biz siyasilere göre değildir.” Taçoy Sağda birlik olayını Ağustos ayı içinde DP GenelSerdar Denktaş’ın ortaya attığını konunun dar bir çerçevede tartışıldığını o günden sonra da konuşulmadığına vurgu yaptı.

Taçoy bu konuda bu konuda ne kişisel ne de kitle olarak bir çalışma yapıldığını, sadece sağda birlik istencini dillendiklerini belirtti ve; “Şimdi şuan için herhangi bir hareket yoktur. Bireysel olarak zaten hiçbir şekilde düşünmedim düşünmüyorum da. Parti oturur kendi içerisinde karar alır ve böyle bir olaya gidecekse o ayrı bir unsurdur onu da oturur tartışırız" dedi. (BRT)

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76