• BIST 91.630
  • Altın 189,199
  • Dolar 4,7914
  • Euro 5,5866
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 35 °C

'Toplu İş Sözleşmesi ihlalleri' yargıya taşındı!

'Toplu İş Sözleşmesi ihlalleri' yargıya taşındı!
Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Toplu İş Sözleşmesi (TİS)  ihlalleri iddiasını yargıya taşıdı.Kamu-İş Başkanı Sami Dilek bugün yaptığı...

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Toplu İş Sözleşmesi (TİS)  ihlalleri iddiasını yargıya taşıdı.

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek bugün yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2014 dönemini kapsayan TİS’nin önemli maddelerinin, işveren tarafından tek taraflı iptal edildiği ileri sürerek,  “Toplu İş Sözleşmesi’nin , Ücret Evsaf ve Barem içi artışlar bölümünün, ücretler maddesinin 11/5 maddesi, 18’nci maddedeki Kirli ve Zor İşlerde Çalışma Tahsisatı, İhtiyat Sandığı başlıklı 36’ncı maddedeki işçi ve işveren katkıları, devleti temsilen işveren adına Maliye Bakanlığı tarafından ihlal edilmiştir” dedi.

İhlallerle ilgili Maliye Bakanı ve Karma İşçi Komitesi Başkanı ile görüştüklerini ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını kaydeden Dilek şöyle devam etti:

“Bilahare 13 Ağustos 2013 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bir yazı göndererek, 42/1996 sayılı Toplu Sözleşme ve Grev Referandum Yasasının 21-22-23’ncü maddelerinin gereklerini yerine getirmesini istedik. Yani sorunların barışçıl bir yönde sonuca ulaştırılması için Uzlaştırma Kurulu’nun toplanmasını ve Hakem Kurulu’nun oluşumuyla sorunların sonlandırılması için çaba harcadık.

Ne yazık ki bugüne dek ne işveren durumundaki Maliye Bakanlığı ve ne de Uzlaştırma Kurulu ile Hakem Kurulunu oluşturacak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekli ilgiyi göstermedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılan talep yazımız o dönemin Başbakanına, ülkemizin ve devletimizin resmi denetçiliğini yapan Sayıştay Başkanlığına da göndermiş bulunmaktayız.”

“TİS YASALARA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI”

TİS’nin Cumhuriyet Meclisi’nde onaylanan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmeleri, Toplu İş Sözleşmesi Grev Referandum Yasası, İş Yasası, Sosyal Sigorta Yasası, Sosyal Güvenlik Yasası ve İhtiyat Sandığı Yasası’na uygun olarak hazırlandığını ifade eden Dilek, “Bütün bunlara dikkat edilerek yapılan bu Toplu İş Sözleşmesi tek taraflı ihlal ediliyor ve ülkemizdeki ilgili Kurumlar bunu bir sinema perdesi olarak seyretmekten ileri gidemiyor” ifadesini kullandı.

Kamu-İş’in sendikal hak ve özgürlük mücadelesine devam edeceğini belirten Dilek, dün saat 10.00’da TİS ihlallerini yargıya taşıyarak dava açıldığını kaydetti. Dilek,  şöyle devam etti:

“İnanıyoruz ki, yargımız ve hâkimlerimiz, Toplu İş Sözleşme ihlallerinin önemini herkesten daha iyi bilmektedirler. Bu öneme binaen konuları ele alıp ivedi olarak çözüme götüreceklerdir.

Unutulmamalıdır ki sendikalar demokrasinin vazgeçilmez unsurlardır. Devletin her kurumu kadar Sendikalarında önemi vardır. Bu gerçekler ışığında kamuoyuna duyurur, tüm Toplu İş Sözleşmelerini birçok tehlikeler altında olduğunu açıklamak isteriz.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615