• BIST 94.082
  • Altın 189,513
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 28 °C

Tümerkan'dan voyvodalık suçlaması!

Tümerkan'dan voyvodalık suçlaması!
Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Mete Tümerkan,  Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası’nın  (Bay-Sen) dünki eylemi konusunda...

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Mete Tümerkan,  Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası’nın  (Bay-Sen) dünki eylemi konusunda açıklama yaptı.

Mete Tümerkan, Ocak ayı personel maaşlarının, tüm kamu çalışanlarına yapılan uygulama gibi, artışlı ve barem içi artışlarıyla birlikte ödendiğini açıkladı.

Toplu İş Sözleşmesi’nin ortadan kaldırıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını dile getiren Tümerkan,  kurumda yetkili sendika Bay-Sen’i sağduyulu davranmaya davet etti.

Tümerkan, kurum yönetimi olarak Toplu İş Sözleşmesi’nin ortadan kaldırılması gibi bir yaklaşımları olmadığını belirtti.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ PAZARTESİ...

Tümerkan, “Bugün biz çalışanlarımızın maaşlarını ödedik. Ancak, Toplu İş Sözleşmesi gereği kurumun yerine getirmesi gereken yükümlülüğü yerine getiremedik. Fakat bu, yerine getirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Pazartesi günü yetkili sendika olan Bay- Sen ile 2014 yılını kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlayacağız” dedi.

Toplu İş Sözleşmesi ödeneklerinin kesilerek elektrik kurumuna ödeme yapıldığına ilişkin iddiaları da yanıtlayan Tümerkan, böyle bir şey olmadığını, Elektrik Kurumu’na yapılan ödemeyle ilgili miktarın ayrı, maaşlarla ilgili miktarın da ayrı olarak Maliye Bakanlığı tarafından BRTK kurumuna aktarıldığını söyledi.

Tümerkan, kurumun maaşları ödemenin yanı sıra, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı gibi yatırımlarının da yapıldığını bildirdi.

SENDİKA SAĞDUYULU VE SORUMLU DAVRANMALI

Sendikayı daha sağduyulu ve sorumlu davranmaya davet eden Tümerkan, önemli olanın kurumu el birliğiyle daha iyi bir noktaya getirmek için daha çok çalışmak olduğunu söyledi.

Sendikayı yaşanan gelişmelerle ilgili her an bilgilendirmekte olduklarını da ifade eden Kurum Müdürü Tümerkan, sendikanın bugün ödemeler sonrası ortaya koyduğu tavrı yadırgadığını söyledi.

Tümerkan şu ifadelere yer verdi:

“Hafta içerisinde sendika ile birçok kez bir araya geldik. Onlara birlikte bir komite oluşturmayı, bu komitenin içine, kurum yönetiminde temsiliyeti olan Gazeteciler Birliği’ni de katıp, var olan sıkıntılara ortak çözüm üretmeyi önerdim. Sendika ile Pazartesi günü sabah bir araya gelip tüm meseleleri konuşma kararı aldık. Kurumda özellikle yılların birikimi elektrik kurumuna olan borç gibi mali sorunlar var. Tüm bu sorunların çözümlenmesi ve kurumun ekonomik olarak sürdürülebilir bir noktaya gelmesi için bir şeyler yapmamız lazım. Sendika ile tüm bunları konmuştuk ve konuşmaya da devam edeceğiz.”

VOYVODALIK SUÇLAMASI

Grevin bir hak olduğunu, ancak grev devam ederken sendika yönetiminden bazı kişilerin, kurum içerisine girerek, “voyvodalık” yaptığını ileri süren Tümerkan, bunun kabul edilemez bir davranış biçimi olduğunu  belirtti.

Tümerkan, kurum yönetiminin en az sendika kadar, çalışanlarının hak ve çıkarlarını gözeten bir anlayışla hareket ettiğini belirtti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615