• BIST 96.363
  • Altın 277,578
  • Dolar 5,7635
  • Euro 6,3730
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 34 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 37 °C

Titan Benzeri “Saadet Zinciri!”

KKTC’de ‘Lyoness’ isimli ‘Ponzi/Piramit Sistem Saadet Zinciri’ni gazetemiz, mercek altına aldı.Gazeteci Rana Sarro, KKTC’de tescili yapılan bir şirketin...
Titan Benzeri “Saadet  Zinciri!”

KKTC’de ‘Lyoness’ isimli ‘Ponzi/Piramit Sistem Saadet Zinciri’ni gazetemiz, mercek altına aldı.

Gazeteci Rana Sarro, KKTC’de tescili yapılan bir şirketin Saadet Zinciri sistemi içerisinde yapılanmaya başladığını araştırıp ortaya çıkardı.

Bu araştırmayı okurlarımızın dikkatli incelemelerini tavsiye ediyoruz. Sistem içerisinde ünlü alış veriş merkezleri de şimdiden yer almış durumda…

Saadet Zinciri’nin halkası olacak vatandaşlardan neler isteniyor? Sistem nasıl çalışıyor? Bu sistemde vergiler nereye gidiyor?

Türkiye’de 'Saadet zinciri’ olarak hafızalara kazınan 'Titan'dan sonra, KKTC’de benzer sistem türedi. Başında bulunan grup dışında kimseye kazanç sağlamadığı, Türkiye’de yaşanan örneklerle ortaya çıkan pramit sistemi şimdi de KKTC’de şansını deniyor. Ülkede, 18 Temmuz 2011 tarihinde faaliyetlerini başlatan Lyoness Şirketi’nin, halk arasındaki ismi olan Saadet zinciri olduğu düşünülüyor. ‘Saadet zinciri’ olarak bilinen bu sistem, üyelerine kazanç vaat ediyor, ümit vererek, kısa yoldan zengin olma gibi heyecanlandırıcı vaatler veriyor. Zincire üye olmak, ‘Alışveriş Taahhüt Avansı’nı yatırmakla başlıyor. ‘Alışveriş Taahhüt Avansı’ yatıran her kişi minimum 4 üye yaparak sisteme dâhil olabiliyor. Üye olan her şahıs, sistemden kazanç elde etmek için, Lyoness ağına dâhil, tüm anlaşmalı şirketlerden alışveriş yapmak zorunda. Sisteme üye olan şahıs, üye yaptığı kişilerin de şirket ile anlaşmalı iş yerlerinden alışveriş gerçekleştireceklerini taahhüt etmiş oluyor.

Anlaşmalı işyerleri ile şirketin anlaşma oranları sektöre göre, yüzde 4 ila yüzde 30 arasında değişiyor. Her alışverişin yüzde 1’i Lyoness’a kazanç olarak giderken, yüzde 0,5’i kişiyi sisteme üye yapana ve yüzde 0,5’i de bir üst tabana aktarılarak, geriye kalan indirim oranının yüzde 1’inin kullanıcının banka hesabına nakit olarak gideceği, kalan indirim oranının yüzde 3’ünün de kişinin özel pozisyon hesabında birikmeye başlayacağı açıklanıyor. Kıbrıslı’nın mercek altına aldığı Lyoness’in, KKTC genelinde ortak iş yeri sayısının toplam yalnızca 20 olduğu tespit edildi. KKTC’nin, bu alışveriş zincirinden vergi geliri elde etmesi beklenirken, tüm alışverişlerin vergisinin ise, Türkiye Cumhuriyeti Vergi Dairesi’ne gideceği öğrenildi. Üye kişinin sistemden çıkmak istemesi halinde ise, devir yolu ile veya parasını yüzde 25 kesintili olarak alıp çıkabileceği ya da sistemden parasını almak için vermiş olduğu taahhüdü yerine getirerek alışveriş gerçekleştirmek zorunda olduğu belirtiliyor.

Vatandaş üye olurken alışveriş yapacağını taahhüt etmiş oluyor!

Sisteme üye olma şekli, kişilerin birbirlerini üye yaparak ve her kullanıcı tarafından ‘Alışveriş Taahhüt Avansı’ yatırılarak üye olunabiliyor. Bu miktar; minimum 330 TL ile maksimum 4 Bin 400 TL arasında olduğu söyleniyor. Bu yatırılan paranın kişilerin kendi parası olduğu söylenerek, şirketin anlaşacağı firmalardan alışveriş yapıp, bu üye firmalardan indirim alacaklarının taahhüdünü verip, peşinen kendilerine sağlanacak avantajlardan faydalanmak için yatırıldığı açıklanıyor. Ayrıca, şirketin de firmalarla pazarlık masasına oturduğunda bir alım gücünü oluşturabilmesi için sisteme bir avans olarak yatırıldığı belirtiliyor.

Kasada herhangi bir indirim olmuyor

Lyoness tarafından müşterilerine sağlanacağı söylenen indirimin veya başka bazı avantajların, alışveriş yapılan iş yerinin kasasında yapılmıyor. Ayrıca, Lyoness’in anlaşmalı olduğu her firmanın mutlaka şirketin çalışacağı bankadan kredili mevduat hesabı açması gerektiği, dolayısıyla Şirket’in çalışacağı bankalara da sistemin ekstra bir kazanç sağlayacağı belirtiliyor.

1000 TL’lik alışverişin 10 TL’si hesabına aktarılır

Sisteme üye olurken, taahhüt avansı yatırılıyor ve üye yaparak sisteme kazandırılan kişiler, Lyoness’in sektöre göre anlaşma yaptığı, yüzde 4 ila yüzde 30 arasında değişen oranlarda anlaşmalı işyerlerinden alışveriş yapabiliyor. Şirket yetkilileri sistemin işleyişini şöyle anlatıyor: “Bu firmalardan yapılan örneğin 100 TL’lik alışveriş sonrasında, bu 100 TL kasada ödendikten sonra, ‘Cashback’ kart ile barkot okuma makinesinden geçirilerek alışveriş kayıt altına alınır. Her alışverişin yüzde 1’i Lyoness’a kazanç olarak gider. Yüzde 0,5’i kişiyi sisteme üye yapan kişiye gider ve yüzde 0,5’i üye yapan kişinin bir üstüne yani onu da üye yapan kişiye gider. Geriye kalan indirim oranının yüzde 1’i kullanıcının banka hesabına nakit olarak gider. Ve yüzde 6’lık bir örnek verirsek, geri kalan indirim oranının yüzde 3’ü kişinin özel pozisyon hesabı dediğimiz bir hesabında birikmeye başlar.”

Ne kadar çok alışveriş yapıldığına bağlı

Üye vatandaşların sistemden ne oranda kazanç sağlayacağı ise, sisteme yatırmış oldukları taahhüt avansına, yapacakları üye sayısına ve yapacakları alışveriş oranına göre değişiyor. Sisteme üye olup da dört kişiyi üye yapan kişinin, para kazanamayacağı ve halkın bilmesi gerekenin alışverişe dayalı bir sistem olduğu belirtiliyor.

Bu sistemin kişilerin birbirlerini üye yapması ile büyüdüğüne dikkat çekilerek, üye sayısı artırılırsa yani ekibe çok fazla üye yapılır ve üye sayısı çoğaltılıp, o üyeler de anlaşmalı işyerlerinden alışveriş yaparsa, iyi bir kazanç elde edilebileceği bildiriliyor.

Sistemin rantabl çalışabilmesi için kişinin yapması gereken üye sayısının minimum 4 olduğu, sadece günlük ihtiyaçların Lyoness ile anlaşmalı iş yerlerinden yapılması, bu sistemden kazanç elde etmesi ve geriye dönüş olmasına yeterli olduğu söyleniyor. Cashback Kart alınır, sisteme üye yapılmazsa ve hiçbir anlaşmalı iş yerinden alışveriş yapılmazsa, sistemden herhangi bir fayda sağlanmadığı da anlaşılıyor. Ayrıca, üye yapılan şahısların da şirket ile anlaşmalı yerlerden alışveriş gerçekleştireceklerinin taahhüdü veriliyor.

KKTC genelinde sadece; 20 iş yeri

Hâlbuki üye sayısı binlerce olduğu tahmin edilen Lyoness Şirketi’nin, bugüne dek, KKTC genelinde sadece 20 iş yeri ile ortaklık sağlayabildiği tespit edildi. Bu da, sisteme üye olan ve anlaşmalı yerlerden alışveriş taahhüdü eden vatandaşların, alışveriş yapabileceği iş yeri olanağının oldukça kısıtlı olduğunu gösteriyor.

En temel ihtiyaçlar için anlaşmalı iş yeri; yalnızca 1

Sistemin her üyesinin alışveriş yapması gerektiği ve zincirin tüm halkalarının çalışması halinde, avantajlarından yararlanılabileceği vurgulanıyor. Buna karşın, Lyoness ortak iş yerleri; ‘pastane, mobilya- mefruşat, tv- video- elektronik, gözlük- lens, moda- aksesuar, araba- motosiklet, ev-mutfak gereçleri, kitap-gazete, otel-konaklama, saat- mücevher satış yerleri olduğu öğrenildi.

Halkın, en temel gıda maddesi alışverişlerinin ise yapılabileceği tek firma, listede Lemar’ın Lefkoşa Şubesi olduğu görülüyor.

Anlaşmalı yerler fiyatlarını yukarı çekerse?

Ayrıca, piyasada aynı sektörden yalnızca tek kobinin sisteme girebileceği ve vatandaşın anlaşmalı yerlerden alışveriş yapma taahhüdü bulunduğu dikkate alınırsa, anlaşmalı iş yerinin ürün fiyatlarını daha pahalı tutma olasılığı da akla geliyor.

Sistemden çıkmak için ödeme yapılıyor

Sisteme girilirken yatırılan paranın kişilerin kendi parası olduğu üzerinde durularak, daha sonra sistemden çıkılmak istenmesi halinde, bunun birtakım koşulları olduğu belirtiliyor. Şirketin koymuş olduğu kuralların yerine getirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Sistemden çıkılırken, devir yapılabileceği, sistemden herhangi bir kazanç sağlanılmamış ise tamamlayıcı ödeme yapılarak sistemden çıkılabileceği veya kişinin sistemden parasını alabilmesi için alışveriş gerçekleştirip vermiş olduğu taahhüdü yerine getirmek zorunda olduğu belirtiliyor. Kişinin parası, yüzde 25 kesintili olarak iade edilmek suretiyle de sistemden çıkılabileceği bildiriliyor.

KKTC’deki tüm alışverişlerin vergisi, TC Vergi Dairesi’ne gidiyor

Öte yandan, KKTC tanınan bir ülke olmamasından ötürü şirketin Türkiye üzerinden kurulduğu ve faaliyetlerini Türkiye’ye bağlı olarak yürüttüğü belirtiliyor.

KKTC’nin, tüm bu alışverişlerden vergi geliri elde etmesi beklenirken, zincir alışverişlerin tüm vergisinin Türkiye Cumhuriyeti Vergi Dairesi’ne gidiyor.

Sisteme üye olan vatandaşların, şirketin ortak iş yerlerinden yapacağı tüm alışverişlerin, yüzde 10 oranında vergisi, Türkiye Cumhuriyeti Vergi Dairesi’ne ödeniyor. Ülke ekonomisinin ise, bu alışveriş zincirinden hiçbir gelir sağlamadığı dikkat çekiyor.

[gallery columns="2" ids="13906,13907,13908,13909"]

 

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2019 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615