• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 28 °C

"Türkiye ile sıkıntı yaşanması söz konusu değil!"

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG ile kurulan koalisyonun ardından Türkiye ile bir sıkıntı yaşanmasının söz konusu olmadığını da belirtti.Yorgancıoğlu,...
"Türkiye ile sıkıntı yaşanması söz konusu değil!"

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG ile kurulan koalisyonun ardından Türkiye ile bir sıkıntı yaşanmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

Yorgancıoğlu, KKTC hükümetlerinin ülke koşullarının gereğini yapması, savurgan davranmaması, ekonomiyi geliştirme adına tedbirler alması, gereksiz istihdam yapmaması ve mevcut kaynakları verimli kullanması durumunda tartışma yaşanmasının söz konusu olamayacağını ifade etti.

Yorgancıoğlu, Seçim ve Halk Oylaması, Siyasi Partiler, Meclis İç Tüzüğü, Anayasa ve Kamu Reformu ile ilgili yasalarla ilgili halkın beklentileri olduğunu dile getirerek, Faiz Yasası’nın da bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Tüm beklenen yasalarla ilgili çok süratli bir çalışma temposuna gireceklerini ve beklenen diğer yasaların da mümkün olduğunca erken hayata geçirilmesine çalışacaklarını vurgulayan Başbakan, gelecek dönemde nasıl bir ekonomik yapılanma olacağı ile ilgili de çalışacaklarını belirtti.

Yorgancıoğlu, seçimden önce, yapılacak işlerin sivil toplum örgütleri ile istişare içinde yapılacağı sözünü verdiklerini de anımsatarak, gelecek haftalardan itibaren bu kapsamda yoğun bir çalışma yürüteceklerini anlattı.

Tüm bunlar öncesinde hükümet programının hazırlanması gerektiğini vurgulayan Başbakan, programın Cuma günü meclise sunulması gerektiğini, Pazartesi günü genel görüşmenin ardından Çarşamba günü de güven oylaması yapılacağını söyledi.

Yorgancıoğlu, meclis tatilini erken kesme niyetinde olduklarını da dile getirerek, bu önerinin önümüzdeki günlerde Meclis’e taşınacağını, eğitimden sağlığa kadar çözülmesi gereken pek çok iş ve sorun bulunduğunu belirtti.

Çevre ile ilgili yaşanan sıkıntıların bu konuda önemli tedbirler alınmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, “Bizim için bir ders, bir deneyim oldu. Olumsuz bile olsa bu deneyimden hareket ile önümüzdeki dönemde çevreyi koruma adına neler yapabileceğimiz hep birlikte tartışacağız ve hayata geçireceğiz” dedi.

Pek çok alanda sorun bulunduğunu da vurgulayan Başbakan, hukuk düzeninin nasıl yenileneceği konusunda barolar birliği ve mahkemelerle görüşme yapılacağını söyledi.

Tarım ve narenciye ile uğraşan sektörlerin de beklentileri bulunduğunu anımsatan Başbakan, bütçenin reel durumu göz önünde bulundurularak, gelirlerin nasıl arttırılabileceğinin tartışılması gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, yüksek öğretim ve turizmin geliştirilmesi konularında faaliyet gösteren küçük ölçekli işletmelerin kooperatifleşmesiyle kayıt dışı ekonominin de kayıt altına alınmasının sağlanmış olacağını belirtti.

Kooperatifçiliğin hayatın her alanında teşvik edilmesi gereken bir unsur olduğuna vurgu yapan Başbakan, ülkede üretilen ürünlerin KKTC’deki büyük otellerde tüketilmesi amacıyla projeler yapılacağını anlattı.

Başbakan Yorgancıoğlu, bunların yanı sıra Kıbrıs sorununun da CTP-BG’nin öncelikleri arasında yer aldığını hatırlatan Başbakan Yorgancıoğlu, önümüzdeki günlerde bu sorunun çözülmesi adına yeni bir dönem başlayacağını, kendilerinin de Kıbrıs sorununun çözülmesi adına maksimum katkı koymaya çalışacaklarını belirtti.

Hem süreci takip etmek hem de Cumhurbaşkanı Eroğlu ile işbirliği yapmak ve istişare içinde olmak adına bu süreçte yer alacaklarını dile getiren Başbakan, “Partimizin kurulduğu günden beridir önemsediği bir konudur Kıbrıs konusu. Federal bir temelde çözülmesi inancını ifade ediyor. Bu nedenle burada varılacak bir çözümün diğer konularda da iyi sonuçlar doğuracağını bildiğimiz için artık Kıbrıs sorununun da çözülmesi adına bir çaba ortaya koyacağız” dedi.

Yorgancıoğlu, hem KKTC hem de etrafta gelişen olaylara bakıldığında bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyleyerek, Suriye, Lübnan, Filistin ve diğer Arap ülkelerinin durumu ve çözülmemiş sorunların geldiği noktalara iyi tanıklık edilmesi gerektiğini belirtti.

Adadaki İngiliz üslerinin Suriye’ye müdahale durumunda kullanılması konusuna da değinen Başbakan,  ülkede size ait olmayan üslerin bu amaçla kullanılacak olmasının kabul edilir bir yaklaşım olmadığını, artık sorunların savaştan çok uzlaşı yöntemi ile çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, “Bu üslerin kullanılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etmek istiyorum. Demokratikleşme bir süreçtir. Suriye’de de, Kıbrıs’ta da bir süreçtir. Ve bunun kendi iç dinamikleri ile olması en doğru olandır. Suriye’nin demokratikleşmeye, insan haklarına ihtiyacı var mı, vardır. Ama bir başka ülkenin zorlaması ile bunların geleceğiniz iddia etmek çok da doğru değildir diye düşünüyorum” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, ülkedeki ekonomik durum ve halkın bu yöndeki beklentilerine ilişkin olarak da açıklamalarda bulundu.

Yorgancıoğlu, amaçlarının Kıbrıs Türk halkının da kabul edebileceği bir değişimin yaşanması oluğunu vurgulayarak, ülkedeki mevcut yapının artık devam edemeyeceğini, ancak bu yapılırken insanların görüşleri alınması gerektiğini söyledi.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir takım şeyleri onların görüşlerini de alarak yapmak gerektiğini söylüyoruz. Yoksa bugünkü yapının devam etmeyeceği, bugünkü yapı ile kendi ayakları üzerinde duran bir ekonominin yaratılamayacağı, kendi siyasal irademizi elimize almamızın mümkün olmayacağını biz de görüyoruz. Ancak halka rağmen hangi ülkede bir şey yapılabildi ki bizim ülkemizde de yapılsın. Bizim dediğimiz bu dönüşümlerin değişimleri kendi halkımız ile birlikte yapma arzumuzdur. Bu ekonomik protokole bu açıdan bakıyoruz. Bu protokolün bir çok olumlu yanı olduğunu zaten söylüyorduk.

Yine söylüyoruz ancak halkımızın da algılayabileceğiz bazı değişimlerin bazı revizelerin, bazı yeni yaklaşımların olabileceği düşüncemiz de vardır hükümetimiz güven oyu aldıktan sonra bütün samimiyetimiz ile bu düşüncelerimiz tabi ki muhatapları ile altında imzası olan Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile görüşmek arzusundayız. Bunu da kimse bir başka anlama yormamak durumundadır diye düşünüyorum. Çünkü her iki tarafta Kıbrıs Türk halkının yararına bir icraat ortaya koyma iddiasında olduğunu söylüyor. Amaç bu olduktan sonra anlaşmamak için de bir neden yoktur diye inanıyorum”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG ile kurulan koalisyonun ardından Türkiye ile bir sıkıntı yaşanmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

Yorgancıoğlu, KKTC hükümetlerinin ülke koşullarının gereğini yapması, savurgan davranmaması, ekonomiyi geliştirme adına tedbirler alması, gereksiz istihdam yapmaması ve mevcut kaynakları verimli kullanması durumunda tartışma yaşanmasının söz konusu olamayacağını ifade etti.

Başbakan, “Sitem etmek anlamında söylemiyorum ama bir realiteyi ifade etmek anlamında söylüyorum zaten yıl sonuna kadar olan kaynaklar tüketilmiş, bundan sonra kalanlar belli. Bu kaynakları da yerinde kullanmak lazım ama yıl sonundan sonra da ayni mantık ile hareket etmek gerekiyor. Gereksiz yere yapılacak her harcama bir sonraki günü ipotek altına almak demektir. Biz bundan ısrarla kaçınacağız. Mevcut kaynakları en verimli bir şekilde ve ekonomiyi tetikleme adına kullanma arzusundayız. İş böyle olunca ben herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. En azından ben Başbakan olarak bunu uygulatmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

Hükümetlerin halkın sorunlarını çözmek amacıyla kurulduklarını anımsatan Yorgancıoğlu, bir hükümetin ne kadar yürüyeceğinin önceden bilinemeyeceğini, hiç kimsenin hükümete ömür biçemeyeceğini belirtti.

Bir uyumsuzluğun söz konusu olması ve halkın çıkarlarının gözetilmediği bir anlayış ile karşılaşılması durumunda CTP-BG ile DP-UG koalisyonunun ömrünün kısa olabileceğini de dile getiren Başbakan, “Ancak eğer bahsettiğim konularda hassasiyet gösterilirse daha da uzun olabilir. Dolayısı ile icraat görmeden bunu kestirmek mümkün değildir. Şunu da söylemek istiyorum, seçim öncesinde bizler sorunları daha kolay çözelim diye halkımızdan tam destek istemiştik. Tek başımıza hükümet olma adına bir talepte bulunmuştuk. Halkımız takdirini böyle gördü. DP ile kurmamış olsaydık UBP ile kuracaktık. UBP’nin de kendine göre sıkıntıları vardır. UBP’nin de icraatlarından halkımızın duyduğu rahatsızlıklar vardır. Mühim olan geleceğe dönük olarak bu uygulamaları yaparken dikkatli olmaktır ve halkın yarattığı kaynakları verimli kullanmaktır. Bekli bu süreçte UBP de pozitif bir katkı yaparsa geleceğe yönelik olarak CTP ile UBP arasındaki ilişkilerin de çok daha yumuşak bir ortam yaratılmış olur diye inanıyorum. Artık kavga dönemi geçmiştir. Geçmiş olması gerekir en azından. Toplumsal çıkarlar her partinin daha uyumlu olmasını, fikirleri saymak ve ifade etmek kaydı ile geliştirmek kaydı ile toplum yararına olan her konuda daha iyi bir uyum göstermelerinin toplum adına yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

Geçici hükümetin şeffaflık, adalet, hesap verilebilirlik konularında güzel bir imaj yarattığını da vurgulayan Başbakan, Sibel Siber hükümetine teşekkür ederek, bu anlayışı devam ettirmek için çalışacaklarını, bu anlayış nedeniyle toplumda oluşan umudu yeşerterek büyüteceklerini söyledi.

Usulsüzlük ve yolsuzluk olması durumunda bunların üstüne gidileceğini, tekrarlanmasının da engelleneceği sözünü veren Yorgancıoğlu, ülkede yaşayan herkesin eşit olduğunu düşüncesiyle adaletli bir yönetim amaçladıklarını belirtti.

Özkan Yorgancıoğlu, yatırım yaparken de, devletin imkanlarını kullanılırken de eşitlik gözetileceğini ifade ederek, akrabalık ilişkilerinin öncelikli olmayacağı, adil bir dağıtım sistemi gözetileceğini kaydetti.

“Açık, şeffaf, hesap verebilir olmak yönünde ortaya atılan adımları daha ileriye taşıyacağız” diyen Başbakan Yorgancıoğlu, hükümet ortağı DP-UG’nin de aynı doğrultuda hareket edeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Hükümette kadın bakan olmamasına ilişkin eleştirileri de değerlendiren Başbakan, böylesi bir eksikliğin söz konusu olduğunu ancak esas olanın hükümet icraatları ile halkın sorunlarının çözümlenmesi olduğunu vurguladı.

Bunun ileride dikkate alınması gereken bir eleştiri olduğuna da işaret eden Başbakan, önümüzdeki dönemde bu eleştirilerin de dikkate alınacağını belirtti.

Meclisteki komitelerin işleyişlerine ilişkin olarak ise Başbakan, komitelerin toplanarak yasama gününe yasa yetiştirmelerinin sağlanacağını, ilk etapta kadük olan veya hemen hemen bitmek üzere olanların hayata geçileceğini söyledi.

Kamu hizmeti komisyonu Yasası’nın da değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Başbakan, meclis tatili kısaltılarak, tüm bu konularda bir avantaj elde etmeye çalışacaklarını kaydetti.

Yorgancıoğlu ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini de anımsatarak, sorunların çözülmesi adına ellerinden geleni yapacaklarını, halkın da zorlukların farkında olarak bu süreçte kendilerine yapıcı eleştirilerle yardımcı olmasını istedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76