• BIST 1.441
  • Altın 499,242
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

"Türkiye ve KKTC'de birçok şey olabilir!"

BM’nin, Kıbrıs sorunundaki çalışmalarına yeniden başlamak için Türkiye ve KKTC’deki gelişmeleri beklemekte olduğu, Ekim ayına kadar Türkiye’de...
"Türkiye ve KKTC'de birçok şey olabilir!"

BM’nin, Kıbrıs sorunundaki çalışmalarına yeniden başlamak için Türkiye ve KKTC’deki gelişmeleri beklemekte olduğu, Ekim ayına kadar Türkiye’de ve KKTC’de birçok şey olabileceğine karşın yeni prosedürün başlama tarihinin Ekim 2013 olmaya devam ettiği haber verildi.

Fileleftheros “Ekime Kadar Küçük Adımlar... BM Türkiye ve İşgal Bölgelerindeki Görüntünün Netleşmesini Bekliyor” başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın Ada’da yapacağı temasların bir sonraki adımı teşkil edeceğini ancak bunun, Downer’ın eylül başlarında bölgeye yeniden gelip gelmeyeceğine bağlı olduğunu yazdı.

BM’nin, iki tarafın müzakerecileriyle temasların yeni prosedürün başlamasına zemin hazırlayacağı düşüncesiyle Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis düzeyinde de çalışma girişiminde bulunacağına işaret eden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Kurul çalışmaları için eylül ayının ikinci yarısında New York’ta olmasının da değerlendirileceğini belirtti.

ANASTASİADİS BAN’LA 26 EYLÜL’DE GÖRÜŞECEK

Anastasiadis’in 26 Eylül’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşeceğini, gelenek üzerine Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ile akşam yemeği yiyeceğini kaydeden gazete özetle şöyle devam etti:

“BM Sekreterliği’nde, Başkan Anastasiadis’in temaslarından ve kendisiyle yapılacak görüşmelerden, niyetinin ne olduğu konusunda kapsamlı bir görüntü ortaya çıkacağına inanılıyor. Derviş Eroğlu’nun aynı dönemde New York’a gidip gitmeyeceği, daha sonra Ban Ki Moon’la görüşme ayarlanıp ayarlanmayacağı bilinmiyor. Genel Sekreterlik Kıbrıs Başkanı’yla görüşürken işgal lideriyle de görüşmesi ‘eşit mesafe’ politikası mantığındadır. Eroğlu’nun seleflerinin eylül sonunda New York’a giderek İslam Konferansı Örgütü toplantısında konuştuklarına da işaret ediliyor.

İşgal bölgelerinde çok sayıda kırmızı çizgi ile nitelendirilen malum yaklaşımda hareket ediliyor olmasına karşın özellikle, Ekim ayı içerisinde müzakerelerin başlamasının şart olduğuna ilişkin bir söylem geliştirildi. Bunun ötesinde Türk tarafının hareketlerini yönlendiren mantık ikilemci ve daha çok şantajcıdır. Tezlerinin kabul edilmesini istiyorlar, aksi halde Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs için daha kötü senaryolar benimseyeceklerini söylüyorlar.

Bütün bunlar Kıbrıs’ın berbat bir ekonomik kriz geçirmekte olduğu dönemde cereyan ediyor. Aynı zamanda,  hareket taktiklerini şekillendirirken arabulucuların, dikkate aldığı aşikâr olan doğal gaz için de paralel prosedürler olacak.”

Bu arada gazeteler KKTC’deki hükümet kurma çalışmalarını okurlarına geniş ölçüde, şu başlıklarla aktardılar:

Fileleftheros “İşgal Bölgeleri... Eroğlu ‘Hükümet’ Görevini CTP’ye Veriyor... Serdar Denktaş İşbirliğine Hazır Görünüyor”

Alithia “Ekonomi ‘Meclis’ Seçti... Denktaş, Yorgancıoğlu ve Talat Seçim Sonuçlarını Kıbrıs Sorununun Gündemde Olmadığı Kanaatiyle Değerlendiriyor”

Politis “Özdil Nami İle Eroğlu’na... Müzakereler ve ‘Cumhurbaşkanlığı’yla İlgili Senaryolar”

Simerini “İşgal Bölgelerinde Yeni ‘Hükümet’ Oluşumuna Doğru... ‘Yetki’ Yarına.. Yorgancıoğlu, Denktaş ve Talat Kıbrıs Sorununun Son ‘Milletvekilliği’ Seçimi Sonuçlarına Etkisinin Az Olduğunu Değerlendiriyor.”

Haravgi “CTP Bugün ‘Yetki’ Bekliyor... Eroğlu Dün ‘Mecliste Temsil Edilen’ Kıbrıs Türk Partileriyle Görüştü”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76