• BIST 1.445
  • Altın 489,570
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Türkiye'ye tehdit dolu sözler! 'Gerekirse...'

"Yol kesmemiz gerekirse onu da yaparız"Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlıların aileleri, akrabalarının serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'yi,...
Türkiye'ye tehdit dolu sözler! 'Gerekirse...'

"Yol kesmemiz gerekirse onu da yaparız"

Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlıların aileleri, akrabalarının serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'yi, büyükelçilik dahil Lübnan'daki binaları önünde lastik yakma eylemleriyle tehdit etti.

Türk Mallarına Boykot Kampanyası sorumlularından Hayat Avali, "Lastik yakmak eylemi bir sonraki adımımızın başlangıç noktası olacak ve aralarında Türk Kültür Merkezi ile Türk Hava Yolları'na ait ofislerin de bulunduğu, Türkiye'ye ait binaların önünde yapacağımız bütün gösteriler de tekrarlanacak" dedi.

Avali, "Türk turistlerin Lübnan'a girmelerini engellemek için havalimanı yolunu kesmemiz gerekiyorsa onu da yaparız, havalimanının içerisine kadar da gireriz, fakat hiçbir Türk vatandaşını kaçırma girişiminde bulunmayız" diye konuştu.

Türkiye'nin gözetiminde Azez'de Lübnan vatandaşlarını kaçıran Suriyeli silahlı muhalif grubu ile Lübnan Emniyet Genel Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim arasında yürütülen pazarlıkları konusunda Avali, "Kaçıran taraf, güvenilirliğini kaybetmiş durumda. Kaçıranlar, Türkiye hükümeti duruş ve açıklamalarımızdan her ne zaman rahatsızlık duysa, Türkiye'nin direktifleri doğrultusunda bildiri yayınlamakla yetiniyor" ifadelerini kullandı.

"Tek çözüm akrabalarımızın serbest bırakılması" diyen Avali, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'a, 2 Türk pilotun serbest bırakılması için Lübnanlı yetkililerle sürdürdüğü görüşmeleri sonlandırması konusunda tavsiyede bulundu. Öte yandan, Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlıların aileleri, Beyrut'un kuzeyindeki Er-Rabiye bölgesinde bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto düzenledi. Eylemcilerin 2 lastiği yakmak istemesi üzerine, büyükelçiliği koruyan emniyet güçleri ile aralarında arbede yaşandı. Eylemciler, büyükelçilikte işlemlerini yaptırmak isteyen bazı Lübnanlıların, büyükelçilik binasına girmelerini engellemeye çalıştı. Bunun üzerine büyükelçilik görevlileri binanın kapılarını kapattı.

Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlılardan Ali ez-Zigib'in akrabası olan Muhammed ez-Zigib, Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptığı basın açıklamasında, "Emniyet güçlerinin talebi üzerine ve eylemlerimizde bize sağladıkları korumayı takdir ettiğimiz için, yanımızda getirdiğimiz lastikleri yakmaktan vaz geçtik" dedi.

Zigib, "Gelecek sefer, Türkiye Büyükelçisi büyükelçiliğine geldiğinde, bina içerisinde lastik yakmadan geri dönmeyiz" uyarısında bulundu. Lübnan'da 9 Ağustos'ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmıştı. Eylemin sorumluluğunu, "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı grup üstlenmiş, grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmişti. Kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar'ın Lübnan'ın doğusundaki Baalbek şehrinin "Eş-Şeraveneh" kasabasında bir yerde tutulduğu, yardımcı pilot Murat Ağca'nın ise ülkenin güneyindeki "Zavter" ilinde bulunduğu iddia edilmişti. Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, geçen günlerde AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türk pilotların yeri tespit edilmişti, onları kurtarmak üzereydik ancak pilotları kaçıran kişiler durumu fark etmiş olacak ki tutuldukları yer değiştirildi" demişti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76