• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 22 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 22 °C

Telsim çalışanları, Etnoğrafya Müzesi'ni ziyaret etti

Telsim çalışanları, Etnoğrafya Müzesi'ni ziyaret etti
KIBRIS ÖZEL ETNOGRAFYA MÜZESİ, TELSİM ÇALIŞANLARINI AĞIRLADITELSİM GENEL MÜDÜRÜ RASİM KARAS: “TELSİM OLARAK ADANIN KÜLTÜRÜNÜ ÇOK SEVİYORUZ”“HERKESİN...

KIBRIS ÖZEL ETNOGRAFYA MÜZESİ, TELSİM ÇALIŞANLARINI AĞIRLADI

TELSİM GENEL MÜDÜRÜ RASİM KARAS: “TELSİM OLARAK ADANIN KÜLTÜRÜNÜ ÇOK SEVİYORUZ”

“HERKESİN BURAYA GELMESİ,  BURAYI YAŞATMASI, BURAYA DESTEK OLMASI LAZIM”

Kıbrıs’ın son 150 yıllık tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi, Telsim çalışanlarını ağırladı. Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, Telsim olarak adanın kültürünü çok sevdiklerini vurgulayarak, kültürün hep birlikte yaşatılması gerektiğini, şirket olarak her türlü organizasyonarı bu tür mekanlarda yapmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Telsim çalışanları için, her ay düzenlenen personel doğum günü kutlama etkinliğini, bu kez otantik bir mekana taşındı. Eylül ayında doğan personel için hazırlanan doğum günü kutlama etkinliği, Kıbrıs kültürünü yaşamak ve yaşatmak adına, Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi’nde düzenledi.

Kıbrıs’a özgü bir çok güzelliği içinde barındıran Etnografya Müzesi’nde, Müzenin kurucusu Ergün Pektaş tarafında Telsim çalışanlarına özel tanıtım yapıldı. Müzeyi gezerken adeta zaman tüneline giren ve 150 yıllık kültürel değerleri yansıtan nesnelere hayran kalan Telsim çalışanlarına, daha sonra, Kıbrıs kültürünü yansıtan yiyecek ikramı da yapıldı.

[gallery ids="20085,20086,20088,20089,20090,20091,20092,20093,20094,20095,20096,20097"]

KARAS:  “KÜLTÜRÜMÜZÜ HEP BİRLİKTE YAŞATMALIYIZ”

Etnografya Müzesi’nde düzenlenen etkinlikten memnuniyetini dile getiren Telsim Genel Müdürü Rasim Karas: “Telsim olarak adanın kültürünü çok seviyoruz,  çünkü bu bizim kültürümüz. Bunun da hep birlikte yaşatılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Şirket olarak her türlü organizasyonları özellikle bu tür mekanlarda yapmak istediklerini belirten Karas, şöyle devam etti:

“Daha önce Bedesten’de yaptık, başka kültürel yerlerimizde yaptık, pikniklerimizi güzel yerlerde yaptık, bu da onlardan birtanesi. Burası da ülkemizin önemli değerlerinden, kültürümüzü anlatan, Ergün Bey’in katkılarıyla yaptığı muhteşem bir yer. Herkesin buraya gelmesi,  burayı yaşatması, buraya destek olması lazım. Biz de bu organizasyonzda şirket çalışanlarımızla birarada kutlama yaparak, böyle bir değere katkıda bulunarak bir araya geldik. Bundan da çok mutluyuz.”

PEKTAŞ: “TELSİM, KÜLTERE MERAĞI OLAN BİR MÜESSESE”

Etnografya Müzesi’nin kurucusu ve sahibi Ergün Pektaş da, “Telsim’in burada böyle bir etkinlik düzenlemesinden çok memnun oldum. Takip ettiğim kadarıyla Telsim kültere merağı olan bir müessese” dedi.

Telsim çalışanlarının, doğum günü kutlaması  şeklinde de olsa müzeyi ziyaret edip gezme duyarlılığını göstermesinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Pektaş, ”Bu tür ziyaretlerin daha fazla olmasını bekliyoruz, buranın yaşaması için desteğe ihtiyacımız var. Kıbrıs kültürünü yaşatmak için bence büyük müesseselere de görev düşüyor, Telsim bunu yapıyor” diye konuştu.

ÇALIŞANLAR KEYİFLİ

Hep birlikte bir araya gelerek, tarihi mekanda özel anların keyfini yaşayan Telsim çalışanları da, duygularını şöyle paylaştı:

 

İsmet Cababa: “Bir Kıbrıslı olarak, çalıştığım şirketin Kıbrıs kültürüne bu kadar özen göstermesi, saygılı olması, kültürü ön safhada tutması çok güzel bir değer. Şirketimiz aslında global ölçekli olsa da, bu etkinlik ile ne kadar yerel olduğunu gösterdi.”

 

İlknur Ustacan: “Telsim her zaman ilkleri yaşatıyor ve yaşatmaya da devam ediyor. Bu benim için bir ilkti. İlk kez bir etnografya müzesini gezdim. Buna önderlik ettiği için öncelikle Genel Müdürümüz Rasim Bey’e teşekkür ediyoruz. Tüm ekip arkadaşlarımızla bu otantik ortamda, tarihi dokunun havasını solumak müthiş bir keyif.”

 

Selim Kurun: “Ben 26 yaşındayım, hiç yaşamadığım ve görmediğim yılları burada yaşamış gibi oldum. Sadece fotoğraflardan, kitaplardan gördüğüm Kıbrıs yaşamını burada birebir görme imkanı bulduk. Hiç yaşamadığım geçmişe gittim. Burada beni duygulandıran, 1800’lü yıllardan bugüne eşyaların taşınabilmiş olması. O eşyalar sanki yaşıyormuş gibi bizi karşıladı, ilginç bir deneyimdi. Özellikle gençlerin burayı ziyaret etmesi gerektiğini  düşünüyorum.”

 

“SULU MUHALLEBENİN ŞANI UNUTULMASIN!”

 

Telsim çalışanlarına sulu muhallebi ikram eden Sarayönü’nün tanınmış muhallebecisi Hakan Aşık da, etkinlikten duyduğu memnuniyetini belirterek, “Bu tür etkinlikler hoşuma gider. Sulu muhallebenin şanı unutulmasın! eski bir kültürümüz. Telsim’in bu etkinliğine gelerek sulumuhallebi ikramında bulunmak çok keyifli oldu. Bu etkinliğin Kıbrıs kültürüne bir katkı olduğunu düşünüyorum” dedi

MÜZE

Müzenin kurucusu Ergün Pektaş, özel müze kurma projesini gerçekleştirmeye ailesiyle birlikte 2005 yılında başladı. 1997’ye kadar KKTC’de sanayici olarak bilinen Pektaş özel müzesini işçi ve ameliyat eldiveni imal ettiği fabrikasının parçası olan binaların birinde kurdu. 1000 metrekarelik bir kapalı alandan ve etrafındaki 2000 m metrekarelik açık alandan oluşan özel müze Kıbrıs’ta son 150 seneyi konu alıyor.

Lefkoşa Yenişehir bölgesi Ecvet Yusf  Caddesi üzerinde bulunan müzede, artik aynısı üretilmeyen giysiler, el dokumaları, nakış isleri, ahşap ve tas oymacılık örnekleri, gümüş takılar, bakır ve demir objeler, seramik ürünleri ve bunun yanında çeşitli zirai ve zanaatta kullanılan araç gereçler sergileniyor.

Teşhir edilen objeler üç kata yayılırken, çatısının altında bir köy kahvehanesi, sündürmeli köy evi, kasaba evi ve Osmanlı divan odası gibi bazı mekanlar canlandırılıyor.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615