• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 16 °C
  • Girne 16 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 14 °C
  • Lefke 16 °C

Türkiye'den 'B Planı’ için hazırlık

Türkiye'den 'B Planı’ için hazırlık
Türkiye’nin Kıbrıs sorununda “B Planı’nı” uygulamaya koymaya hazırlandığı iddiaları Rum basınında yer almaya devam ediyor.Fileleftheros gazetesi,...

Türkiye’nin Kıbrıs sorununda “B Planı’nı” uygulamaya koymaya hazırlandığı iddiaları Rum basınında yer almaya devam ediyor.

Fileleftheros gazetesi, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında Kıbrıs Rum tarafına baskı unsuru teşkil etmesi amacıyla KKTC’nin uluslararası alanda düzeyini yükseltecek bir “B Planı’nı” bilinçli olarak gündeme getirmekte olduğunu iddia etti.

Söz konusu planın, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin başarısızlığı durumunda KKTC’nin uluslararası alandaki düzeyinin yükseltilmesini ve bir “Tayvanlaşmayı” öngördüğünü savunan gazete, Türkiye’nin ayrıca, KKTC’nin Kıbrıs’ın doğalgaz yataklarında söz sahibi olması gerektiğine de inandığını iddia etti.

ÇEVRECİLER DOWNER’İ ELEŞTİRDİ

Gazete bir diğer haberinde, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i, Kıbrıs sorununun çözümü süreci için “tehlikeli” olarak nitelendirdiğini yazdı.

Habere göre, Hareket sözcüsü Eleni Hrisostmu dünkü açıklamasında, Downer belgesi olarak anılan uzlaşı/uzlaşmazlık belgesinin müzakere zemini olarak kabul edilmediğinin Kıbrıs Rum tarafınca açıklanmış olmasına karşın Downer ve ekibinin, belgenin sürecin bir parçası olmasında ısrar ettiğini iddia etti.

ABD BÜYÜKELÇİSİ DOĞALGAZ GELİRLERİNİN “EŞİT PAYLAŞIMINDAN” SÖZ ETTİ

Hrisostomu açıklamasında ayrıca, ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig’in dün Güney Kıbrıs’ta düzenlenen enerji konulu bir seminerde yaptığı konuşmada sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğalgaz yataklarını değerlendirme hakkının olduğunu vurguladığını ancak akabinde, enerji kaynaklarının, Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde, iki toplum arasında eşit paylaşılmasından söz ettiğini” belirterek Koenig’in bu açıklamayla “enerji politikasını Kıbrıs sorununun çözümüyle doğrudan ilişkilendirdiğini ve ABD’nin konfederasyon çözümü niyetlerini ortaya koyduğunu” iddia etti.

HASİKOS: “ÖN HAZIRLIK ŞART”

Öte yandan Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, çözüm müzakerelerinin başlayabilmesi koşulunun müzakerelerin temelinin ve yönteminin doğrulanması ve tam bir ön hazırlığın yapılması olduğunu iddia etti.

Hasikos, dün bir anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa BM kararları, uluslararası ve AB hukuku ve tüm Kıbrıslıların insan haklarının sağlanmasına dayanacak bir çözüm bulunması için çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması hedefiyle, BM ve AB düzeyinde yeni bir girişim başlattığını da belirtti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615