• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

"Terfiler ölüm getirdi!"

Polis Müfettişi Özer İnsan ile ilgili ülkenin deneyimli avukatlarından çok sert açıklamalar geldi.Kıbrıs Ada HaberGeçtiğimiz gün açıklanan polis...
"Terfiler ölüm getirdi!"

Polis Müfettişi Özer İnsan ile ilgili ülkenin deneyimli avukatlarından çok sert açıklamalar geldi.

Kıbrıs Ada Haber

Geçtiğimiz gün açıklanan polis terfilerinde, terfi hakkının yendiği iddiaları ile gündeme gelen Özer İnsan ile ilgili ülkenin deneyimli avukatlarından çarpıcı yorumlar geldi.

Avukat Barış Mamalı, "yargı kararına rağmen askeri güce güvenerek terfi vermeyi reddedenler Özer İnsan'ın ölümünden sorumludur. Rütbelerini gasp ettiğiniz gibi hayatına da son verdiniz" dedi.

Konuyla ilgili Kıbrıs Ada Haber'e konuşan Avukat Muhabbet Mevsimler de, Özer İnsan'ın ölümü ile ilgili net konuştu. Avukat Muhabbet Mevsimler; "Terfiler ölüm getirdi" dedi.

Mevsimler:Terfiler ölüm getirdi 

"Özer İnsan, bilindiği gibi, hak ettiği terfiyi alamadığı için rahatsızlandı. Ve Özer İnsan aşırı strestten kalp krizinden hayatını kaybetti. Dolayısıyla terfiler ölüm getirmiştir. Bilindiği gibi, geçtiğimiz gün bir gazeteye konuşan Özer İnsan'ın oğlu, 'babamı siz hasta ettiniz, bu nasıl adalet' şeklinde konuşarak, babasının haksızlığa uğradığından hastalandığına dikkat çekmişti."

Mamalı: Bu siz sebep oldunuz!

"Haksızlık yaptınız, keyfinizden terfi vermediniz, adaletten çare aradığı için kendisine kin ve nefret duydunuz, yargı kararına rağmen askeri güce güvenerek terfi vermeyi reddettiniz, adamı maddi ve manevi zarara soktunuz; ama o sizin gibi hak yeyicilere teslim olmadı ve hukuk mücadelesine devam etti; kin ve nefretiniz daha da büyüdü ve ona hakkını vermemeye devam ettiniz. Şimdi o adam sizin yüzünüzden kahroldu ve ve kahrından vefat etti. Buna sebep olan ey sizler, sizler katilsiniz. Onu katlettiniz ve rütbelerini gasp ettiğiniz gibi hayatına da son verdiniz. Hepiniz kahrolun statükocu katiller."

Bilindiği gibi Özer İnsan ile ilgili avukat Şefik Aşçıoğulları'nın yazılı açıklaması şöyleydi:

"Özer İnsan; 1 Ekim 1977 tarihinde Polis Örgütüne;  Polis Memuru olarak, 1 Ağustos 1989 tarihinde Polis Çavuşu olarak, 1 Ağustos 1993 tarihinde Müfettiş Muavini olarak, 1Ağustos 1998 tarihinde Müfettiş olarak atandı ve/veya terfi ettirildi.

Özer İnsan bulunduğu mevkinin bir üstü olan Baş Müfettiş mevkiine atanabilmek ve veya  Baş Müfettiş mevkiine terfi edebilmek için  gerek 2002 yılında gerekse de 2003 ylında Baş Müfettiş mevkiine aday olarak gerekli özel yetiştirme kurslarına katılarak başarılı olmasına rağmen aday olduğu Baş Müfettiş mevkiine terfi ettirilemedi ve /veya atanmadı.

Polis örgütünün takriben 21 Temmuz 2003 tarihinde aldığı KKTC  Polis Genel Müdürlüğü Baş Müfettiş mevkiine, Özer İnsan yerine tercihen yapılan terfilere dair kararların ve/veya işlemlerin hükümsüz ve/veya işlemlerin hükümsüz ve/veya işlemlerin hükümsüz ve/veya etkisiz  ve/veya iptalleri hususunda Avukat Zeki Gündüz tarafından Yüksek Mahkeme’de dava ikame edilmiş olup söz konusu davada başarı sağlanmış ve Özer İnsan yerine tercihen yapılan terfilere dair kararların ve/veya işlemlerin hükümsüz ve/veya etkisiz ve/veya iptallerine ilişkin karar verilmiştir. Bu karar üzerine Özer İnsan’ın Avukatı Şefik Aşçıoğulları tarafından Lefkoşa Kaza Mahkemesine tazminat davası ikame edilmiş ve Yüksek Mahkeme  tarafından verilen kararın uygulanması için mücadele verilmektedir.

Polis Örgütü tarafından takriben 2 Eylül 2013 tarihinde açıklanan terfi işlemlerinde Özer İnsan’ın Yüksek Mahkeme kararına göre öncelik hakkının olmasına rağmen bu durum göz ardıedilmiş ve terfi işlemi yapılmamıştır."

 

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76