• BIST 1.445
  • Altın 489,676
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

"UBP 1 haftada 550 karar geçirdi"

Başbakan Sibel Siber, hükümet döneminde, toplumun yaşam kalitesini yükseltecek kararlar almaya gayret gösterirken, geçmiş hükümet döneminde alınan...
"UBP 1 haftada 550 karar geçirdi"

1374848261

Başbakan Sibel Siber, hükümet döneminde, toplumun yaşam kalitesini yükseltecek kararlar almaya gayret gösterirken, geçmiş hükümet döneminde alınan birçok kararı da incelediklerini söyledi. Siber, yapılan çalışmayla yaklaşık 150-200 dönüm sahilin tekrar ülkeye ve kamuya geri kazandırıldığını belirtti. 

Başbakan Sibel Siber, siyasi parti çıkarları düşünülmeden devlet kurumlarının yönetilmesinin önemine vurgu yaparak, bundan sonraki hükümetin de kendileri gibi ülke çıkarlarına ve yasalara uygun, hassasiyetle görevi teslim alarak yürütmesini istedi.

Göreve geldiklerinde ilk olarak arazi kiralanma konusunu ele aldıklarına dikkat çeken Başbakan Siber, özellikle ülke sahillerinin şahısların çıkarı doğrultusunda uzun vadeli kiralanmasını doğru bulmadıklarını, ülkenin doğal güzelliklerini korumak ve ülkenin sahillerine verilecek zararları engellemek için Bakanlar Kurulu kararlarını ele alarak yasal olmayanları iptal ettiklerini söyledi.

13 Haziran tarihinde görev alan geçici hükümetin görev süresince yaptığı icraatları değerlendiren Başbakan Sibel Siber, Milletvekili Erken Genel Seçimi öncesinde bugün son kez gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları da açıkladı.

Başbakanlık Şeref Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısında, Başbakan Siber göreve başlarken, şeffaflık ve hesap verilebilirliğe vurgu yaptıklarını dile getirerek, hükümet döneminde, bir taraftan toplumun yaşam kalitesini yükseltecek kararlar almaya gayret gösterirken, diğer taraftan da geçmiş hükümet döneminde alınan birçok kararı incelediklerini söyledi.

“GEÇMİŞ HÜKÜMET BİR HAFTADA 5 YÜZ ELLİ KARAR GEÇİRDİ”

Siber, geçen dönemde, eski Bakanlar Kurulu’nun, giderayak bir rekora imza atarak, 1 haftada 550 karar geçirdiğini anlatarak, bir hükümetin son günlerinde bu kadar çok karar geçirmesinin doğal olmadığını, kararların inceleyerek gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

“GÖZÜMÜZE EN ÇOK BATAN UZUN VAADELİ ARAZİ KİRALANMASIDIR”

Kararlarda en çok göze batanın uzun vadeli arazi kiralanmaları olduğunu dile getiren Siber, arazi kiralamaları için başvuruda tam bir kaos olduğunun tespit edildiğini vurguladı.

Arazilerin, hem İçişleri Bakanlığı, hem Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, hem Başbakanlığa bağlı YAGA hem de Kaymakamlıkların kiralama için başvuru kabul ettiğine dikkat çeken Siber şöyle dedi:

“Örneğin Kaymakamlıklar tarafından 2013Ocak-Mayıs ayları arasında 132  kiralama işleminin gerçekleştiğini tespit ettik. Arazi kiralamalarında Bakanlar Kurulundaki kararların çoğunun yasa ve tüzüklere aykırı olduğunu Başsavcılık görüşünü de alarak tespit ettik. Ülke turizmi için yatırım gerekliyse hangi bölgelerde ne tip bir yatırımım yapılacağı hangi arazilerin ne şartlarda kiralanacağı, devlet tarafından belirlenmesi gerekirken, bu işlerin maalesef dağınık bir yapıyla yapıldığını tespit ettik. Örneğin kişi bir turizm şirketi kurup, kendisinin bir şekilde tespit ettiği bir arazi için başvurabiliyor. Bu hem yatırımcılar açısından hem de devlet açısından çok sakıncalı bir durumdur. Arazinin bu turizm yatırımı için uygun olup olmadığı konusunda ilgili daire müdürlerinden görüş alınması gerekir. Fakat incelediğimiz dosyalarda bir kısmından görüş alınmadığını bir kısmından da olumsuz görüş alındığı halde arazinin yine kiralandığını gördük.”

“SAHİLLERDE VERİLDİ”

Başbakan Sibel Siber, sahillerin verildiğine de dikkat çekerek, sahillerin uzun süreli kiralanarak anayasaya aykırı davranıldığını ifade etti.

Apar topar görüş alınmadan arazi verilmesinin doğru olmadığına işaret eden Siber, nerelerde nasıl oteller yapılacağının planlanması ve devletin ihale üzerinden bunu yapması gerektiğini kaydetti.

Turizm amaçlı kiralanan arazilerdeki projelerin ne durumda olduğu konusunda takip açısından eksiklikler olduğunu saptadıklarını dile getiren Siber, yine tek merkezli bir çalışma olmadığı için verilerin dağınık veya yetersiz olduğunu gördüklerini, YAGA’ya projelerin takibi ve sonuçlarının bildirilmesini istediğini fakat koordinasyon sorunundan dolayı net bir rapor alamadığını belirtti.

“YAKLAŞIK 150-200 DÖNÜM SAHİL TEKRAR ÜLKEYE KAZANDIRILDI”

Başbakan Sibel Siber, yapılan çalışmayla yaklaşık 150-200 dönüm sahilin tekrar ülkeye ve kamuya geri kazandırıldığına dikkat çekerek, “Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan 7 arazi kiralama işlemi iptal edilmiş; İTEM Yasası kapsamına iade edilmiştir” dedi.

Kaynak paketlerdeki değerli arsa ve arazilerin, rezerv tarım arazisi kiralanması yasa ve tüzüklerine aykırı olarak kiralandığını tespit ettiklerini anlatan Siber, çiftçi olmayan, tarımla uğraşmayan ve tarım arazisi olmayan arsaların, özellikle turistik bölgelerdeki arazilerin 20 TL yılda gibi düşük bir ücretle kiralandığını tespit ederek, İskan ve Rehabilitasyon Müdürü’nden alınan 12.7.2013 ve 2970 sayılı yazısıyla “bu gibi arazilerin kiralanmasının uygun olmadığı” görüşüne istinaden Bakan’ın direktifiyle kirası bitenlerin yeniden kiralanmamasının öngörüldüğünü kaydetti.

Konuşmasına “yine devlete ait değerli taşınmazların ihaleye çıkılmadan, böyle olunca da birçok soru işareti ile kiralanması düşündürücüdür. Örneğin Mayıs ayında alınan bir kararla Mağusa’daki Rebecca otel aylığı 900 dolardan kiralanmıştır. Neden kiralama duyurusu yapılmadığı ve ihaleye çıkılmadığı kafalarda soru işaretleri oluşturmuştur. Üstelik bu kiralama işlemi, daha DAÜ’nün kirasında iken yapılmış ve fesih olmadan başka bir kişiye birkaç gün içinde kiralanmıştır. Kırsal kesim arazisi adı altında 2011-2013 yılları arasında, son 2 yılda 2352 arsa dağıtılmıştır. Burada da yasa ve tüzüklere uyulmadığı, hepsinden önemlisi vatandaşların eşitlik ilkesinin hiçe sayıldığı tespit edilmiştir” diye sürdürdü.

VAKIFLAR....

Başbakan Siber, Vakıflara ait iki arazinin Vakıflar Yönetim Kurulu onayı alınmadan Bakanlar Kurulu Kararı ile Vakıfların elinden alınıp kırsal kesim arsası ve şehit çocukları arsası olarak dağıtıldığına dikkat çekerek, “Vakıflar Genel Müdürü bize bu kararların yasa dışı olduğunu ve ilgili Bakanlar Kurulu kararlarını iptal etmemizi isteyen bir yazı gönderdi. Biz vatandaşlarımızı mağdur etmemek için bu kararları iptal etmedik. Meclis açıldıktan sonra Vakıflar İdaresi’ne bu arazilerin karşılığında arazi verip takas gerçekleştirilecektir” dedi.

Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’nun kendi tüzüklerine aykırı olarak istihdam yaptığını; Yönetim Kurulu Başkanı’nın bizzat yazılı olarak bunu kendisine ilettiğini anlatan Siber şöyle dedi:

“Başkanın ifadesinde böyle davranmasına gerekçe olarak, ‘gelecek siyasi baskılara maruz kalmama’  olduğunu yazısında belirtmiştir. Bu gibi kurumlardaki Yönetim Kurumlarının bağımsız ve verimli çalışabilmesi için siyasi atamalar şeklinden çıkarılması ve özerk bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.”

Siber, Vakıflar İradesi gibi büyük bir kurumun profesyonel olmayan siyasi kararlarla atanan kişiler tarafından yönetilmesinin kuruma zarar verdiğini ifade ederek, bu gibi kurumların, profesyonel kişiler tarafından idare edilmesi gerektiğini söyledi.

ÇEVRE

Çevrenin korunması için “büyük” adımlar attıklarına da değinen Siber, özellikle toplumun tümünün karşı çıktığı “petrol dolum tesisi” gibi yatırımlardan ülkeyi ve sahilleri korumak için tüzük değişikliği yaptıklarını kaydetti.

Sahillerin temizlemek amacıyla temizlik kampanyası başlattıklarını, Turizm Bakanlığı öncülüğünde bu çalışmaların gerçekleştiğini, burada özellikle çocuk ve gençlerin aidiyet duygusunu güçlendirmeyi de amaçladıklarına da dikkat çeken Siber, “Bildiğiniz gibi bu 1 aylık kısa dönem içinde 3 çevre felaketi yaşadık. 2 orman yangını bir de denize akan petrol olayı. Bu konuda çalışmalar halen sürüyor ve Turizm, Çevre ve Kültür Bakanımıza da çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Ayrıca Yangın helikopteri almanın fizibil olmadığı fakat kiralamanın mümkün olacağı konusunda görüşler alınmıştır. Bu konuda temaslarımız halen devam etmektedir” dedi.

Ülkede yeterince müze olmaması, toplum belleği, ülke kültürü ve turizme olumsuz etki yaptığına işaret eden Siber, ülkede birden fazla müzeye ihtiyaç olduğunun tespit edildiğini, müze olayına yönelik girişimlerin sürdüğünü kaydetti.

BAŞBAKANLIK DENETLEME KURULU

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun faaliyetleri ile ilgili bilgiyi 17-7-2013 de talep ettiğini söyleyen Siber, Başsavcılığa 11 dosya gönderdiklerini ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını öğrendiğini belirtti.

Siber, raporlar ve Başsavcılıktan gelen yanıtlar şunlar olduğunu söyledi.

“İlaç ve Ezacılık Dairesinde ithal edilen bir ilacın izni ile ilgili rapor-İlaç ithali yapan ilgili şahsa dava açılma aşamasındadır.

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından kiralanan Ece un fabrikasındaki buğday stoku raporu. Dava Mağusa kaza mahkemesindedir.

Geçitkale Meriç enerji hattı ve Geçitkale Havaalanı’nın kapatılması. Suç unsuru bulunmadı dosya kapatıldı. Savcılıktan gelen görüş itibarı ile şu ifadeler kullanılmıştır : “Yine devletin büyük kaybı olduğu iddiası ile ilgili Denetim Raporunun ekinde mevcut ve dosyada Mavi 1/24’de yer verilen KIB-TEK Müdürü Fuat Mertay’ın yazısında temas edilen ilgili tarafların yazısı ile hatların güzergahının değiştirilmesi talebi için sunulan haritaya göre hazırlanan proje bedeli olarak belirtilen 1.200.000-1.500.000 dolar’a Denetim Raporunda yer verilirken , tahkikat memurunun nihai raporunun 8. Paragrafında dönemin KIB-TEK Müdür Muavininden yapılan soruşturma ve bunu destekleyen Mavi 47’dekiGeçitkale demontaj –E.İ Hattı Fiyat formundan “Devletin büyük maddi kayba uğradığı belirtilen hatların yeni güzergaha taşınabilmesi için kaybın sadece işçilik masrafı olduğu ve bunun da maliyetini 32.652 TL. olduğu” belirtilmiştir.

PEYAK ile ilgili soruşturma. Bu başlık altında bir dosya saptanmadı.

Devlete ait taşınmaz malın satılması ile ilgili araştırma. Dava açılma aşamasındadır.

Tahsis ve topraklandırmadan hak sahibi olmayan bir kişiye taşınmaz mal alma imkânı sağlanması. Mahkemededir.

Eşdeğer yasasına aykırı tapu kaydı yapılması. İncelenmektedir suç tespit edildiği cihetle Mahkemeye sevk edilecektir.

KKTC rezerv kaynakları kayıtlarında tahrifat yapılması. Halen poliste tahkikat yapılmaktadır.

İhaleye çıkılmadan yaptırılan KIBTEK projesi. Halen soruşturmadadır.

Lefkoşa Güzelyurt Kalkanlı yol yapımı dosyası Suç unsuru bulunmadı.

Ercan’daki soğuk hava deposu ile ilgili rapor. Başsavcılıkta böyle bir kayda rastlanmadı”.

BRTK ve TAK

Demokratikleşme için hem BRTK hem de TAK kurumuna yazılar gönderildiğini dile getiren Siber, yayınlarında demokratik ilkelere uymada azami dikkat göstermeleri ve özellikle BRTK’nın iktidar ve muhalefetin görüşlerine eşit oranda yer vermesini ve bu konuda Başbakanlığa her ay rapor verilmesinin istendiği kaydedildi.

BAKANLIKLARDAKİ HARCAMALAR

Tasarruf tedbirleri çerçevesinde özellikle izaz ikram, çiçek çelenk gönderme ve RHA’larda yapılan kısıtlamaların ne kadar yerinde olduğunu örnekler eşliğinde sıralayan Başbakan Sibel Siber, bundan sonraki hükümetin de böyle davranmasını istedi.

UBP Hükümeti’nin altı aylık dönemine ait Başbakanlık çiçek harcamasının 154 bin 200 TL; izaz ikram temsil giderinin 330 bin TL;  akaryakıt giderleri 100 bin TL olduğunu söyleyen Siber, kendisinin bir aylık petrol harcamasının ise sadece 4 bin 350  TL olduğunu kaydetti.

Bu giderlerde yapılacak tasarrufla kamunun birçok ihtiyacının giderilebileceğine dikkat çeken Siber, “Örneğin devlet hastanesinde alınması gereken birçok cihaz, engellilerimize alınacak taşıma araçları, okullarımıza ve yardıma ihtiyaç duyan insanlarımıza birçok katkı yapılabilir” dedi.

GIDA GÜVENLİĞİ

Gıda Güvenliğinin, ülke sağlığı için önemli olduğuna dikkat çeken Siber, geçmiş UBP hükümeti döneminde bu yasanın bir türlü Meclis’e gelmediğini, bu nedenle de kendi Hükümeti’nin Başbakanlığın altında bir Gıda Güvenliği Komitesi oluşturduğunu söyledi.

Gıda Güvenliği Komitesi’nin Bakanlık temsilciliklerinin yanı sıra, gıda ve sağlıkla ilgili sivil toplum örgütü temsilcileriyle akademisyenlerin katılacağını anlatan Siber, bir an önce Gıda Güvenliği Yasası tasarısının hazırlanarak yeni yasama döneminde Meclis’e sunulması gerektiğini kaydetti.

TRAFİK

Başbakan Sibel Siber trafiği tek bir Bakanlık yani Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde topladıklarını anlatarak, bir önceki Bakanlar Kurulu toplantısında da motosiklet kullanma kurallarıyla ilgili tüzük değişikliğinin yapıldığını söyledi.

Siber, tüzük değişikliğiyle her isteyenin istediği güçteki motosikleti kullanmasının önlendiğini belirterek, burada amacın başta motosiklet olmak üzere trafik kazalarından ülke gençliğini, ülke insanlarını korumak olduğunu vurguladı.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76