• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

TOMA geldiği yere gönderilmeyecek mi?

Kıbrıs Ada HaberTürkiye’de yaşanan olaylarda eylemcilerin yaralanmasına ve ölümüne sebep olan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA) KKTC’de...
TOMA geldiği yere gönderilmeyecek mi?

Kıbrıs Ada Haber

Türkiye’de yaşanan olaylarda eylemcilerin yaralanmasına ve ölümüne sebep olan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA) KKTC’de alımının yeniden gündeme gelmesi huzursuzluk yarattı.

Bir adet Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın  (TOMA) Eylül ayında KKTC’ye geleceği yönündeki haberler, ülkede ciddi tepkilere neden oldu.

Bilindiği gibi, Merkezi İhale Komisyonu (MİK) 2 Şubat 2013 tarihinde yayınladığı ihale duyurusunda bir adet TOMA alacağını duyurmuş ve TOMA'nın Eylül ayında KKTC'ye geleceği öğrenilmişti.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) tarafından satın alınacak olan TOMA’nın hangi amaçlar için kullanılacağı konusunda resmi bir açıklama yapılmıyor.

“Yetkilerin bihaber olduğu TOMA geliyor mu?”

TOMA alımına şiddetle karşı çıkan vatandaşlar ise, TOMA alımı konusunda hükümet yetkililerinin bilgi sahibi olmamasının olayın vahametini daha da artırdığını düşünüyor.

Yetkililer, Polis Genel Müdürlüğü’ne alınacağı duyurulan TOMA konusundaki gelişmelerden bihaber iken, TOMA'nın bu ay içerisinde ülkeye gelmesi bekleniyor.

7 ay önce çıkılan ihalenin ardından kamuoyundan gelen isyan çığlıkları üzerine ihalesinin iptali beklenen TOMA’nın şimdilerde ülkeye getirileceğine dair haberler, halkın galeyana getirdi.

“Helikopter yerine TOMA”

Ülkede meydana gelen ve binlerce hektarlık alan ve ormanların yanarak kül olmasına neden olan yangınlara müdahale için 'yangın helikopteri'ne acil ihtiyaç duyulurken, TOMA alımının gündeme gelmesi halkın isyanına neden oldu. Vatandaşlardan sosyal medya üzerinden tepkiler gelmeye başladı.

“Denktaş ‘TOMA geldiği yere gider” demişti”

Hatırlanacağı üzerine seçim sürecinde yöneltilen soru üzerine şimdiki hükümet yetkilileri, TOMA ihalesinin iptali konusunda vaatlerde bulunmuştu. CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy; ‘TOMA’ya karşıyız’ derken, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, ‘TOMA geldiği yere geri gider” demişti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ise; TOMA’nın Eylül ayında ülkeye gelip gelmeyeceği konusundaki soruya, kendisinin böyle bir bilgiye sahip olmadığını söyledi ve "bunun ismi ne olursa olsun halka karşı kullanılmayacak" demekle yetindi.

TOMA ihalesinin iptalinin yapılmadığı anlaşılan ve Eylül ayında ülkeye getirilmesi beklenen TOMA konusunda ise vatandaşlar; “TOMA geldiği yere geri gönderilmeyecek mi?” diye soruyor.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76