• BIST 91.354
  • Altın 189,536
  • Dolar 4,8132
  • Euro 5,6017
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 37 °C
  • İskele 37 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

Teşvik Yasa Tasarısı Meclis'ten geçti

Teşvik Yasa Tasarısı Meclis'ten geçti
TEŞVİK (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİMECLİS ÇALIŞMALARINA BAŞBAKAN’IN ÖNERİSİYLE ARA VERİLDİCumhuriyet Meclisi Genel...

TEŞVİK (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

MECLİS ÇALIŞMALARINA BAŞBAKAN’IN ÖNERİSİYLE ARA VERİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantıda Teşvik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti; ardından çalışmalarına Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun önerisiyle ara verdi.

Tasarı, KKTC’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olacak, yurtiçi ve yurtdışındaki gerçek ve tüzel kişilerin gerçekleştirecekleri yatırımların önünün açılması için kullandırılacak yatırım kredilerinin hacminin, ipotek ve teminat imkanlarının düzenlenmesini öngörüyor.

TATAR

Tasarıyla ilgili ilk sözü alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, teşviğin bir bağışlama olduğuna işaret ederek, bunu yaparken, hak edene vermeye özen göstermek gerektiğini söyledi.

Kumarhanelerin denetiminin önemine vurgu yapan Tatar, bu işin otomasyona bağlandığı örnekler bulunduğunu söyledi. Tatar, devletin kumarhanelerde neler döndüğünü bilmesi ve devletin bu işten daha fazla para alması gerektiğini belirtti.

Tatar, Ercan Devlet Havalimanı’nın özelleştirilmesine teşvik verilmemesini de eleştirdi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli konuşmasında, ipotek konusu deyince akla, KKTC’nin ipotekle dünyaya rezil olmasının geldiğini söyledi. Angolemli, “İpotek demek, tapu demek… Eğer hükümet bu kadar duyarlıysa, tapusunu alamayan İngilizlere tapularını vermenin yollarını aramalı” dedi.

Angolemli, Güney Kıbrıs’ta malını bırakan insanların mağduriyetinin de giderilmesi gerektiğini söyledi.

SANER

UBP Milletvekili Ersan Saner, yasa tasarısına olumlu oy vereceklerini vurgulayarak başladığı konuşmasında, teşviğin turizmde büyük önem taşıdığına işaret ederek, hükümetten konuya açıklık getirmesini istedi.

Saner, 2009’dan beri gelişen turizmin, gerekenin yapılmaması halinde gerileteceğini savundu.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, vakıf arazilerinin değerlendirilmesi konusuna netlik getirmek gerektiğini söyledi.

ATUN

UBP Milletvekili Sunat Atun da konuşmasında, bu yasanın kendi dönemlerinde hazırlanan bir yasa olduğuna işaret ederek, kadük olmuş bir sürü yasaları olduğunu hatırlattı.

Atun, ülkedeki yatırım ortamının her geçen gün bozulduğunu savunarak, hükümetin, işe zamla başlayarak üretimi baltaladığını söyledi. Bütçe açığının her geçen gün arttığını savunan Atun, hükümetin süratle ortaya bir plan koyması gerektiğini belirtti.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ise konuşmasında, ilgili yasanın, vakıf malları üzerine yapılan yatırımlara da ipotek getirilmesini öngördüğüne işaret etti. Yatırıma ihtiyaç olduğunu kaydeden Denktaş, bu yasayla bir eksikliğin giderileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından yasa tasarısı madde madde görüşülüp, oylandı ve yasa oy çokluğuyla kabul edildi. UBP, CTP-BG ve DP-UG milletvekilleri olumlu, TDP milletvekilleri ret oyu verdi.

BAŞBAKAN ARA VERİLMESİNİ ÖNERDİ

Genel kurul daha sonra, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun önerisiyle çalışmalarına saat 12.45’e kadar ara verdi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615