• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

Töre: KKTC ibaresi programda yok

Yeni hükümet programında açıklanan bazı kısımları beğenmeyen Zorlu Töre, kendisinin de mensubu olduğu koalisyona ateş püskürdü.Nupelda KARABUĞDAY...
Töre: KKTC ibaresi programda yok

Yeni hükümet programında açıklanan bazı kısımları beğenmeyen Zorlu Töre, kendisinin de mensubu olduğu koalisyona ateş püskürdü.

Nupelda KARABUĞDAY - Star Kıbrıs

Açıklanan hükümet programına ilk tepki Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’den geldi. Mecliste verdiği milletvekili yeminine sadık kalarak, ülke refahı ve özgürlüğünü engelleyecek birçok şeye karşı çıktığını belirten Töre, hükümet programında yeralan BM Güvenlik Konseyi kararlarında “KKTC” ibaresinin olmamasını sert bir dille eleştirdi. Evrensel devamlılık ilkelerinden hareketle çözüm ifadeleriyle ilgili tüm kararları desteklediğinin altını çizen Töre, BM’nin belirttiği maddeler içerisinde “Türkiye’nin adadan çekilmesi ve sadece Güney Kıbrıs’ı meşru gören ifadelerin” kabul edilemeyeceğini ve bunun mücahitlik ruhuna aykırı olduğunu anlattı. ADA TV’de yayınlanan bir programa canlı telefon bağlantısıyla katılan DP Milletvekili, yapacağı eleştiriden ötürü Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da onayını aldığını kaydetti. İşte Töre’nin gündem yaratacak açıklamaları şu şekilde…

‘DESTEKLEMEDİĞİM KARARLAR VAR’

“Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi adına yönetilen müzakereye destek veriyoruz. Hükümetimizin dış politika kısmında KKTC devleti de vurgulanmalı ve KKTC’ye sahip çıkılmalı yönünde ibare olmalıydı. İki toplumlu iki kesimli federal çözüm söyleniyor biz burada KKTC vurgusunun da yapılmasını istiyorduk. İki kesimliliğinin delindiği Annan Planı’nda da delinmişti. Evrensel devamlılık ilkelerinden hareketle çözüm hedefiyle ilgili tüm kararları destekleyen hükümetimiz ifadesi var. BM Güvenlik Konseyi’nin tüm kararları KKTC’yi tanımayan ve Güney Kıbrıs’ı yalnızca meşru gören, Türkiye’nin adadan çekilmesi gerektiğini söyleyen ifadeler vardır. Ben böyle bir kararı desteklemiyorum. Ben bir milletvekili olarak, namusum ve şerefim üzerine devletin varlığını koruyacağıma yemin ettim. Halkın bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma yemin ettim. BM Güvenlik Konseyi’nin kararları TR’yi ve ordusunun adadan çekilmesini istiyor, KKTC’nin ilanını kınıyor. Bu kararları da geçmiş hükümetler de kabul etmemişti. Güvenlik Konseyi’nin kararları şimdi ayırt edilmedi. Çözüme yönelik deniliyor ancak netice olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kabul ediyor KKTC’yi kabul etmiyor bunlar ciddi eksikliktir. Rahmetli Cumhurbaşkanı’mız da etkin mücadele vermedi mi, Küçük etkin mücadele vermedi mi, Talat aynı çabayı göstermedi mi? Etkin bir mücadelenin ifadesi değil mi bunlar? Sanki Türk tarafı etkin mücadele vermedi. Tek çıkış yolu Kıbrıs’ta çözümdür. Kıbrıs sorunu çözülmeden biz KKTC’nin sorunlarını kendimiz çözmeliyiz. KKTC’deki sorunları da Kıbrıs sorununa bağlamalıyız. Benim bir milletvekili yeminim var, ben hükümetin kuruluşuna evet diyeceğim ancak yeminime bağlı kalacağıma da namusum ve şerefim üzerine yemin ettim.

‘NEYE EVET DEDİĞİMİZİ BİLELİM’

“Hükümet programına evet diyeceğimi söyledim. Ancak neye evet dediğim bellidir. Halkım da şehitler de aileleri de duysun. Bundan sonraki nesiller de duysun. BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını kabul etmek KKTC’ye yöneklik bir yanlıştır. 74 Mutlu Barış Harekatı’na yönelik bir yanlıştır. Kıbrıs konusuna yaklaşımda ciddi rahatsızlıklar vardır. Beni rencide eden kısımlar olmazsa, mücahit ruhumuza rahatsızlık vermezse eleştiri yapmayacağımı söylemiştim. Ancak aksi olursa yaptığım yemine saygı duyarak ve halka verdiğim sözü de aklımda tutarak konuşma yapacağımı da belirtmiştim. Genel Başkan’dan da bu konuda gerekli onayı aldım."

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76